şükela:  tümü | bugün
 • adnan menderes'in 8 mart 1972 tarihinde intihar eden oğlu.
 • ipek kıramer ile evlenmiş, babasının ardından siyasete atılmış, ama her zaman omuzlarına babasını geçme misyonu yüklenmiş siyaset adamı.
 • "menderes ailesinin drami baba menderes'in idamiyla bitmez. aydin milletvekilligi yapan ailenin en buyuk ferdi yuksel menderes 8 mart 1972'de ankara'daki evinde olu bulunur. basucunda ise kur'an-i kerim. kareli bir kagida yazdigi veda mektubunda 'hayatta kaderin butun cilveleri beni buldu. kotu hadiseler karsisinda daha fazla tahammul gosteremeyecegim. artik yasama gucumu kaybettim' der. yuksel'in intihari kusku doludur. 15 gun once birlikte calisma yaptiklarini anlatan simdiki rp ankara milletvekili saban karatas veda mektubundaki yazi ile yuksel'in el yazisinin biribirini tutmadigini belirtiyor. ancak annesi berrin hanim'in 'birakin oyle kalsin. uzerine daha fazla gidip de yaramizi desmeyin' ikazi uzerine aile yakinlari dosyayi kapatir. ailenin diger ferdi mutlu menderes de ankara'da 8 mart 1978 tarihinde gecirdigi trafik kazasi sonucu hayatini kaybeder. kazaya iliskin soru isaretleri vardir ancak bunlar yillardir aydinlanmamistir. adnan menderes'in hayattaki son oglu aydin menderes tir. "
 • ölümünün ya da daha doğrusu kendisini öldürmesinin üzerinden neredeyse 30 koca yıl geçmiş. yaşadıkları gerçekten de acı ve dayanılması güç şeylermiş ama ne olursa olsun sonu böyle bir ölüme bağlanmamalıymış elbette.

  eşiyle* yaptığı sorunlu evlilik, sakat doğan evlatları ve eşinin çocuğunu sahiplenmemesi intihara yol açan nedenlerdenmiş. ama daha gerçekçi darbeyi babası* vurmuş. tamamen kulaktan dolma bilgilerle öğrendiklerime göre kendi işini kurmak isteyen oğul menderes, bu yeni işi için nakit para aramaktadır. ancak bir türlü sonuca ulaşamayınca devlet bankasından kredi çekmeye karar verir. tabii ki bu karar için de babasına danışması şarttır.

  adnan menderes, oğlunun, kendisi aktif olarak siyaset yaşamının içindeyken göz önüne gelmesinden, hele hele bir devlet bankasından kredi almasından kesin şartlarla imtina eder. oğluna rant sağladığının, devletin parasının kendi ailesine yönlendirdiğinin sanılmasından korkarak/çekinerek oğlunun kuracağı işe dolaylı da olsa engel koyar.

  başbakan ya da hiç olmadı politikacı oğlu olsa da iş konusunda istediklerini yapamayan ve üstüne üstlük bir de düzensiz bir ev hayatına sahip olan yüksel menderes sonunu kendi hazırlamaya karar verir ve intihar eder.

  bu kıssadan bize ne hisse çıkar peki?
  devletin malı deniz yemeyen domuz! bu kadar basit. bu ülkenin şartları kiminin oğlunu intihara sürükler, kimininkini de türkiye'nin en büyük şirketlerinin başına...
 • adnan menderes'in idam sehpasında "devlet tarafından okutulsun" dediği oğlu.

  "türkiye'ye 10 sene başbakanlık yaptım. sekiz senemi türk tarihi yazacak, iki senemi de dalkavuklarım. oğlum yüksel'in devlet tarafından okutulmasını istiyorum. kaleminden altın damlasın. bizim gibi olmasın."
 • karısının ağzını burnunu kıran bir insanmış rahmetli
  http://www.youtube.com/watch?v=q1vzt5j0_m0
 • intihar ettiği teras katı daire şili meydanı kavaklıdere sokak üzerindedir ve bu niteliği bilinmeksizin 4000$ kira istenmektedir. fena halde gereksiz bilgi.