şükela:  tümü | bugün
  • derler ki, tanrı insanları ve kainatı yarattı. daha sonra da sadece izlemekle kaldı.
  • kötülüğü yok ederse, iyilik kendini nasıl tanımlayacak? her şey zıttıyla vardır.ayrıca kötülük ve iyilik kavramları subjektiftir ve kişiden kişiye, yer, zaman ve şartlara göre değişkenlik gösterir. sen köpek kedi yemeyi kötülük olarak tanımlarken, kuzu pirzola yiyor olabilirsin mesela.

aslolan yaşamda kalmak dürtüsüdür. işine gelen şeyler iyi çıkarlarına ters düşenler kötüdür. bu durum düşman dost kavramına benzer. örneğin düşmanına iyi der misin? peki o sana iyi der mi? peki, düşmanının düşmanı niye dostun olur ki? mertçe savaşsana yoksa sende mi kötüsün-) tanrı hangi tarafın yanında olsun şimdi?

tanrı senin kötülük anlayışına göre olanları yok ederse, sadece senin çıkarlarına hizmet etmiş olur.en azındam kimseye karışmayarak adaletli davranıyor, yorpil yapmıyor. ekosisteme pek karışmıyor. çünkü su akar yatağını bulur.
  • kötü denilen şeye hangi bakış açısıyla bakıldığıyla alakalıdır. herkesin iyi gördüğü şeylerin sonucunda iyi olmayan şeyler de olmayacağını garanti edebiliyor muyuz? dini tarafını geçtim hayat bir ihtimaller deposu. her an her şey olabilir. ve o an iyi olan bir şeyin ileride de iyilik getireceğini kimse garanti edemez. iş buldu diye sevinen birisi o iş için hayatını kaybedebilir. para buldu diye sevinen birisi o para yüzünden canından olabilir. bunlar hep ihtimaldir...

ve mantıken herhangi bir an, herhangi bir zaman dünyadaki herkesin istediği şeyin aynı anda olmayacağı acı bi gerçektir. yani dünyadaki herkesi mutlu etmek mümkün değildir. herkes kendi iyiliğine bir şeyler ister ama herkes için aynı anda bunu gerçekleştirmek fizik kuralları bakımından zaten mümkün olamaz. aynı anda bir kızı seven iki kişi varsa, bu iki kişinin iyiliğine göre, mutluluğu için ne yapabilirsin? kızı ikiye mi böleceksin? illa ki en az birisi üzülecek... hayat bildiğin kumardan ibaret. zarlar iyi gelirse şanslısın. birbirine zıt şeyler isteyen kişiler için nasıl iyilik yapacaksın? maçı berabere mi bitireceksin hep? savaşta herkesi öldürüp kimseyi zafere ulaştırmayacak mısın?

pollyanna evreninde yaşasak olabilirdi. ama herkes meleğe dönse yaşamanın bir mantığı kalmaz. iyiliğin bi değeri kalmaz... hatta belki bir zorunluluğa dönüşür ki iyilik zorla yapılmaz. gel de çık işin içinden.
  • yokorodoko kötölöğö nödön yök ötmöyör.
    kötülük yapan herkes cezasını kat kat çekeceği için olabilir mi? bu dünyada başınıza insanlar tarafından getirilebilecek şeyden algınızın almayacağı misli ceza verilecek olması olabilir mi. bu dünya bir sınanma yeri ve her şey birbirinin tamamlayıcısı olduğu için olabilir mi. kuranda sizi birbirinizle sınayacağız, bakalım sabredecek misiniz yazdığı için olabilir mi.
    hahah bir de kendini bir şey düşünüyorum sanıyor ya haspam. tadın bakalım azabı denildiği gün neler hissedecek merak ediyorum. defalarca uyarıldınız ve gösterildi. gerisi vasat ötesi aklınızla algılayabildiğiniz kısmı.
  • tanıma göre allah yok, peygamber yok, din zaten arabın, inananlar mal ama yeri geldiğinde neden yok etmiyor.

memleketim inanmayanı da inanan yobazlar kadar yobaz, istemediği düşünceye herhangi bir dinin veya felsefenin yobazı kadar yobaz.

sonra yurt dışına neden özeniyorsun. adamlar kaynakça göstererek tartışıp, sorguluyor. bizim ki ama neden böyle diyor.

yazmak istememe rağmen yazıyorum. dışarı boşalmakta bir doğum kontrol yöntemidir.