şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1964 adana doğumlu. ilk ve ortaokulu ankara, bigadiç, elbistan, afşin, adana, ceyhan, gaziköyü, kozan ve tufanbeyli'de okudu. afşin lisesi mezunu. hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümünü bitirdi. türkiye felsefe kurumu ve edebiyatçılar derneği üyesi. ankara'da yaşıyor.rüzgar
  • (bkz: çalgın)
  • son zamanlarda bir felsefi şiir inadı tutturdu gidiyor: bilgi ile şiir' i yan yana koymaya çalışan fantazmaları yemliyor: kentdışı -sözde derin ve geniş- romantikliği takınarak...
  • ununu eleyip belleğini asmaya çalışan şair.

"hafızadır!
    benim aklıma beladır!"
    (bkz: beni hiç göremezsin)
  • arkadaşımın öğretmeni bir de imzalı bir kitabı muvcuttur kendisinde.
  • 'beni hiç göremezsin' adlı kitabı ile, 9. akdeniz altın portakal şiir ödülü'ne layık görülmüş şair.

şöyle de bir biyografisi varmış:

1964 adana doğumlu yücel kayıran, hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü’nden mezun oldu. türkiye felsefe kurumu ve edebiyatçılar derneği üyesi olan kayıran’ın ilk şiiri, 1984 yaba öykü dergisi’nde çıktı. bunu, o yıllarda oluşum, yarın, morköpük ve sanat rehberi dergileri izledi.
    bir süre kilis, afşin, arapkir ve malatya’da yaşayan şair, 1990’lı yıllarla birlikte eleştiri ve politika yazılarıyla dikkat çekti. kayıran’ın şiir ve düzyazıları, sonbahar, ludingirra, hürriyet gösteri, defter, varlık, adam sanat, virgül, cumhuriyet kitap, güldiken, yasakmeyve, kitap-lık ve milliyet sanat gibi dergilerde yayımladı.
    yücel kayıran’ın yayımlanmış ‘hayaline firar edemeyenlerin afsunu’ (1997) ve ‘beni hiç göremezsin’ (2004) adlı şiir kitapları bulunuyor.

(kaynak: ntvmsnbc)
  • sanırım "bu aralar kime sarayım acaba?" derken gözü ahmet güntan'ın parçalı ham'ına takılmış ki bugünkü radikal kitap ekindeki mesnetsiz yazıyı yazmış.

hele beni benden alan son paragraf... neremle güleceğimi şaşırdım valla.

hem bak sana malzeme de veriyorum, koşup güntan'ın "atıl kurt"ları bana ekşide saldırdı başlıklı bir yazı yaz.
    yallah, yallah!
  • psikoloji öğretmenim olmuş ama felsefe derslerini hep merak etmiş olduğum zat-ı muhteremdir.
    okulun kutuphanesine oyle kitaplar bagislamistir ki bu sebeple bile cennete gider kanimca.
    sait faik'in siir kitabini o kutuphaneye bagisladigi icin okuyabilmisimdir erken yaslarda...
    ve ... hayaline firar edemeyenlerin af sunu kitabını da.
  • --- spoiler ---

sonra dünyaya döndüm;kredi kartlarıma,zaman aşımı faizini,icra memurunun
    insafına kalmış itibarıma, elektrik faturası kuyruğuna, dünyada ödenmesi
    gereken borçlarıma, döndüm, muhâneti muhannet edinmiş dostlarıma, kalpleri
    mühürlenmişlere

sonra dünyaya döndüm; hatırlamadan olma gözyaşına, geceden başka çağ yok,
    biliyorum,yerinden çıkan tekrar dönemez yerine,bulamamışın yazgısıdır keder,
    böyle çizilirmiş kavis insanın yüzüne,döndüm,ah! iddiasını yitirmişin bakışına

odam gözlerimdeki kederle rutubetli,uyku kokumu yitirmiş yatak,perde olmuş
    toz eşyadaki parmak izime,yalnızlığın bedeli yok,mutfakta mı dururdu kirli tabak
    su muslukta,döndüm ah!,olana olmuşa,giderken geride bıraktığım kayboluşa,

sonra dünyaya döndüm;kendimle nasıl baş ederim kipine,ey ummak fiili,sudaki
    çilve çukuru,kalbimdeki süveydâ; vazgeçsem kim kalır boşlukta;günahsızlıktı
    terki terk ettiğim yer,ben dönerken göğsümde kalayını yitirmiş bakıra

sonra dünyaya döndüm; oruçsuz yakalandığım iftar vaktine;muharrem ayının ilk
    on gününe, yakışmıyor şan pay gönderilmeyen mutfağa,seher vaktindeki ezan
    sesine,parmaklarım yokluğu yoklamakla perişan,ey zeminsiz yol! döndüm, ah!,
    ayş-î dehrûza

döndüm! döne döne kendime dönemeden döndüğüm yere döndüm!
    --- spoiler ---
  • metis yayınları'ndan çıkan son akşam yemeği isimli yeni şiir kitabıyla okurları selamlayan şair.