şükela:  tümü | bugün
  • ‘masalcı dede’ olarak bilinen, türk kültürünü araştırma’ ödüllü, kitaplarında ensest içeriği bulunan kişi. ben anlam veremiyorum talim terbiye kurulunun görevi bu tür yayınların engellenmesi değil midir?

link
  • açıklaması şu şekilde olan kişi.

--- spoiler ---

"iki gündür kosova masallarından çalışıp yayımladığım 'açıl kabağım açıl' adlı benim kitaptan 'yandı hanım' masalının bir sayfasını kopyalayıp bir kampanya başlattılar. bir yığın anne ve birçok okurum durmadan bana e-posta gönderiyor. sosyal medyada kampanya yürüyor. protesto ediyor, benden açıklama bekliyorlar.

"açıklıyorum"

o masalda ne var? aile içi tacize karşı çocukların kendilerini koruyabilmesi için gerçekçi bir hikâye anlatılıyor ve sonunda kız aklını kullanarak tacizci babadan kurtulmayı başarıyor. tacize uğrayan çocuklara bir yol gösteriyor.

ama o masaldan bir sayfa cımbızlayıp yayınlayan kişi bir hile yaparak hikâyenin sonucunu göstermiyor. masala ve yazarına karşı tepki oluşturmak istiyor. tepki gösterenleri anlayışla karşılayabilirdim, ancak insan işin aslını astarını araştırmaz mı?

http://odatv.com/…mle-evlenir-misin-0811171200.html
    --- spoiler ---
  • ensest içerikle ilgili tepkiler büyüyünce, sabah gazetesi yazarı ve kadın ve çocuklarla dayanışma derneği başkanı tarafından toplatılma kararı istendi.

yazar da diyor ki:

"çocuk istismarları %700 arttı. aile içi tacize karşı çocukların kendilerini koruyabilmesi için gerçekçi bir hikaye anlatılıyor ve sonunda kız aklını kullanarak tacizci babadan kurtulmayı başarıyor. tacize uğrayan çocuklara bir yol gösteriyor."

böyle düşünüyor bile olsa, bunun çözümü bu şekilde olmazdı. bu içeriğe gerek kalmadan da bir yol gösterilebilirdi. ne bilim yayınevleri editörler hiç mi birisi uyarmadı..
  • çocuk kitabında travmatik bir ensest hikaye yerleştiren yazarımsı.
  • hikayesine spoiler vermiş, çok üzüldüm.

senin amacın kız çocuklarının güçlü durması için ilham olmaksa içinde sapıklık barındırmayan bir şeyle mücadele eden bir kızın hikayesi olmalı bu. okuyan küçük kıza, o da ilham olur. çalıkuşu’nu, acımak’ı okuyan kızlar illa öğretmen olmadılar ama aldıkları ilhamla dünyalarını değiştirdiler elbet.

sizin yarandığınız kesim bunları körüklüyor ama ensest zaten manyak biri tarafından yetiştirilmemiş çocuğun kafasında yok.

baba figürü ve anne figürü var. sen bu çocuğa böyle şeyler okuttuğun anda çocukta şüphe uyandırmaya başlarsın.
  • ....... ön edit.......
    yazara eleştirim medyada haberlere konu olan "yandı hanım" adlı masala dair olup, yazara karşı kampanya başlatan nuray canan, fatih altaylı'ya çıkıp "atatürk'ü sevmiyorum diyen mi anlamadım.
    yazarla aynı görüşte olan sonradan araları bozulan atatürk düşmanı insanlar mı bunlar bilmiyorum. bilen varsa, yeşillendirirse sevinirim. masalı da, yazara linç başlatanları da sevmedim.

...............

bence yazdıkları masal da değil, türk de değil.

masallarda peri kızları olur, padişahlar olur. ağzı salyalı sapık babalar değil.

türk masalı okumak isteyen dede korkut hikayelerini, keloğlan'ı, nasrettin hoca'yı okur.
    tevfik fikret'in şermin'ini okur . bunu değil.

türk kültürünü karalamak, aşağılamak, ensesti türk kültürüne yamamak için arapseverler veya kürtçüler veya ermeniciler tarafından seçilip, ödüllendirilmiş biri mi anlamadım.

derme çatma cümleler. başı başka, sonu başka fiil zamanı, bozuk bir türkçe. içerik mevlana'nın müstehcen masalları gibi. ki o da sözde didaktik ders vermeye bağlardı hikayeleri. oradan bir özentiyle kaleme alınmış gibi.

tabii 6 yaşında gelin edilmiş hz. ayşe'nin hastalanması, üzüntüden saçları dökülmesini ve onu iyileştirip zorla tekrar kocasının koynuna yollayan ensar kadınlarını da hatırlatmıyor değil.

arap orijinli hikayeler bunlar. uzak dursun türk çocuklarından.
  • alman yazarlar birliği üyesi herif.
    midem bulandı yeminlen. ay bir de bu adam kapı kapı dolaşıp çocuklara masal anlatıp onlarla kucaklaşıyor.
    http://www.dunya48.com/…_yasam/yucel_feyzioglu2.jpg