şükela:  tümü | bugün
  • pekiiii.... japonca ile turkce ne yonden benzerler?
    ... etimolojik olarak benzerler
    ... ornek ver
    ... japonca gonul, kalp anlamina gelen kelime: kokoro eski japoncada kökörö seklinde imis, mogolcasi kököz, eski turkce gögöz imis.. r>z dinamik ses degisimi kuralina göreeee..
    ...... peki ulan latincesi ne?
    ... bilmem!!!
    ..torax
    ...hmmm
    ... torax, kököze daha cok benzemiyo mu?
    ... hocam kököz mogolcaydi
    ... sana mi sorcaz...
    sokarim lam sinavina da sana da....
  • sadece ve sadece turbanlı ogrenci alimini engellemek için ortaya atılan bu mulakat sınavında hocalar tabi bişi sormazlar. ögrenci olmasi demek "lisansustu derslerinin açılmasi için en az 2 kişi o derse kayıtlı olmalıdır" kurali için gereklidir. ders açılması para demektir.
  • not ortalamasi, les ve ingilizce sinav sonuclari yuksek olanlarin, basvurulan okula gore, girmesi bile gerekmeyen sinav. ozellikle les sinavinin ilk yapildigi yil, sadece les sinavi, not ortalamasi ve ingilizce sinav sonucu yuksek olan kisilerin isteseler kendileri ile alakasi olmayan bolumlerde master yapmalarini mumkun kilan hede.
  • master yapmak isteyen öğrencilere sorulan kıl sorulardan oluşan mülakattır. zaten bu kadroya alınacak öğrencilerin yüzde sekseni, daha önceden tespit edildiği için kabul edilmeyecek öğrencilere şu sorular sorulur.

1 neden yüksek lisans yapmak istiyorsun? bu soru bir klasiktir zaten)
    2. hangi alanda istiyorsun? dört yıllık üniversite eğitimin sırasında sana bu konuda yeterince bilgi veremedik mi demek istiyorsun?

3. peki bu konuda ne biliyorsun? bilmediğin konu hakkında nasıl yüksek lisans yapacaksın? zaten biliyosan ne gerek var?

4. yazın hangi kitapları okudun? niye o kitabı okudun? sence çok mu iyiydi? hede hödö nün kitabını niye okumadın? okuduğun kitaptan bize bir bölüm anlat.

ancak zaten yüksek lisansa alınacağı garanti olan tiplere ki bunlar genelde inek kabul edilenlerdir şu sorular sorulur:

1. nasılsın?
    2. tatilde nereye gittin?
    3.ailen nasıl, iyi mi?
    4 başka neler yaptın?
    5 aferin
  • - marka nedir?
    - hede hödö hede hödö hede hödö hede höde he....
    - ben seni bi yerden tanıyor muyum?
    - ha?
    - neyse... devam et
    - ?!
  • eğer öğrenci okul dışından geliyor ise:
    klasik tanışma ve tanıtma faslı bitmesine yakın.
    -bitrme hocan kimdi?
    -doç.dr.hede hödöydü.
    -hmm. tanımıyorum ben onu dersinize giriyordu değil mi?
    -(yok ders vermiyordu ama bitirme almıştım der gibilerden bakıp) evet maslak kampüsündedir kendisi şu konuda ders verir.(konu biraz anlatılır)
    -hmm öyle mi bu bitirme konun şey değil mi? (çakal hocalar burada yanlış yönlendirme yaparlar)
    -evet efendim ona benziyor ama aslında ben size anlatayım (10 dakika geçer)(tatmin ediciden de fazla bir yanıt verilir).
    -tamam. çıkabilirsin. (yüzdeki ifade öğrencinin çalıştığı ve çalışmaya devam edebileceği yönündedir). çıkarken sıradaki zavallıyı çağırırmısın.
    -peki.
  • eğer öğrenci aynı okuldan mezunsa diyalog şu şekildedir:
    -merhaba x.
    -..
    -çıkabilirsin zaten tanıyoruz seni.
    (bkz: based on a true story)
  • aynı üniversiteden mezunsanız ve hocanız size kılsa:
    -hede bey bu öğrenciyi almayalım bence.
    -neden ki?
    -işte yüksek lisans yapmaya uygun değil bu benden proje almıştı çok üzdü beni.
    -hmm nasıl yani.
    -git kendinden de birşeyler kat dedim katamadı.
    -(öğrenci lafa atılır)ama hocam saçmalamayın proje'de nasıl kendimden birşey katarım mimarlık değil mühendislik projesiydi yaptığımız ve ben gereken neyse onu yaptım.
    -sus konuşma bak hep böyle yapıyorsun zaten sen.
    -(öğrenci sinirden tepesine kadar kızarmıştır) hocam yapmayın etmeyin lütfen hayatımla oynuyorsunuz.
    -(odada bulunan 3. hoca lafa karışır) hocam sizin söylediğinizi anlamadım ben bu arkadaşla birinci sınıftan beri tanışıyorum kendisi en iyi öğrencilerimizden biri olduğunu defalarca kanıtlamıştır. az önce yaptığımız sınavdan en yüksek notu aldığını, les puanının aşmış olduğunu ve ortalamasıyla ilk 10da mezun olduğunu da hatırlatırım.
    -olabilir ama ben onun y. lisans yapabileceğine inanmıyorum.
    -neyse tamam hocam bu kadar yeterli(3 dakikalık mülakat 17 dakika sürmüştür). tamam çıkabilirsin.
    -(kıl hocaya sert bakış atılıp kıpkırmızı çıkılır.dışarıda bekleyenlere olay anlatılmaya çalışılır. hayatın en kötü mülakatı geçirilmiştir)
  • listeler önceden bellidir..torpil konusunda marmara üniv. rekora gitmektedir..sınava girecek öğrenci belgelerini kaybetmişlerdi bi ara..ne gerek var ki alınacaklar zaten bellidir..100 kişilik listenin en sonundaki ne hikmetse hep girer..başarısız öğrencinin torpili bol olur
  • referanslarınızdan, kravatınızın rengine kadar bütün unsurların rol oynayacağı veya duruma göre oynamayacağı sınavlardır...