şükela:  tümü | bugün
  • flash tv'nin gercek kesit'ten sonra en çok izlenen reality show'u. haber bültenlerine 2 dakika yansıyan, tabancalı, bıçaklı, travestili kavgalı küfürlü görüntü arşivini, uzun uzun vererek topluma kazandıran ilginç program. bunun bi de ihtisaslaşmış programı alkolmetre vardır sadece alkol ve araba konusunu işler.
  • zamanında hbb'de erhan akyıldız' in yaptığı, kimi zaman gündemi belirleyen programın adı.
  • (bkz: hipertansiyon)
  • (bkz: haute tension)
  • saç diplerinin acıması ile ilişkisinin ne odluğunu merak etmekte olduğum hastalıktır.(bkz: #31109453)
    artık saç dipleri bile acımaya başladıysa yüksek tansiyon hangi evrededir ve ilaca rağmen yükselme ataklarını sürdüren yüksek tansiyon başka nelere yol açacaktır acaba?
  • bombok birşeydir. strese bağlı benim sürekli yükseliyor. baş dönmesi, baş ağrısı, başın balon gibi olması, boynun arkasının ağrıması.. 16-10'a çok yüksek diyorlar ama ben 24'lerle geziniyordum

ek: merak etmeyin doktora göründüm.
  • bütün kafanın ağrıması, kafanın içinde patlama şeklinde ağrı, mide bulantısı, kusma noktasına geldiyseniz, moku yediniz demektir. hooop acil servise... özellikle gerginlik sonucu olduğunu düşünüyorum. sadece üzüntü değil, sevinçten de çıkar. yani heyecan yapmayacaksın.
    limon ile yakın temas(sıkıp içilecek), yağlı, tuzlu hatta tatlı bile fazla yememek gerekir. birkaç gün 10/20 gibi rakamlara ulaşıldıysa mecaliniz kalmayacaktır ama az düşer düşmez yürüyüşü ihmal etmeyiniz. olmadı evde hafif egzersiz öneriyor doktorlar.
    bir kere acillik ettiyse tekrar edecektir. geçti artık diye düşünüp rehavete kapılmayın. kapıldık oradan biliyoruz değil mi?
    geçmiş olsun!
  • sinir, stres, sigara, hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, düzensiz uykudan dolayı sık sık yaşadığım durumdur.

benim için en hızlı düşürme-dengeleme yolu tam ya da yarım limonu sıkıp, suyunu yarım bardak suyla karıştırıp, içmek oldu şu günlerde.

limon çok iyi geliyor.

egzersiz, düzenli uyku, stressiz sigarasız yaşam ve dengeli beslenme sonucu düzeleceğini biliyorum. ama nerede...
  • arteriyel sistolik, kalp kasıldığında kalbten damarlara doğru atılan kanın damar duvarında yaptığı basınçken, diastolik değer kalp gevşediğinde hala damar duvarında mevcut olan basınçtır.

küçük ve büyük tansiyonun normalden yüksek olması hipertansiyondur. yaş, cinsiyet, ırk, fiziksel durum (istirahat, efor, gibi) kan basıncını etkileyen bir çok değişken mevcutken yaşa ve cinsiyette göre tansiyonun şu değerleri yüksek tansiyon olarak kabul edilmektedir.