şükela:  tümü | bugün
 • üniversitede akademisyen olmak olarak tanımlanır.
 • ego tatmini!
  çünkü hali hazırda bu ülkede bir karşılığı yoktur. işinizde ve makamınızda kanunda bile olsa bir değişiklik yapmaz. maaşta aylık 50 tl yi saymazsak tabi.
 • benim için öncelikle akademisyen olmaktır. sonrasında lahey'deki uluslararası ceza mahkemesinde legal adviser veyahut savcı olarak çalışmak, yakın zamanda türkiye'den gelebilecek davalarla uğraşmak. bilindiği üzere hukukta hem akademisyen olunup hem de meslek icra edinilebiliyor. nitekim, ıcc'de tanıştığım hakim ve savcılar da genelde akademisyendi.
 • üniversiteden kopamamak...
  hep öğrenci kalma istediği...
  hayata atılmaktan kaçınmak...
  gibi gibi...
 • (bkz: askerlik)

  (bkz: işsizlik)

  çalışan arkadaşlarım askere gitmemek için, işsiz arkadaşlarım da yapacak bir şey olmadığı ve boşluğu doldurmak için yüksek lisans yapıyorlar. işsiz arkadaşlarımın belki cv'de iyi durur düşünceleri de var. henüz akademik açıdan kendini geliştirmek için yapanıyla karşılaşmadım.
 • doktoraya başlayabilmektir.

  doktora da yüksek lisans boşa gitmesin diye yapılır.
 • doğrudan b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girme hakkı kazanmak.

  bir soru üzerine açıklama: mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları, "teknik eleman" statüsünde olan teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar, iş sağlığı ve güvenliği lisans veya ön lisans programı mezunları iş güvenliği uzmanı olabilirler. a, b, c olmak üzere üç sınıf iş güvenliği uzmanı bulunur.

  başka koşulları sağlayanlar için değişik durumlar da söz konusu, ancak iş güvenliği uzmanı olabilmek için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının düzenlediği sınavlara girmek gerekir. yukarıda unvanları sayılan kişiler önce c sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için parayla eğitim alarak bir sınava girerler. yine aynı kişiler eğer iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yaparsa doğrudan b sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için düzenlenen sınava girebilirler.

  buradan ekmek çıkar mı diye düşünen varsa peşinen söyleyeyim. piyasa asgari ücretle çalışmayı kabul edecek, çoğu işsiz iş güvenliği uzmanları ile doludur.