şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye’de özellikle ekşide tespit ettiğim durum.
  dinlere inanmama durumu deizm ve ateizme indirgenmişken agnostisizm pek bilinmiyordu. artık agnostisizm de yükselen bir değer.
  dinlere inanmayanların arasında başlayan çatışma.
 • yükselmekte olan agnostiklik veya deizm değil. küreselleşmeyle beraber modern ve seküler yaşam biçimi köylere, kasabalara, kentlere, evlerimize her yere giriyor. modernizm geleneksel kültürü ve yerli değerleri tasfiye ediyor. inanç da bundan nasibini almakta.

  müslümanlar olarak inancımızı geleneksel kültürden soyutlayarak evrensel ilke ve değerlerle bütünleştirebilmeliyiz.
 • (bkz: yükselen ben değilim bak alçalan duvarlar)

  güzel akım.

  ya ne olacağıdı? internet, izole kalabilmiş son kültürlerin insanlarını da dünyayla buluşturduğu için, onlara milyonlarca blog ve bilgi kaynağından milyonlarca yeni bilgiyi edinerek küresel beslenme imkanı tanıdığı için kitlesel olarak bir sorgulama hareketi içerisine girmiştir insanoğlu. bu sebeple başta ateizm olmak üzere agnostisizm de güzelce bir karla günü kapatmıştır.

  ytd.
 • insanlar bir şeyleri sorgulamaya başladıklarında öncelikle kendilerini deist olarak tanımlıyorlar. çünkü hala korku devam ediyor içlerinde.

  sonrasında ise bu korku bilinemezcilik olan agnostizme dönüşüyor. biraz daha felsefik boyut olarak görebiliriz. bu süreçte de sorgu yaklaşımı değişiyor gün geçtikçe.

  akabinde kişi din/allah/yaradan vb kavramlar da olmadan iyi bir birey olabildiğinin farkına varıyor ve ateizmin kapıları açılıyor.

  en sonunda ise “s*keyim yapacağınız işi” diyerek apateist hale geliyor ve herhangi bir dini konuya bile girmiyor, umursamıyor, ilgilenmiyor.

  siz hangi evredesiniz?
 • insanların bilinçlendikçe ve genç kesim alttan bastırdıkça yeniliğe ve yeni görüşlere daha açık olmalarından kaynaklanır. bilgiye ulaşmanın her an daha da kolaylaştığı şu zamanlarda insanların her gün gördükleri ve aynı zamanda kültürüyle bağdaştırdıkları, gericilik ve bağnazlıkla özdeşleşmiş olarak gözüken islam dini için alternatif arayışlarına her geçen gün daha farklı cevapları daha büyük kitleler halinde benimsemesinden daha doğal bir şey olamaz. agnostisizm de her ne kadar yeni olmasa da bizde yeni yeni duyulmaya, daha doğrusu anlaşılmaya başlandı. nasıl kimse feminizm'den haberdar olmadan feminist olduğunu iddia edemiyorsa veya herhangi bir ideolojinin adını bile duymamışken kendini buna bağlı hissetmiyorsa insanlar agnostisizm'in ne olduğunu anlayamadan kendilerini agnostik olarak adlandıramazlar.

  çoğu insan tarafından müslüman ve ateist ayrımı çok keskin bir şekilde yapılsa da müslaman olmayı çeşitli sebeplerle reddettiği halde tanrıyı bütünüyle reddetmemiş insanlar da bulunuyor. bunların çoğu başta deist olsalar da daha sonradan deizm'in de sorularına istedikleri cevabı vermediğini anlayıp agnostik olan insanlar mevcut. bu şekilde agnostik olan bir sürü arkadaşım var. yani çizgi bu kadar belirli değil ve insanlar alternatif arayışındalar. bunun yanında bilimsel olarak tanrının ne varlığının ne de yokluğunun ıspatlanabileceğını düşünen materyalist olsa bile nedensellikle açıklanabildiği sürece kozmik olaylarında gerçek olabileceğini düşünen fakat görene kadar bunu bilemeyeceklerini söyleyen insanlar da tanıyorum. hayatı boyunca dinle ilgili herhangi bir düşüncesi veya hayatına etkisi olmamış, bu konu üzerine pek düşünmeyen ve tanrının ne varlığıyla ne de yokluğuyla ilgilendiği için agnostik olduğunu söyleyen tanıdıklarım ise sanırım bu grubun içindeki en ilginç insanlar.

  insanlar sorularına tatmin edici cevaplar alana kadar durmayacaklardır. bilginin bu kadar serbest ve fazla oluşu ve yeni neslin yavaş yavaş geleneklerinden daha sıyrılmış bir şekilde özgürce hareket etmesi arayışı hızlandırmakta. yeni sorularla yüklü ve yeni cevaplara aç halde giderek katlanarak bu arayışı sürdürecekler. her geçen gün bu tip akımların ve inançların sayısı artacaktır.