• yeni çıkan öğrenci affından haberi olmayanlar varsa ziyaret ediniz. https://www.yok.gov.tr/…kanun-uygulama-ilkeleri.pdf
  • son iki yılda benim de yaklaştığım durum.

2019 da başlayıp 1 senede bütün dersleri verdikten sonra tez aşamasında iş değişikliğinden dolayı yoğunluktan ilgilenemeyip erteledim.

pandemi nedeniyle bir döneminde süre uzattım. bu sene de kpss’yi düşündüğüm için üzerine düşemedim. ve bir dönem de dondurdum.

yasal süre 3 yıl. bir şekilde 1 senem daha oldu. o sene bu sene olmalı yasal olarak başka süre de yok artık.

tavsiyelere açığım. bu sene ne yapıp edip bitirmeyi amaçlıyorum.
  • eğer akademisyen olmak gibi bir hedefiniz yoksa toz pembe duygularla başladığınız yüksek lisansın %80 olasılıkla gerçekleşecek sonucudur.
  • başınızda iyi bir danışman olmadığında yapmanız muhtemel bir olay. çoğu danışman öğrencilerini pek takmaz yardımcı olmaz. hele öğrencinin çalışmak istedigi konu kendi uzmanlık alanının dışında ise muhatap bile olmak istemez. zira size yazdırmak istediği tez çoğunlukla kendisine atıfta bulunmak ister. bundan kurtulmanın yolu tez yazma prensiplerine hakim olmaktır. bunu da ondan öğrenmek zorunda değilsiniz. tez yazmanın en kestirme yolu tez okumaktır. okuyup iyice analiz ettikten sonra işin prensibi illaki oturur. siz teknik anlamda güçlü bir şekilde danışmanın karşısına durursaniz ona diyecek pek şey bırakamazsınız. lakin yarım yamalak bilgi ve eksik okumayla yazmaya başladığınızda danışmanın eleştirisi ki bu yapıcı olsa bile size yolunuzu kaybettirir.
  • tezden cuma günü sadece biçimsel düzeltme alıp pazartesi günü askere gitmek sureti ile fantastik bir versiyonunu gerçekleştirdiğim olaydır.

yani sağolsun hocalar sen pazartesiye kadar bize teslim et düzeltmeleri biz seni mezun ederiz demişlerdi ama bende pil bittiği için uğraşamadım elbette :)
  • dersleri bitirip tez aşamasına geçtiğimde yazdığım dilekçeyle tezli yüksek lisanstan tezsiz yüksek lisansa geçiş yaptım. tezsiz yüksek lisans projesinin tez kadar zaman alacağını bilseydim böyle düşünmeyecek böyle demeyecektim.
  • danışmanlar tez öğrencilerini sekiz saatlik ders ücreti olarak gördüğü için gerçekleşen durum. tez başarılı kabul edilmezse devlet para iadesi istemiyor, çatır çatır paralarını ödüyor.
  • afla tekrar teslim etmeyi deneyeceğim bakalım ne olacak.
  • kendimi bu grupta sanıyor ve 15 gün sonra programdan atılacağımı düşünüyordum ki toplamda 6 dönem hakkımız olduğunu öğrendim. yani ben 15 gün sonra okulla ilişiğim kesilecek sanmıştım fakat daha 1 senem varmış ahahah.

atılsam üzülürdüm bu arada. çünkü tez konum hakkında gerçekten bilgim var ve uygulamayı da biliyorum. bana kalan tek şey iki dönem içerisinde elimdeki verileri birleştirmek.

mutluluktan öleceğim.

tanım: henüz ders aşamasındayken tez danışmanınızı ve konunuzu saptayıp yazmaya başlarsanız içerisinde bulunmayacağınız grup.
  • tez aşaması yüksek lisansın en zor en ızdırap verici kısmıdır. lisansta 2 tez yazıp başarıyla geçmiş biri olarak, bana yüksek lisansı bıçak kemiğe dayanınca gözümü kırpmadan yaktırmıştır.

herkes neden ve nasıl yapmanız gerektiğini yazmış. ben neden ve ne durumlarda yapmamanız gerektiğinden bahsedeceğim:

- eğer gerçekten akademik kariyer hedefiniz yoksa, hayallerinizde kendinizi üniversitede görmüyorsanız (bu iş sizin için bi tutku ya da hayal değilse)

- danışman hocanızın umrunda değilseniz, sizinle ilgilenmiyorsa, her hafta rapor isteyip yakından takip etmiyorsa (danışman hocanın desteği ve yol gösterici olması bu süreçte çok önemli. adı üstünde danışman, rehberlik etmesi, yönlendirmesi gerekli)

- tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız ve kendinize kalan sadece hafta sonunuz varsa (haftasonu arkadaşlarla buluşayım akşam eve gelince yazarım, önce bi alışverişe gideyim dönünce yazarım, şu dizi bitsin yazarım, akşam iş dönüşü yazarım gibi bir şey değil bu; her şeyi bi kenara bırakıp tamamen odaklanmanız gereken bir konu ve ikinci plana atılmamalı)

- kafanızda en azından çerçevesi belli olan bir konunuz yoksa (üzerinde çalışmak istediğiniz spesifik bir konu olmalı)

- çalıştığınız konuya ilginiz yoksa (bakın bilginiz demiyorum çünkü zaten tam anlamıyla bilmeniz mümkün değil kervan yolda dizilir mantığıyla bir şekilde öğreniliyor, ama eğer ilginiz yoksa çalıştığınız konuyu sevmiyorsanız o konu akmaz)

- psikolojik olarak hayatınızın rahat bir döneminde değilseniz (kafanızda bin tane tilki dönerken teze odaklanıp yazamazsınız. dolayısıyla ya bütün sorunları bir kenara atıp teze odaklanmalı ya da çözüp öyle başlamalısınız)

- ve her şeyden önemlisi; bu işe gönül vermediyseniz, gerçekten yüksek lisansı bitirip o ünvanı almak veya tezi bitirmek niyetinde değilseniz, yüksek lisans sizin için olsa da olur olmasa da olur bir şey ise size tavsiyem o tezi bırakıp, gemileri yakıp hızlıca uzaklaşın ve fiziksel ve ruh sağlığınız için yolunuza bakın.
hesabın var mı? giriş yap