şükela:  tümü | bugün
 • eğer size maddi manevi bir getirisi olacağını düşünmüyorsanız, hiç hoşlanmadığınız bir alanda sırf çalıştığınız şirket bunu yapmanıza kolaylık sağlıyor diye yapıyorsanız, çok ta hoşlanmadığınız sadece teorik bilgilerle, zaten yeterince meşgul olan beyninizin iyice bulandırmak istemiyorsanız sanırım vakti gelmiştir ayrılığın. hayat senin hayatın ve yaptıkların için daha fazla pişmanlık duymak istemiyorsan git hayatını yaşa. yeni hobiler edin, saçma salak derslere girip, masa başında 3 sayfa makale okumak için saatlerce oturacağına, çık dolaş, yürü, koş, zıpla ne bileyim hoşuna giden, seni gülümseten şeyler yap.
  müthiş zevk alıp, inanılmaz şeyler öğrenen, kariyerine müthiş katkısı olabilecek kişilerin yüksek lisans, doktora yapmasına diyecek lafımız zaten yok bu arada.
 • önemli bir eşiktir.

  alternatiflerinizle ilgilidir. çok çok iyi alternatifleriniz varsa, çıkmalı dolaşmalı, yürümeli, koşmalı, zıplamalı bir alternatifiniz varsa o eşiğe erken gelirsiniz zaten.

  ama günde 12-13 saat çalışıp kuş gibi paraya talim edecekseniz, üstelik sigortanız asgari ücret üstünden yatırılacaksa o eşiği yüksek tutar insanoğlu.
 • doktorayı 5. senede bırakma eşiğiyle aşık atamayacak eşiktir.

  (bkz: sikerim master'ını da doktorasını da)
 • akademi dünyasının ne çakal bir dünya olduğunu, aslında birçok akademisyenin hep aynı şeyin etrafında dönüp durduğunu gördüğünüzde kafanıza denk edendir. öyle kibir sahibi, egosu yüksek bir adam değilseniz bünyeniz zayıf düşer, yüksek lisansın ve akademinin altında ezilip büzülürsünüz. ha bir de dersler, projeler çok güzel gitmekteyken, proposal'ı, tezi cereyan ettiğimi, o an bırakma eşiğidir işte. herşeyi döndürüp tekrar tekrar başa sarıp yaşadığımız bu sıradanlıkta, yeni bir şey ortaya koymak namümkündür.*
 • (bkz: kapı eşiği)
 • turkiye'de yuksek lisans yapiyorsaniz, yurtdisindan guzel bir universiteden kabul aldiginiz andir. bu doktora icin de gecerlidir.

  (bkz: doktora yapmak/@semsipasapasajindasesibuzusmeyen)

  asagidaki gibi bir anim da var yuksek lisans/doktora ile alakali onu da ekliyeyim bari bu basliga;

  (bkz: tez danışmanıyla striptiz kulübüne gitmek/@semsipasapasajindasesibuzusmeyen)
 • üzerinden zıplayıp, dark side'a doğru geçmek isteyip bir türlü tez aşamasındayken gerekli motivasyonu sağlayamadığım eşiktir.
  eşik değeri, bünyeden bünyeye göre değişiklik gösterebilir.
 • yüksek lisansın zorunluluğu olarak bir dönem yurtdışına gidilmiştir. (ki zaten en büyük amaç odur)
  dönünce çalışılmaya başlanmıştır.
  okulda proje olarak yaptığın işten para kazanmaya başlayınca okul sallanmaz, derslere gidilmez
  zaten amaç akademisyen olmak değildir.
  ayrıca bırak tezi ilkokuldan beri kompozisyon bile yazmak bile ölümdü. (ilkokulda başlanıyormuydu acep kompozisyona neyse)

  kendi haline bırakın atılırsınız zaten

  ayrıca zaten af çıkar 1 seneye kalmadan. siz de o kadar uğraştık diploması da olsun diye totoş totoş dönersiniz

  edit: totoş totoşun bir diğer önemli sebebi de öğrenci kimliğinin faideleridir evet

  (bkz: düz adam)
 • yüksek lisansa başlama eşiğinden u dönüşü yapanların artık uzağında olan eşik.
 • iş başvurunuz kabul edildiyse, ve yüksek yaptığınız yerde zaten mutlu değilseniz o eşikten geçmişsiniz demektir.