şükela:  tümü | bugün
  • müthiş bir tesbit. ekonomi biliminde devrim yaratan bu tesbitin sahibi sayın ekonomi bakanı zeybekçi. erdem başcı'nın yerinde olsam faizleri % 4 e indirirdim buyrun amk. derdim.

zeybekci: yüksek faiz enflasyonu etkiliyor

ekonomi bakanı zeybekci, "üretim ve dağıtım şirketlerinin, yüksek faizler sebebiyle uzun vadeli üretim ve stok planı yapmak yerine kısa dönemli hareket etmesi maliyetlerde artışa yol açarak enflasyonu etkiliyor" dedi

http://www.bloomberght.com/…iz-enflasyonu-etkiliyor
  • cok yuzeysel aciklayalim:

faiz oranlari yuksekse, is yeri acmaya niyetli yatirumci gider parayi faize baglar. para is kurup baska insanlara is kapisi olmadigi icin issizlik artar (veya azalmaz). insanlar kazanamadigi icin de harcamalarini kisarlar. arz talep iliskisi dogrultusunda, talep olmadigindan, urunlerin fiyati artmaz, yani enflasyon* olmaz (veya az olur), ancak durgunluk* bir sorun olur*.

bundan cikan en onemli sey, ya bakancigin ekonomi teorilerinden bihaber oldugu ya da alenen yalan soyledigidir. ikisi de benim gozumde kendisinjn istifasini gerektirir.

cikarilabilecek diger onemli sey ise, madem enflasyon var, stagflation gibi korkutucu bir durum da olmadigina gore, faizler gereginden dusuktur. aksi degil...
  • tesbit(!)ten sonrasını okumadığım muhteşem bir iddia.

http://prntscr.com/49ta1r
  • kardeşim bunun böyle olmadığını iktisat 1. sınıf açık öğretim öğrencisi bile bilir adamlar şunu biliyor hitap ettiği kitle cahil toplumda merkez bankasına karşı tepki oluşturmaya çalışıyor bak biz enflasyonu indirmeye çalışıyoruz ama merkez bankasını politikası buna engel oluyor.
  • aynı zamanda zeybekçi'nin neden ekonomi bakanı olduğunun göstergesi olan düşüncedir.

açıklayayım;

tayyip erdoğan 2014'ün başında yüksek finans bilgisi ve tartışmasız ekonomi yorumculuğunu konuşturarak bir ekonomi tezi ortaya koymuştu (dalga geçmiyorum);

"ben burada bir tezimi söyleyeyim, isterseniz değerlendirirsiniz. ben enflasyon olayında enflasyon ile faizin ters orantılı değil, doğru orantılı olduğuna inanırım. yani enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep netice ilişkisidir. faiz sebeptir, enflasyon neticedir. faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. düşürürseniz, ikisi beraber düşer. ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız."

şimdi bu düşünce doğru mu değil mi bana kalırsa tartışılır, hatta işimin bir parçası olarak ekonomi ile yakınca ilgiliyim ve belirli koşullar gerçekleştiğinde nispeten doğru sayılabilir bir tez olduğunu düşünüyorum. fakat "evet bu böyledir ekonomistler yanılıyor" denilip geçmek, senelerin tezini hiçe saymak tam bir cehalet örneğidir.

ekonomi bir bilimdir, ve evet kesin doğruları olan bir bilimden öte, yorumlanabilir bir bilimdir. buna rağmen sen gelip de belkide yüzyılların kabul edilmiş tezini bir kenara koyup ekonomist edasıyla konuşan imam hatipli başbakanı örnek alan bir ekonomi bakanı olursan, o ülkeyi bu düşünceyle bir yere götüremezsin.

işte bu nokta, ekonomi bakanının ağzından çıkan bu fikrin aslında nereden geldiği gözden kaçmasın istedim.

bu arada kaynak: .
  • bir bakanımızın veciz görüşü. bana başka bakanların zamanında söyledikleri bazı sözleri hatırlattı. misal:

bunu bilim vs. bakanı demişti: (bkz: darwinizm inanca dönüştürülüyor).

bunu çevre bakanı: (bkz: küresel ısınma türkiye'yi tehdit etmiyor).

bunu da ulaştırma bakanı bilişim için söylemişti: (bkz: fazla hikmetine şey yapmamak lazım).