şükela:  tümü | bugün
  • en az 100 madde yazılabilecek listedir.

lisans öğrencisi gibi sürekli mazeret uydurma lüksünün olmadığını kabullenememek.

danışman hocası ile diğer hocalar arasındaki ikili ilişkilerin durumunu çok önemsememek. (ikinci maddeyi üzülerek yazdım ama göte göt demek lazım.)
  • gerçek bir tez fikirleri olmadan safi akademisyenlik devlete kapak atma hayalleriyle bir yola çıkıyor olmaları.

edit: bir arkadaşımız "iyi bir tez konusu nasıl seçilir" diye sormuş. ona cevap verirken naçisane bir fikrimi daha beyan ettim buraya da eklemek istedim. çünkü bence bu da bir hatadır...

alanı ile ilgili somut deneyimler edinmemiş kişilerin tez üretmeye çalışması son derece sakattır. gerçek bir tez yazabilmek için alanın sorunlarını kavrayabilmiş olmak ve çözüm üretme becerisi kazanmış olmak gerekir. özetle lisansın hemen arkasından yapılan yüksek lisans, kişiyi kısa bir lisans deneyiminden öteye taşımayacaktır.
  • tez konusu nasıl belirlenir diye sorular geliyor...

hiç ütopik konuşma yapmak istemiyorum... yüksek lisans tezinde kurumun mevcut imkanları, süre ve bütçe değerlendirilerek tez konusu belirlenir. gönül ister ki herkes idealindeki çalışma konusu ile araştırmasını yapsın. ancak sahada işler farklı. adam yüksek lisans tezinde 7 ilde araştırma yapması gereken konu seçiyor. peşinen söyleyeyim o tez bitmez ve psikolojik yardım almak zorunda kalırsın. danışman suçu sana atar. seçtiğin tez konusunun araştırmaları yaşadığın ilde yapılacak ve bitecek. nokta.