şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kişi akademisyenlik düşünmüyorsa, bir de türkiye'de yapacaksa hiç bir amacı olmayan şeydir. işe girmekten kaçmak asıl amacıdır içten içe fakat bunu kendine söyleyemez. zira yüksek lisans yerine ingilterede kısa süre bir dil okulu, kendisine yüksek lisansa göre 10 kat daha getirisi olacaktır.

  edit: hala uluslararası şirketler yüksek yapanı arıyor diyip çok spesifik bir iş alanını örnek gösteren var. sanki şirketin tüm çalışanları yüksek lisans yapmış mühendislerden oluşuyor. ingilizcen vasatsa istersen 10 kere yüksek yap bir anlam ifade etmiyor. yükseğin dili ve tecrübeyi engelemediği iddia ediliyor. sen hem dersleri hem dili hem bir işte çalışmayı hem tezi hem sınavları bir arada verimli olarak götürebileceğini düşünüyor musun? ben bu güne kadar türkiye'de böyle bir insana rastlamadım.
 • kişi akademisyenlik düşünmüyorsa ve bir de türkiye'de yapacaksa zaman kaybından başka birşey değildir.
  kişi yeni mezun ise iş başvurularında küçük bir artısı olabilir belki- ki bu da şirketten şirkete değişir, genelde mezun olduğunuz üniversite önemlidir- ancak zaten bir işte çalışıyorsa, ya çok boş zamanı ya da çok parası var demektir. çünkü çalıştığınız işe başladıktan sonra kimse sizi yüksek lisans okuyup okumamanıza göre değerlendirmiyor.
  nerden mi biliyorum?
  uluslararası büyük bir şirkette çalışıyorum ve genel müdür başta olmak üzere direktörlerin hiçbiri yüksek lisans mezunu değil, ben de değilim.
  performans değerlendirmemiz buna göre yapılmıyor, terfi aldığım zaman kimse yüksek lisans yapıp yapmadığımı sormuyor, global ile yaptığım görüşmelerde de kimse bunu sormuyor.
  ve hatta yüksek lisans yapmamış 3 arkadaşımızı yurtdışına ihraç ettik.
  bilmem anlatabildim mi?

  edit: konuyu niçin herkes kendine hakaret olarak algılamış anlayamadım ama tabi ki bölümden bölüme göre değişen bir durum bu. yalnızca kendi tecrübelerimi paylaşıyorum.
  belki mezun olduğum bölümü belirtmemekle hata etmiş olabilirim, kusura bakmayın.
  türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birinde işletme okudum.

  edit 2: türkiye gerçeklerine parmak basmaya çalışıyorum gençler, sakin.
 • kişi akademisyenlik düşünmüyorsa da günümüz şartları neticesinde yapması gereken araçtır.
 • aynını doktora için düşünmüştüm vaktiyle. zaman kaybı demiştim. şimdi pişmanım. keşke doktoraya girseymişim. yüksek lisans eğer gerçekten isteyerek yaparsanız çok keyifli. makale okumak, araştırmak, makale yazmaya çalışmak, makale bulmak için tarama yapmak. oyhşşş yazarken bile bi hoş oldum lan. hayreti mucip.
 • bunu bir de herhangi bir psikoloji öğrencisine söyleyip olacakları izleyin.
 • yüksek lisans yapmanın gereksiz olduğunu iddia etmek gereksizdir. zira yüksek lisans yapan kişi hem alanındaki bilgisini arttırır. hem de tez yazımı sırasında araştırma yapma, bir argüman ortaya koyma ve bunun yazıya belirli kurallar içinde aktarılması gibi son derece önemli becerileri kazanır.
 • amına koyim her şeyi nasıl da kendi küçük dünyanızda değerlendirip kesin sonuca bağlıyorsunuz çok hayret ediyorum. ne okuduğunuza ve hangi sektörde çalıştığınıza/çalışmak istediğinize göre tamamen değişen bir durum. mühendisseniz ve ar-ge'de çalışıyorsanız şirket yüksek lisans/doktoralı çalışan sayısıyla orantılı olarak devletten teşvik aldığından ve belirli sayıda yüksek lisanslı mühendis çalıştırma zorunluluğu olduğundan gözünüzün içine bakar yüksek/doktora yapın diye, haftada en az 1 gün izin verir, eğitim katkısı adı altında 300-500 para verenleri de var.

  yüksek lisans yerine ingiltere'de dil okuluna gidin demiş bir de, ingilizce bilmeden doğru düzgün bir okulda teknik branşlarda nasıl yüksek lisans yapacaksın zaten? bölüm var bölüm var, yüksek lisans var yüksek lisans var; o yüzden millete vaaz vermeyin, gerekli geliyorsa yap gereksiz geliyorsa yapma dil okuluna git (:
 • malesef eninde sonunda ben de gereksiz olduğuna kanaat getirmiş bulunmaktayım. hayaller paris gerçekler türkiye olunca karşı karşıya kaldığım durum sebebiyle elimin tersiyle rafa kaldırdım

  edit: yuksek lisans yapilacaksa hemen universite akabinde devam edilip bitirilmeli. lisans okuyan genclere buradan onerimdir. sakin ise gireyim bir an once demeyin. aksi halde gereksizligini ilerleyen zamanlarda ayaginizi kaydiran bir ton pislik insanlarla karsilasinca anlayip, umudunuz, hevesiniz kirilir. ıs hayatina guclu giris yapin.