şükela:  tümü | bugün
  • pek muhterem yazardaşlarım, kutsal bilgi kaynağını, kutsal bilgiler ile doldurmanın zamanı geldi. yüksek lisans yapmış veya yapıyor olan sevgili yazarlardan yüksek lisans sürecine dair her türlü kıymetli tavsiyelerini bu başlık altında toplamaya davet ediyorum.

‘eğitim, meyvenin kendisi değil, bilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir’

bernard shaw
  • yapmayın!!
  • parana ve zamanına yazık. bu devirde okula gidip yüksek mi yapılır git udemiden öğren. diploma zaten para etmiyor artık.
  • tezinizi hızlı bir şekide değil nitelikli bir şekilde bitirmeye bakın. hakemli dergilerin "güncel" makalelerinden mutlaka esinlenin kimse 100 yıl önce ortaya atılmış bir tartışmayı okumaktan keyif almaz.
  • kaliteli bir okulda yapın. üniversite gibi bir üniversite olsun. tezli yapın akademinin ruhuna uysun. yenilikçi olun bol bol araştırın.
  • ne kadar uğraşsanız da, kontrol etseniz de tezinizde illa bir başlık hatası, kelime hatası çıkacak. hele sayfa sayısı fazlaysa kaçışınız yok. az önce beş suret ciltlettim açıp bakıyorum ikinci derece başlıklardan biri her kelime ilk harf büyük olacağına ilk kelimeyi büyük harfle başlatmış diğerlerini hep küçük yazmışım. farketmeseler bari. 360 tl bayıldım bi daha uğraşamam. sene olmuş 2019 hala cilt milt bilmem ne. okuyan da yok.
  • akademik olarak devam etme gibi bir niyetiniz yoksa yapmayın.
  • en iyi tez bitmiş tezdir diyerek hareket etmeyin. bir konuyu araştırmaya başlayınca kolaya kaçarak araştırmayı tamamlamayın o konuyu öğrenin işinize yarayacaktır mutlaka. ders günlerinizi hoca ve öğrencilerle ortak belirleyecekseniz çirkeflik yapıp ananıza sövdürmeyin. not paylaşmaktan da çekinmeyin.
  • en iyi tez bitmiş tezdir.
    teslime son on gün kala, beş gün kala o tez, danışmanın tarafından yeniden alt üst edilip de canına okunduğunda ve kalan zamanının değil yeniden yazmak, yeniden ciltletmeye bile yetmeyeceğini anladığında seni katil doğanlara çevirir. altı aydır neden söylemedin bunu, neden son günü bekledin eşşooğlusu deyip danışman hocanın gırtlağına yapışasın gelir ama yapamazsın.