şükela:  tümü | bugün
  • üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler çok tutulmuş, ben de devamını çekeyim dedim.

yüksek lisans tercihi yapmayı düşünen gençlerimizin daha başarılı ve mutlu olmasına yönelik tavsiyelerdir.

öncelikle ne yapın edin*, yüksek lisansı yurt dışında yapın. muhtemelen lisansı türkiye'de yapıp türk akademisinin ne halde olduğunu gördünüz, daha da ömrünüzü tüketmeyin buralarda.

*: efendim bu kısım üzerinde durmam istendi. şimdi yurtdışına çıkmak için 2 yol var. birisi parayı basarak. diğeri de burs bularak. her ikisi hakkında da sözlükte yeterince yazılıp çizildi.
  • iş hayatını da düşünerek karar vermeye çalışın.
    eğer çalışmayarak yüksek lisans yapmayı planlıyorsanız 2-3 sene sonra arkadaşlarınızın iş hayatında büyük tecrübeler kazanması ve belirli miktarda para kenara koymuş olması sizi imrendirebilir. o yüzden yüksek lisansa başlamadan iş dünyasındaki seçenekleri de değerlendirerek karar verin.
    büyük ihtimalle ikisini birlikte yürütme tercihinde olacağınız için gireceğiniz işte yüksek lisansa bakış açısını anlamaya çalışın. gerektiği zaman yüksek lisans için (ders, sınav) rahatça izin alabileceğiniz, çalışanını bu konuda destekleyen firmalara girmeye çalışın. sonrasında sınav günü sizi okula göndermeyerek yüksek lisans hayatınızı sonlandıracak şirketleri tercih etmeyin.
    aynı işi yaptığınız büyüklerinize veya tecrübeli arkadaşlarınıza danışarak yüksek lisansın getirilerini ve götürdüklerini iyice tartışın. sakin ola ki şu anda yüksek lisans yapanlardan görüş almayın ki muhtemelen ne yükseği atıl iş hayatına diyeceklerdir.
    iş hayatında yükselmek amaçlı yüksek lisans yapmayı planlıyorsanız (akademik ilerleme amaçlı değil) yöneticilik, işletme tabanlı daha sosyal bölümleri veya tezsiz yüksek lisansı tercih etmeye çalışın.
  • akademik kariyer düşünmüyorsanız, kendi okul ve bölümünüzde yüksek lisanstan uzak durun.
  • yüksek lisans, askerden kaçmak ya da koca bulmak için yapılacaksa; özel üniversitelerin yüksek lisans programlarını tercih edin. hem piyasanız artar hem de bu işi ciddiye alanların devlet üniversitelerindeki kontenjanını doldurmamış olursunuz.
  • yapmayın!
  • cidden bilim yapmak için yüksek lisans yapacaksanız büyük ihtimalle öncelikle okul ve konuya bakacaksınızdır. lakin benim tavsiyem konu olduğu kadar kimle yüksek lisans yapacağınızı da seçmeniz, zira bazı hocalar hayalinizdeki konuyu zehir edebilirken bazıları ise "bu ne lan?" dediğiniz konuda size akademik kariyer yaptırabilir. ama siz gene de istediğiniz konuda çalışan düzgün bir insan arayınız, bulursanız bomba yani***.
  • yapabiliyorsanız yurtdışına çıkın. erasmus mu olur, internetten mi bulursunuz, makalelerini okuduğunuz hocalara mail mi atarsınız, yapabileceğiniz herşeyi yapın, yurtdışına çıkın.
  • birilerinin sizi öğrencisi olarak seçmesinden önce tez konunuzu ve tez hocanızı kendiniz seçiniz. aksi mümkün mü ki diyenler olacaktır ama maalesef çalışmak istediğiniz konuya önceden karar vermiş olduğunuz halde bile masterı türkiye'de yapıyorsanız çok mümkün. istemediğiniz bir konu bi türlü sizi motive edemeyeceğinden, tezini yazacağınız konu üzerinde çalışmak da işkenceye dönüşecektir. ya da benim gibi tezinde uzatmaları oynadığınız halde hala ve hala yazmaya başlamamış olacaksınızdır..
  • bilimle ugrasmaya talipsiniz. artik show tv'nin "universite" kelimesi gecince beyazit'i gostermesinden etkilenmeyecek, istatistikleri yorumlayabilecek seviyede olmaniz ongoruluyor. universite secimi icin kriter olmasi gereken istatistikler surada var:

http://www.arwu.org/fieldeng2009.jsp

turkiye'de yasamak istiyorsaniz tercih yapmaniz cok zor olmayacak, zira 3 tane secenek mevcut:

http://www.topuniversities.com/…rankings/technology
  • hocaları gözünüzde büyütmeyin. yakın ilişkiye girdikçe göreceksiniz ki onlar da hepimiz gibi insan. bir sürü zaafları, kaprisleri ve saçma sapan huyları var.