şükela:  tümü | bugün
  • yükseköğretim kurulu ortak veri tabanı...

yök'ün isteği üzerine türkiye istatistik kurumu tarafından yapısı hazırlanan ve yök'e devredilen web sitesi.

artık öğrenciden, öğretim üyesine, idari personeline kadar yükseköğretim kurumlarında var olan herkesin bilgisinin girilmesinin zorunlu olduğu sistem. muhtemelen gelecekte öğretim üyelerinin performans değerlendirmeleri yine bu sistem üzerinden yapılacak. keza öğrenci takip işlemleri yine bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

bir nevi - yök ü big brother haline getiren - düzeni sağlayan sistem.

halihazırda bir devlet klasiği olarak çalışmamaktadır.

[http://yoksis.yok.gov.tr/ http://yoksis.yok.gov.tr/]
  • varsayalım sisteme girebildiniz. amma velakin özgeçmiş bilgilerinizi yayınlarınızı girebilmeniz o kadar zor ki... iğneyle kuyu kazmak çok basit bir işlem kalabilir buraya bilgilerinizi girmek yanında. hadi girdiniz diyelim (ne demek istediğini anlayıp girebildiyseniz ilk adımı başarıyla atlatmanın haklı gururunu yaşıyorsunuzdur o an ama sevinmek için acele etmeyin derim ben) ola ki bi hata yaptınız bir yerde, hooppppp her işi yeniden yapmanız gerekiyor işte. sil butonu olup değiştir butonu olmayan dandik yazılım diyebilirz. yahu ben devlette çalışan iki ders anlatayım oturup kahve içeyim modunda bir öğretim üyesi değilim ki kardeşim. bunca işimin arasında bu site sayesinde şahtım şahbaz oldum iyi mi.
    not: ayrıca tüm bunların yanında bug ünümün bu kadar boktan geçmesine neden olan, hayatın artık ne kadar anlamsız olduğuna dair, çalıştığım yerin ne kadar lanet olası bi kurum olduğuna dair beni derin düşüncelere gark eylmiş sitedir kendisi.
  • 28 subata 2011e kadar her akademisyenin bilgilerini girmesi zorunlu oldugu bir ay onceden bildirilen sistem. bir cok toplantinin yapilacagi ve gidilmesi zorunlu oldugu yazilari toplanti bittikten sonra bildirilen turk akademi dunyasinda bu kadar onceden yapmamiz gerektigini soyleyen bir yazinin gelmesi acikcasi bize yuk getiren bir is olmasina ragmen hosuma gitmisti. ancak, son ana kadar acilmayan bir sistem ve acildiktan sonra da calismayan bir ortam (sistemi olmadigi icin sistem demek istemiyorum) ile karsilastim. girilen bilgileri duzenleme tusu olmadigi gibi, yurtdisindan diploma alanlar icin ise ayri bir sıkıntı var bir iki bilindik ulke haricinde bir yerden geldiyseniz yöksis sizi resmen yok sayiyor. onu birakin kitap bilgilerinizi eksiksiz girseniz dahi bilgilerinizi doğru giriniz diye sacma sapan bir hata mesaji geliyor. hayir, bilgilerimin yanlis oldugunu orada o an kontrol eden bir operator mu var da bana ayar veriyor yoksa olmayan sisteminizden kaynaklanan bir sacmalik mi?

ulan bir gun de bir isi tam yapin, eksiksiz yapin (yuzde on, yuzde yirmi hataya hala amenna) oyle bizden bir seyler isteyin. hic mi duzgun bir is yapamazsiniz beyaa...
  • an itibariyle yabanci dil bilgisi bolumunde sadece, almanca, arapca, bulgarca, cince, ermenice, farsca, fransizca, ingilizce, ispanyolca, italyanca, macarca, portekizce, romence, rusca ve turkceyi secmenize izin veren sistemimsi.
    yani, turkiyedeki bir akademisyenin fince, flemenkce, isvecce, korece, japonca, mogolca gibi baska dilleri bilemeyecegini, bilse de bilgi olarak girmesine gerek olmadigini varsayar kendileri. yok yine kendine yakisani giymistir.
  • son bi haftadır açılmayan sitedir..ki zaten ne zaman bi devlet kurumu sayfası düzgün çalışmıştır?!
  • ayın 15'i itibariyle çalışmamaya devam etmektedir.
  • bugün git yarın gel diyen devlet dairesinin, elektronik versiyonu. 10 gündür girilemeyen site.
  • redhack saldirisindan beri, halen girilemeyen sistem. sayfa birkac gundur, mesai saatleri icinde "guncelleme yapiliyor" uyarisi verirken; mesai bittikten sonra "sayfaya ulasilamiyor" diyor. sanirim isten son cikan sahis server'i da kapatip gidiyor ve bu sey hack olaylarina karsi bir guvenlik onlemiyse vay halimize.
  • resmen yalan oldu, halen girilemiyor.
  • hala girilemeyen sistem. boku çıkmıştır. bir devlet kurumu düşünün ki sitesi çökertiliyor. yetmiyor gibi haftalarca açılamıyor.
    bu devletten bir de terörü bitirmesi filan bekleniyor.

(bkz: ilahi komedya)
    (bkz: domates devleti)