şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hasan âli yücel, ismail hakkı tonguç ve birlikte kurdukları köy enstitülerini konu edinen, cengiz özkarabekir imzalı belgesel film projesi. fragman

film cengiz özkarabekir'in belgeselci isimli youtube kanalı üzerinden yayınlanacakmış. umarım yüzeysel bir youtube filminden daha fazlası olur. merakla bekliyoruz efendim.
  • az evvel fragmanını, annem diye hitap ettiğim nur banu molla'nın sosyal medya hesabı üzerinden seyretme imkanı bulduğum, seyretmek için yayına girmesini heyecanla beklediğim film.
  • gala tarihleri netleşen belgesel filmdir.

23 kasım'da istanbul,
    7 aralık izmir,
    21 aralık ankara.
  • cumhuriyetin en önemli kazanımlarından hatta 'rönesansı' diyebileceğimiz; dönemin milli eğitim bakanı elleri öpülesi hasan ali yücel ve ilköğretim genel müdürü ismail hakkı tonguç'un, bin bir güçlükle temellendirdikleri köy enstitüleriyle ilgili yapılmış olan belgesel filmdir.

sabırsızlıkla beklerken, bu önemli konuya el atıp gün yüzüne çıkaran, emek veren tüm sanatçılara gönül dolusu sevgiyle sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  • menderes ile başlayan ve günümüzde de devam eden sistematik cahilleştirmenin sonucu olarak kapatıldılar. bundan da bahsederler umarım az da olsa. köy enstitülerinin kapatılması vatana ihanettir.
  • galaları şu şekildedir :
    23 kasım 2018 cuma günü beylikdüzü atatürk kültür ve sanat merkezi’nde ,
    7 aralık cuma günü izmir'de, fuar izmir sanat kültürpark’ta yapılacak.

ankara'da da 21 aralık cuma günü çankaya belediyesi yılmaz güney sahnesinde gösterilecekmiş.
  • filmin hak ettiği gişeyi bulması temenni ediyorum.

fragman sonunda "atatürkçü, cumhuriyetçi..." şeklinde cümleler ile maalesef belli başlı bölgelerde izleyeceğini çekeceğini düşünüyorum.
  • fragmanını izlerken bile gözlerim doldu. üç büyük şehirde galaların dolup taşmaması mümkün değil. umarım turkiyenin her yerinde hızlıca seyirci ile buluşur.
  • az evvel gala gösteriminden çıktığım, belgesel film. ilk olarak emeği geçen herkesin emeğine yüreğine sağlık. köy enstitülerinin kuruluşundan kapanışına kadar olan dönemi o döneme ait fotoğraflar, görüntü kayıtları ve güzel canlandırmalarla iyice harmanlamış yönetmen. filmdeki anlatım, ismail hakkı tonguç’un kendi ağzından seslendirmeyle başlıyor, anadolu’nun ücra köşelerinde öğretmenlik mesleğini nasıl büyük bir özveriyle icra ettiğini, hasan ali yücel ile yollarının nasıl kesiştiğini, türk milli eğitimi için ne büyük mücadeleler verdiklerini, fakat dönemin siyasi durumundan dolayı baskı yoluyla nasıl kapattırıldığını önemli noktalara değinerek anlatıyor. laik ve demokratik eğitim anlayışına, çağdaş, modern ve atatürkçü insan modeli yetiştirilmesi için gösterilen çabaya sıklıkla değinilmiş. bundan ötürü pekçok sinema salonuna gösterime gireceğini düşünmüyorum. girerse de gişenin pek parlak olamayacağını öngörmek benim açımdan üzücü bir durum. umarım, türkiye cumhuriyeti tarihi adına yapılmış en büyük ihanetlerden biri olan köy enstitülerinin kapatılmasıyla alakalı bu belgesel film hak ettiği değeri gişede görür ve bu noktadan itibaren eğitimde köklü arayışlar içinde olan eğitim yöneticilerinin aklı başına gelir de daha 1937 yılında böylesine devrim niteliğinde ve tamamen bize ait olan bu eğitim modelini tekrar hayata geçirirler.
  • henüz imdb sayfası olmayan film.