şükela:  tümü | bugün soru sor
 • high heeled saplantılar, her yonden, her manaya dogru cekılebılır
 • omer seyfettin'in ünlü hikayesi ve hikayelerini topladigi kitaplarindan birinin adi.
  zengin, dul ve kisa boylu hatice hanim hep yüksek ökçeli ayakkabilar giymektedir. fakat saglik sorunlari sebebiyle doktoru tarafindan pofuduk terlik giymeye mecbur edilir. ne olursa ondan sonra olur. evindeki düzeni tikir tikir islerken, birdenbire her türlü çalisaninin hirsizlik, düzenbazlik yapmaya, yalan söylemeye basladigini fark eder.
  en sonunda anlasilir ki, aslinda bundan önce de olaylar farkli degildir, fakat hatice hanim'in yüksek ökçeleri çalisanlari onun geldigi konusunda uyarmakta, ona yakalanmalarini engellemektedir. bunu kesfeden hatice hanim gerçegi bilmeyeyim, sagligim da olmasin, ama huzurum olsun zihniyetiyle yüksek ökçelerine geri dönüs yapar.
 • ömer seyfettinin en güzel öykülerinden biridir.
 • direk seksi bi hatunu gozlerimde canlandırmama neden olan cumledir. yuksek okceler, siyah coraplar ve olaylar gelisir...
 • ilk olarak zaman gazetesinde, 24.7.1335* 'de yayımlanmıştır
 • şöyle bir faciaya alet olmuş hikayedir (bkz: #14687960)
 • ah be güzelim programının imajıdır. bir çift siyah yüksek topuklu ayakkabıdır kendisi. dişiliğin, şehvetin ve seksiliğin temsilcisidir. öyle ki ilişki danışmanlığı yapan ve kadınlara erkekleri tavlamayı öğreten aşk doktorlarına göre kadını dişi kılan şey ayakkabısının bir karış yüksek olmasıdır. katılıyorum. ama tamamiyle olamaz kesinlikle. kim keşfettiyse güzel şey topuklu ayakkabı. ama dişilik ayakkabıyla oluyorsa sıçıyim o dişiye ben. zira ayakları vurulan, acıtılan ve yaşlandıklarında ayak kemiklerin yamulmasıyla çirkinleşmiş taraklı ayaklara sahip olacak kadınları sevmeyecek olan bu adamdır aynı zamanda. kadın kendini beğendirmeye çalışan, allı pullu, süslü püslü barbi bebeği çünkü.

  ilk insandan beri çoğalmanın tek koşulu cezbetmek belki ama o zaman topuklu ayakkabı olmadan nasıl yapıyormuş bunu kadınlar. nasıl tavlıyorlarmış kadınlar adamları sorarım sana aşk doktoru. hay aklınıza turp sıkayım sizin yahu. akşam akşam deli ettiniz beni be. ben ki sakin, televizyona dut yemiş bülbül gibi bakan ben; ağzımı bozdurdunuz bana. allahım lütfen bu programdaki kadınlar figuran olsunlar ve ellerine verilen saçma sapan cevapları ezberleyerek çıkmış olsunlar oraya yoksa ben neslimizden utanıp cinsimden istifa edeceğim.

  aslında bu duruma kadınları o erkekler getiriyor. ama hangi erkekler onlar? hiç birşeyden haberi olmayan kadınları tercih eden, aklı apışaralarında kalmış, kadınların aklını kullanması yerine dişiliğini kullanarak erkekleri cezbetmesini savunan erkekler onlar. ama günümüzde kadınlar akıllandı artık. zekiliğin prim yaptığını öğrendi hele şükür. o adamlar da hala [(bkz: #24434045) topuklu ayakkabı] giymeyen kadınlara, dişiliklerini öldürdüler,kendi topuklarına kurşun sıktılar, bir karış topuğun üzerinde yükselen iktidarlarını sırtlarından attılar, erkeksileştiler ve erkeksiz kaldılar deyip dursunlar. evet canım bu devirde adam bulmak zor. sayıları az ve hepsini topuksuzlar kaptı.

  vücudunu şehvete satmak isteyen kadınlara tavsiyem şudur ki; bir erkekten ilgi görmek istiyorsanız şu yazacağım iki şeyi mutlaka yapın. ama sınırlı sayıdaki özel erkeklerden isterseniz denemeyin bile. birincisi erkeğe topuk farkı atın. allahın size vermiş olduğu dişilik avantajınızın üzerinde bir abide gibi yükselin. dişiliğinizi düz taban ayakkabı giyerek sıradanlaştırmayın. ikincisi sütun gibi bacaklarınızı bir karış yıtmacı olan etek ile gösterişli kılın. yapın bunları. bakın görün özel hayatınızda sıradan* kadınlardan ayrılıp geriye kalan bir kaç iyi adamı* da nasıl kapıveriyorsunuz hayretle izleyin.

  #18803974_erkekler ne ister
 • kadınların dişiliklerini görünür kılmak adına er kişilerin canı gönülden fetva verdiği kadınlarında aynı nedenler ve daha da önemlisi giymek istediği/sevdiği/yürüyebilmeyi becerdiği sürece kendine yakıştırdığı için asla vazegeçmeyeceği aksesuar/giyim olan yüksek ökçeli/topuklu ayakkabıları ilk önce ata binenler yani erkekler giymeye başlamış -ökçe ayağın üzengide kalmasını sağlıyor(muş)-. böylece biniş ayakkabıları düzenli bir şekilde ökçelenmeye/yükselmeye başla(mış)dı. daha sonra orta çağın aşırı kalabalık/yetersiz sağlık önlemleri/insan ve hayvan pisliklerinin yollarda rastlanıldığı dönemde ise kalın tabanlı/yüsek ökçeli ayakkabılar bu pislikten birkaç santim yukarı çıkma isteğiy(di)miş.
 • topuklu ayakkabıların bir statü göstergesi halini aldığı vakitlerde işçi sınıfı kullanışsız ve pahalı olarak nitelendirdikleri bu ayakkabıyı alacak güçte olamamışlardı. işçilerin ve soyluların arasındaki sınıf farkı yüksek ökçeler hikâyesinde karşımıza çıkar. ömer seyfettin’in bu hikâyesi hatice hanım’ın tutumunu ve avrupa’da bir sosyal statü göstergesi olan topuklu ayakkabılara tutkusunu yansıtır.