şükela:  tümü | bugün
  • buram buram kibir olmadı ayak kokan bir oyun, istisnalar kaideyi bozmamakla beraber.

bilemedin narsizm...
  • bana rus klasiklerini hatırlatıyor bu söylem. bunu duyduğumda; omuz silkip, cebindeki birkaç kopek ile petersburg'da kötü bir meyhane'de içki içip, eve dönerken fakir fukaraya yardım ederek, yüce gönüllülük yapacak bir rus geliyor aklıma. *
  • bugün bir örneğini kulaklarımla duyduğum gönüllülüktür.

ofiste bir çaycı teyzemiz var, 50 yaşlarında tonton bir kadın. iyi niyetli, saf, temiz, çalışkan, becerikli bir kadın ama ailecek maddi ve manevi olarak çok zor zamanlardan geçiyorlar. öğleden sonra yeğeninin otistik şüphesinden yırttığını, tetkiklerin olumlu çıktığını duydu ve hüngür hüngür ağladı sevinçten. sonra gel ablam bi sigara ısmarlayım sana dedim, çıktık terasa. bana döndü "baggio bey, iyilik yap denize at derlerdi inanmazdım haklılarmış, bilmiyorum size bunu anlatmam ne kadar doğru ama ben bu yeğenin sağlığını 150 liraya aldım" dedi.

"o nerden çıktı be abla hayırdır" dedim. "dün eve giderken yolda 150 lira buldum" dedi (dikkat maaşa iki gün kala) alma bu parayı demiş kendi kendine, o sırada sokaktan bir kız geçiyormuş öğrenci tipli, kıza sormuş öğrenci misin diye, evet teyze demiş odtüde okuyorum. "yanlış anlama kızım, sakın yanlış anlama, bu parayı yerde buldum, içim almıyor cüzdanıma atmaya, ama öğrencisin sen, öğrenciye fitre bile düşer, al bu parayı kızım bir derdinize harcarsınız" demiş. kız kocaman gülmüş, "valla teyzem alışveriş yapacaktım markete gitmeden önce borç almaya okula gidiyordum evde yiyecek bişeyimiz kalmadı, allah gönderdi seni bize" demiş. (doğru yalan bilmem akşama gidip o parayla kafada çekmiş olabilir, orasını allah bilir)

aha baggio bey dedi, o para o ççocuğun kısmeti, kimse kimsenin kısmetini yiyemez, hem belki de bugün yeğenimin mutlu haberini o apara sayesinde aldım, kim bilir...

evet ablacım kim bilir, ama ben bir şey bilirim, sende bu temiz kalplilik, sende bu yüce gönül olduktan sonra, sırtınızı yere getirmez yaradan.

tanım: maaşa iki gün kala yerde bulduğu parayı cüzdanına koyamayacak kadar vicdan sahibi olmaktır.
    not: çocuk depresyondaymış, 2,5 yaşında çocukta ne depresyonuysa, haklıymış anneannem be sözlük "herşey sinirsel"
  • büyük bir kalbe sahip olmak gibi ve oktay taftalı'ya göre şöyle bir şey olan işte; "yüce gönüllülük, 'entelektüel bakış'ın, aklın, didaktik öğrenmenin dışına taşan bir insan edimidir. bu nedenle yüce gönüllü davranış, ideoloji (idebilim) okullarında, aydınlanma sürecinde öğrenilemez. onu fedakâr annelerin 'iyi insan ol evladım' öğüdünden edinmek mümkündür. sadece bu kadar..."
  • kavga sebebi. eşitim olan biri bunu iddia etmesin bana karşı, bozuşuruz.