şükela:  tümü | bugün
  • 1925-70 tokyo dogumlu, dunya capinda unlu japon yazar. fasist ve escinsel olmasiyla taninir. eserleri japon ve dunya edebiyatinda bir ekoldur. eserlerinde bildigim kadariyla japon toplumunun yozlasmasi islenmektedir. 1970 yilinda japon toplumunun cok yozlastigini, eskiye donmenin, japonyanin silahlanmasi gerektigini tum japon toplumunun onunde iddia ederek intihar etmistir.
  • fasist ve escinsel olmasindan once eserleri ile taninan ve seppuku yapan yazar...
  • (bkz: yukio mishima)
  • koltuk altı fetişistiymiş* ayrıca kendileri.kaynak için (bkz: radikal iki)
  • ozellikle music ve confessions of a mask okunmasini tavsiye edebilecem, hayran oldugum japon yazari.
  • uzun zaman önce trt'de verilen japon filmlerindeki renklerin parlaklığının aklıma yerleşmesinden midir bilmem ama, mishima'nın imgeleminde de aynı yeşilliği, tazeliği, kendiliğindenliği duyuyorum. dalgaların sesi'ni yıllar once okuduğumda ne intiharından haberim vardı, ne fetişlerinden. çok sakin, ağır başlı bir yazar olarak düşünmüştüm onu. öyle duru yazıyor ki, bambaşka bir dünya yaratıyor, sanki kendisi bile girmiyor bu dünyanın içine.
  • (bkz: tatenokai)
  • bir samuray ailesinin oğlu olarak dünyaya gelmi$tir.. tokyo imparatorluk üniversitesi’ni bitirmi$, bir süre maliye bakanlığı’ndan memur olarak çalı$mı$tır.. ilk romanı olan maskenin itirafları 1949 yılında yayınlanmı$tır.. bu romanla birlikte ivme kazanır ve sonrası çorap söküğü gibi gelir: 40 roman, yakla$ık 20 kitapta toplanan 74 hikaye, 18 kitapta toplanmı$ 33 oyun, bir seyahat kitabı, sayısız makale ve $iir, yönetip oynadığı sayısı halen belirsiz farklı uzunlukta filmler ve 3 kez nobel edebiyat ödülü adaylığı.. neredeyse bütün önemli eserleri, kendisi hayattayken yirmiden fazla dile tercüme edilmi$, yazdığı modern kabuki ve no oyunları (bulmacalarda sorulan haliyle lirik japon dramı), ba$ta new york ve stockholm olmak üzere, yabancı ülkelerde sahnelenmi$tir.. film ve tiyatro yönetmenliğinin yanı sıra senfoni orkestrası yönetmi$, yetkin bir uzakdoğu dövü$ ustası ve kılıç kullanıcısı olmu$, evi dahil mimari tasarımlar yapmı$, kendi özel ordusunu kurmu$, bu orduyla kı$la basmı$, cüretkar pozlarla fotomodellik ve filmlerde oyunculuk yapmı$tır.. kısacası mishima’nın 44 yıllık hayatında yapmadığı herhangi bir $ey kalmamı$tır.. bu nedenle dünyada japonya’nın leonardo da vinci’si olarak tanınır*..
  • 1970'de yandaşlarıyla birlikte bir japon askeri üssünü işgal etmiş, eski samurayların onurlu yöntemlerine geri dönmesi hakkında tahrik edici bir konuşma yapmış, konuşması aşağılanınca seppuku yaparak intihar etmiştir. yandaşlarından biri de samuray usulü kafasını kesmiştir.