şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paris-strassburg arası tgv treninde hızın 300 km/sa'in altına düşmediğini yaşayarak görmüş bir insan olarak katıldığım önermedir.
 • benzer mantiktan gidildiginde gezegen uzerindeki tek uzun boylu insanin 2.51m boyuyla sultan kösen oldugu sonucuna ulasilan, miktar ve buyukluk sifatlarindaki gorelilik olgusunu goz ardi eden sikintili bir tespit.
 • doğru bir tespit. trenlerin en yüksek hızı bile bunu doğruluyor. fransa'da gözümle gördüğüm 312 km hız'ı en yüksek hız kabul edersem (ki yanımdaki arkadaşım ben uyuyunca trenin çok daha hızlandığını söylüyor ama kaça çıktığını tam olarak bilmiyor) bile buradaki trenin en yüksek hızından daha yüksek bir hız olduğu görünüyor zira türkiye'deki hızlı trenlerin maksimum hızı 250 km'dir.
 • bana çok da garip gelmeyen durum, çünkü almanların ünlü deutsche bahnında da durum çok farklı değil.
  dünyanın parasını verip bindiğiniz ice (intercity express)ler özellikle uzun yollarda otobüsle bile gitseniz çok da fark etmeyecek bir zamanda yol alıyor. yüksek hıza çıkabildiği yollar çok kısıtlı yerlerde, çoğu zaman tren 200ü bile zor buluyor.
  o yüzden bu işin aşmış taşmış olduğu bir ülke olan almanyada da durum böyle hemen küçümsemeyelim eğer illa bir yerden eleştireceksek; hala hızlı trenle övünebilecek kadar bu konuda geri oluşumuz ve en önemli şehirlerimiz arasında bile şu anda hızlı trenle ulaşımımız olmaması eleştirilebilir hatta hızlı tren hattı açılınca başbakan makinistin yerine falan geçiyor, bu iş gazetelerde manşetlerden yer buluyor ya ağlanacak halimizle gurur duyuyor bazıları resmen.
 • pek de katılamadığım düşünce. geçen hafta ankara-ekişehir arasında yht ile yolculuk yaptım. hız ortalamasını bilemeyeceğim, sonuçta bazı yerlerde daha düşük hızla gittiği de oldu trenin, ama en yüksek hız olarak ben monitörde 254 km/h'yi gördüm yani. genellikle de 240-250 km/h civarında seyretti tren. yolculuk tam da denildiği gibi 1,5 saat sürdü, gecikme filan hiç olmadı.
 • ülkemizde altyapısının yeni kurulmasından kaynaklı doğru sayılabilecek önerme.

  sizin iktidarlarınız başlasaydı hızlı tren projelerine bugün biz de 300 km/sa ile seyahat edebilirdik belki. bu kadar yeni bir uygulamayla ancak bu kadar olur.
  yol güzergahıyla da alakalı bir durum tabii.
 • 9 durakta durması ile alakalıdır. istanbul ankara arasında hızlı trenin eskişehir de bile durması hızlı tren mantığına ters iken ilçelerde durması sonucu bu kadar yavaş. şimdi konya ankara arası max 250 km/s ile giderken ilk açıldığı aylar 275 km/s hatta bazı anlar 280 i geçtiği olmuştur. bu kadar durakta durması oy toplamaktır. tabi bir de bize özgü "kötü yönlerini değil iyi yönlerini alalım" mantığı var. biz hızlı trenin kötü yönlerini almamışız. o yüzden.
 • yüksek hızlı tren hızının arttırılması, yani saatte 200 km'lerden 300-500 km'lere çıkarılması mevcut raylarla mümkün değildir. bunun için manyetik levitasyon sistemlerinin kullanılması gerekir ee haliyle bu da gereğinden fazla enerji gerektirir olası enerji kayıplarının göz önünde bulunması istenmez. bu sistemi kullanan fransa, çin gibi ülkelerin dört bir yanında nükleer santral bulunduğu göz önünde bulundurulup bizimse şu zamana kadar enerjiyi ithal ettiğimizi düşünürsek buna şükretmemiz gerektiği kanısındayım...
 • milyon tane ekspress tren varken sincan, polatlı gibi gereksiz duraklarda durması sebebindendir. lan sincan ne polatlı ne amk? hızlı trenin mantığı ana büyük duraklarda durmaktır. ufak duraklar için zaten bir sürü express/banliyo tren var, raybüs var, sen niye hızlı treni her bulduğun durağa sokuyorsun?

  zaten raylar kötü, bir de ilçe giriş çıkışlarında ölü hızda gidiyorsun, ondan sonra bir saatte hatta 50 dakikada gideceğin yol oluyor sana bir buçuk saat. zaten bu adamların yabacağı iş bu kadar olsun. adamın yaptığı mis gibi treni hazır al, öyle bir işlet ki yarı verimde işlesin. tam türk zihni, tam akpli zihni.

  üstelik çatır çatır bilet parasını aldığı trenlere adam gibi bakım da yapmıyor tcdd. ilk çıktığı zamanlarla şimdiki arasında trenlerin alakası yok. ne izolasyon kalmış, ne konfor, vagonlar neredeyse express tren seviyesine düşmüş, her yerlerinden zangır zungur ses geliyor, amortisörler laçkalaşmış vs. bundan bir 5 sene sonra iyice banliyo kıvamına düşer artık.