• milli takımın çoğunun muhacir (copyright to eowyn) kategorisine girecek yugoslav asıllı adamlardan oluşması fikrine şimdi çıkıp "hayııııııııır onlar boşnak" diyecek birileri için şimdiden yazma gereği duyuyorum. yugoslav kelime anlamı ile güney slavı demektir, bosnak, hirvat ve sirp'ları (bir de sloven'leri ama onların kökeninden çok emin değilim) kapsar. bu insanlar ise ayrı ayrı milletlerden değillerdir dinlerine göre kategorize olmuşlardır. sonuç: bir sırp'ı bir boşnak'tan ayırdedemezsiniz (ssg de onayladı), yöresel farklılıklarla aynı dili (srpski-hrvatski ya da bosniak) konuşurlar, boşnak kadınları başörtüsü takabilirler ama hırvat köylüleri de takmaktadır. bu entry de boşnak'ları müslüman oldukları için türk zanneden ve "türk milletleri" konulu küçük üçgen bayraklar serisine katan ve bunları arabanın arka camına asan taksici yahut minibüsçüler için gelsin. (yugoslav ekolünden cheja sundu)
  • aslinda yugoslav ekolu lafi aşağilamak için söylenen bir laf değil.sadece yugoslav tarzi basketbol manasinda kullanilan bir terim.yugoslav ekolu oynanayan takimlar çabuk ve göze güzel gelen bol translactiona dayanan hareketli ve katlara dayanan bir basketbol oynarlar.çok hareketli oyun tarzina çok da yetenekli oyuncular katan eski yugoslavya ülkeri basketbolda çok başarilidirlar.eski yugoslavya da komunist rejimin de gaziyla zaten fizikleri ve atletik yapilari basketbola yatkin olan gençler çok küçük yaşlardan itibaren sistemli olarak yetiştirilebilmiş ortaya uzun boylu olan ama sahada herşeyi yapabilen oyuncular çikmiştir.bugün en iyi avrupali basketbolcularin çoğu eski yugoslavya da doğmuş ve yetişmiştir.minnesota timberwolfes ta izlediğimiz nestorovic,atlanta hawksdan kukoc ki 2.10 boyuyla her şeyi yapabilir ya da 2.20 lik boyuyla 3 lük atabile divac ,2.15 lik boyuyla uzun forvet fucka gibi.yugoslav ekolunun temelinde hizli hareketli oyun ve uzun ama çok yönlü oyuncular vardir.
  • 2006 dünya kupasına çirkefliği ve balkan kurnazlığı ile damgasını vurmu$ ekol.
    (bkz: 22 haziran 2006 hirvatistan avustralya maci)
  • yugoslavyanın 1991 de dağılmasından sonra sırbistan ve hırvatistan ın basketbol ve futbolda özellikle basketbolda kaymağını 10 yıl boyunca yediği ekol. bu başlık altında belirtilen isimlerin hepsi o dönemde yetişmiş olup son 5 yıldır jübilelerini yapmalarıyla yugoslav ekolü de tarih olmuştur. en büyük kanıtı da iki ülkenin * * 2006 dünya kupasında düştüğü haller.
  • hakkında şöyle çok güzel bir inceleme var, basketbolseverler buyursunlar.

    (bkz: http://www.basketbolseverler.com/…9f57?opendocument)
  • yugoslavya parçalanmadan önce futbolcu ihraç ediyordu başka ülkelere. bizim futbolumuz da yıllar önce bu yugoslav futbolcu ekolünden faydalanmıştı. futbol kumaşları gayet başarılıydı.
hesabın var mı? giriş yap