şükela:  tümü | bugün
 • yükseleni imf olanların, kırbaçlanmaktan hoşlandıkları; devlet tahvili olanların ise, yanlız ve tek başınaykene pek bir yiğit oldukları rivayet edilen borçtur...
 • insanın kendi borcu kadar yükseleni de önemlidir. çoğu kişiye sorsan yükselenini bilmez.

  konuyla ilgili bir yazı

  --------

  ay dolar aşar gider!

  dünyamızın uydusu ay, kendisine çizilmiş olan yörünge icabınca dünyaya bazen yaklaşır ve bazen de dünyadan uzaklaşır.

  14 kasım 2016 günü ay, astronomi de denilen sema ilmi hesaplarına göre kendisi için küçük ve fakat dünyadaki biz insanlar için büyük sayılabilecek bir adım atarak dünyaya olabileceği en yakın konuma gelmiş ve bu da dolunaya rastlamıştı. bunun neticesinde kendisini her zamankine oranla % 14 oranında daha büyük ve % 30 oranında daha parlak gördük. “süper ay” diye isimlendiriliyordu bu durum. sema ilmi insanlarına göre ay’la olan ilişkimizde sürekli böyle “gel-gitler” yaşanıyordu. bir sonraki “süper ay” 2034 yılında görülecekmiş meselâ.

  “ne, neyden büyüktür?” meselesi değişken bir hal alabildiği için, etrafımızda gördüğümüz bazı büyüklüklerin anlık karşılaştırmasına bakalım:

  ay, % 14 büyümüş görünse de hâlâ dünyadan küçüktür.

  dünya, -biliyorsunuz- beşten büyüktür.

  dolar, şimdilik beş tl’den küçüktür. (adıyaman yöresine ait bir türküye kendini kaptırırsa, ay dolar aşar gider, hafizanallah...)

  süper ay ile dolar arasında aynı döneme rastlayan büyüme oranları arasındaki benzerliğin ne ifade ettiği konusunda fikrim yok, ancak ilginç olduğu kesin. dolar kurundaki artış % 19 ise, ekonomi ateşimizin parlaklığındaki azalış katmerli oluyor. ekonomik gidişat öyle bir hal aldı ki, insanlar artık bazı gazetelerde yer alan “günlük burç yorumları” yerine, günlük olarak borçlarının durumları ile ilgili sayfaları takip etmeye başladı. “günlük borç” deyince yükselen dolar, euro veya altın olan vatandaş panikliyor haliyle... sizler için, burçlara göre borç yorumlarını kendimce derlemek istedim:

  balık borcu: “ne borcu abi?” deyip bir süre alacaklıları oyalayabilirsiniz. merak etmeyin, kimse uyanmaz duruma.

  yay borcu: borcunuzu, taksitlerle zamana yayabilirsiniz. ancak unutmayın ki müebbete bağlamak mümkün değildir. taksitleri abartmayın, sonra başınız ağrır.

  akrep borcu: “cep” uygulamalarına kendinizi çok kaptırıyorsunuz. acilen cepleri terk edin, yoksa telefon faturası borçlarınız kabaracak.

  kova borcu: doluya koysanız almıyor, boşa koysanız dolmuyor… sizin işiniz de zor valla...

  terazi borcu: terazi var tartı var, her borcun bir vakti var... vadesi gelen borçlarınıza dikkat edin.

  aslan borcu: yattığınız yerden borcunuzu ödeyemezsiniz, belli değil mi?

  başak borcu: borç büyüdükçe boynunuz eğilecek. o kadar borcu yaparken düşünseydiniz keşke!

  boğa borcu: borcunuz dokuz boğum gözüküyor, boğa boğa ödeyeceksiniz. hadi gözünüz aydın, kurtulacaksınız borçtan...

  ikizler borcu: fiyat düşürmek için “iki tane alsak ne olur?” diye diye yok yere borçlarınızı arttırdınız. hadi şimdi düşünün bakalım, kim ödeyecek bu borcu?

  koç borcu: koç tersten okununca ne olur? çok... hah, işte sizin de borcunuz öyle...

  yengeç borcu: “alacağım var” diyen geçmiş sıraya, sizi bekliyor. allah kolaylık versin....

  oğlak borcu: “ağılda oğlak doğsa, ovada otu biter” derler de, bitmiş otunuz da bir yere kadar... o da bir gün biter. hazıra dağ dayanmaz.