şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hesap en fazla ne kadar gelebilir ki deyip arkadaşının hesabı ödeme çabalarını engelledikten takribi otuz dört saniye sonra 5 bira 3 tabak mısıra 142 lira veren üzeyir'in içine düştüğü içsel sıkıntıyı belli etmemek için gülümsemesi, mekanda eğlenirken olduğundan daha neşeli davranması hadisesi.

genelde mekan çıkışı elini utanıp sıkılan arkadaşının sırtına atar, ağız dolusu gülerek afiyet olsun kardeşiiiim yarasın der. i'lerin baskınlık derecesi ile hesabın bütçede açtığı gedik doğru orantılıdır. o gece mümkün olduğunca çok güler, 250 liralık eğlenir.
  • değişik bir ikiyüzlülük çeşidi. bu gereksiz neşe ortamda bulunan herkesi rahatsız eder. hesabı ödeyen kişinin bir bakıma ortamdaki tüm eğlenceyi elinde bulundurma çabasıdır. arkadaşlarına göre ise artık hiçbir şey ısmarlamamış, sadece ortamdaki tüm eğlenceyi tek başına satın almıştır.
  • 5 bira 3 tabak mısıra 142 lira verip bunu yediremeyen kişinin sergilediği davranış biçimidir.

aynı şeyi evinde tek başına içsen zaten ortalama 70 80 lira gidecekti. mekanda arkadaşlarına birlikte eğlenip, masana hizmet ettirip,belki müziğini dinleyip, muhabbetin dibine vurduğun bir gece. evinden fiyat olarak tek farkı 80 tl.

üzeyir evinde iç yavrum.
  • asabi ve saçma sapan tripli davranmaktan iyidir.

olan olmuştur artık, o para cepten çıkmıştır.
    ee yiyen içende sensin neticede.

anın mutluluğunu yaşamaya çalışmak en güzeli.
  • hani önce ağız dolusu kahkaha atarsınız da yavaştan gözleriniz dolar ve hüngür hüngür ağlamaya başlarsınız ya... işte öyle bir durumdur ama etrafta insanlar olduğu için ağlayamazsınız.
  • icinden edilen küfürlerin disa vurumudur.
  • kendi açımdan baktığımda gördüğüm en güzel tespitlerden biri. ben de öğrenciydim fakat okul bitmeden memur oldum. ogrenci arkadaşlarıma bir iki bira ismarlardim arada. yüklü bir hesap gelirdi bazen moralim bozulurdu ama neşeli çalışırdım. o kadar girdi bari su yaptığım mallığı unutayım diye.
  • sanırım o sırada beyin vücutta dinlenmeye çekiliyor, geriye ne kaldıysa o devam ediyor geceye. (bkz: ebleh)
  • eğlenilip zevk alındıysa ve değer verdiğin insanlar ile birlikte oturulduysa kesinlikle değer ve neşeli davranmamak için hiçbir neden kalmaz ortada. paraya bu kadar değer vermeyin at kafaları.