şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kurucusu doktor kökenli ankara da çubuk yolu üzerindeki bir kolej . öğretmen kadrosuna bakınca ankara daki birçok kolej gibi ( doğa , sevgi , bahar ...) yeni doğacak kız çocukları için isim koyma rehberi gibi.
    her zaman merak etmişimdir acaba bu istihdam politikasının arkasındaki amaç ne diye . bu öğretmenler idarecileriyle hiç mi anlaşmazlığa düşmezler , daima biz çok açık fikirli bir kurumuz dedikleri halde toplantılarında idarecilerden farklı bir fikre sahip olduğunuz için okuldan ayrılmaları istenmez , sonrasında tazminatınızı istediğinizde sizinle pazarlık yapılmaya çalışılmaz , devamında mevzuata acemi oldukları için tazminatlarının üzerine yatılıp birde tehdit edilmezler , cidden hep merak etmişimdir .
  • ankara'nın sözde medar-ı iftiharı efsanesidir. inanılmaz bir hayaller gerçekler durumu vardır. teori ve pratikte ciddi farklılıklar olan bu eğitim kurumu ile ilgili birebir yaşanmış tecrübelerimden yola çıkarak hayaller ve gerçekler olarak özetleyim ekşiciler;

teoride insanlar neden yükselen göndermek ister (bizde aynı şeyi yaşadık)

*** ankara'da sınavlarda en iyi başarıyı yakalamış okulda çocuğum iyi bir eğitim alsın...
    *** sadece derste değil sosyal, kültürel ve sportif anlamda da çok iyi bir okulmuş...
    *** arkadaşım, akrabam veya onların tanıdıklarının çocukları gidiyor ve çok memnun...
    *** bir yabancı dil eğitimi varmış birinin çocuğu cambridge sınavından 95 almış...
    ***okul uzak olsa da eğiitim, ilgi ve alaka süpermiş ...
    *** okulun yönetimi de ciddi eğitimciler varmış...
    *** kardan çok eğitime önem veriyorlarmış...
    *** mükemmel bir rehberlik servisi varmış okula kaynaşması kolay olurmuş...

pratikte yani gerçekte durum yaşananlar

*** eğer çocuğunuz zaten başarılı ise siz şanslısınız çünkü çocuğunuz özel sınıfa verilecek ve özel ilgi alacaksınız ki bu durumdaki öğrencilere genelde okulların uygulamaları böyledir. (kendileri bunu kesin reddedecekler)ha derseniz ki benim çocuğum orta halli daha iyi olması için bu okula veriyorum çocuğum başarılı olsun, sosyalleşsin, yabanc dili iyi olsun... üzgünüm dostlar sizin durumunuz biraz farklı olacak çünkü çocuğunuzu neredeyse z harfine kadar varan şubelerden birine verecekler ve maceranız başlayacak.
    *** devlet okulundan bu okula verecekseniz veya memnun olmadığınız bir kolejden buraya verecekseniz bir kere yabancı dilinin çok iyi olmasını unutun net söylüyorum. biz aylarca uğraştık dersin haricinde zayıf olduğu yabancı dilden 1 saat dersi zor aldırdık bu hafta kesin yada haftaya toplantı bitsin sonra derler öğretmenler , bekle bekle çıkarsınız müdüre durumu anlatırsınız tamam derler bu hafta veya haftaya ama beklersiniz beklersiniz beklersiniz çünkü neden adamların 1 saat boşluğu yokki okul çakılı öğretmenin dersleri çakılı fırsat bulacak ta senin çocuğunun eksiğini anlayacakta sana ders verecek zor.
    ***bakın ne diyorum çocuğunuz eksik olduğu ders veya konuları onlar belirlemiyor siz ilgiliyseniz anlarsanız uğraşırsınız. türkiye çapı sınav yaparlar çocuğun eksiklerini siz görürsünüz fakat onlar görmez veya gerekli tepkiyi vermezler çünkü vakitleri yoktur.
    ***ama ankaranın en iyi okulu olduklarından to biraz kalkık olabilir. cinnet geçirebilirisiniz hatta geçirmeniz iyidir bağırış çağırış ve yeterli tepkiyi alınca eğitimci arkadaşlarımız o zaman derler ki tamam biraz ilgilenelim e baba o zaman ben sana 25000 tl yi niye verdim ben kriz geçireceksem
    ***a bu arada mükemmel rehberlik servislerinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. çocuğunuzun bir sıkıntısı oldu öğretmeni ile arkadaşları ile veya herhangi bir sebepten hemen rehberlik servisi devreye girer ve sorunu çözer demek isterdim fakat tabi okul çakılı öğrenci ve bir rehberlik hocasına da 1000 tane öğrenci düşünce onlar ne yapsın size tepki vermeleri biraz zaman alıyor tabi sizin tahammül sınırlarınız burada etkili sık duyabileceğiniz bir laftır çok fazla öğrencim var yetişemiyorum e baba bana ne anlatıyorsun o kadar para verdik git müdüre söyle söyledim der onlar da biliyor bizde söyleriz fakat sonuç sıfır veya uzamış süreçler.

*** eskiden belki farklıydı fakat emin olun ki eğitimden çok daha fazla karlılık güdülüyor.

vallahi ben zarardan çabuk döndüm ve çocuğumu 80 km lik şehirlerarası okuldan evimin yakınındaki butik bir okula verdim yemin ediyorum yarı parasına aldığım hizmet 3 katı bu kadar ilgi alaka olabilir. bir kere öğrenci sayısı az olunca herşey çok çabuk çözülüyor. ben yükselene vermeden önce çok araştırdım ve doğru bir kaynak bulamadım alın size kaynak ve yaşananlar ankaranın en iyi ve başarılı bir okulu olduğu doğrudur fakat siz derseniz benim çocuğum süper zeka değil ortalamasını yükselteyim başarı grafiğini artırayım ingilizcesi çok iyi olsun arkadaşlar zaman bulabilirlerse belki ilgilenirler

herkes çocuğunun iyi eğitim almasını ister kafayı yercesine okul araştırır herkesin gönlüne göre okul bulmasını diliyorum.
  • ankara'nın en iyi özel okulu olduğunu iddia eden ama aslında durum çok farklı olan özel okul (ticarethane). ilk olarak ben yükselen kolejinin sadece lisesinde okudum ve lisesinden mezun oldum. bu yüzden vereceğim bilgiler sadece lisesiyle ilgili olacak.

öncelikli olarak okulun binasından bahsedelim. her ne kadar şu an lise 2 farklı binada hizmet veriyor olsa da ben çubuk'ta eğitim gördüm ve yeni binası hakkında hiçbir fikrim olmadığı için çubuk hakkında konuşacağım.

***bilenler bilir çubuk'taki ortaokul ve lise aynı bahçeyi kullanır. bu yüzden lisesini düşünenlere ilk tavsiyem, bahçede gezmeyi, oturmayı unutsunlar. hem orta okulun öğrenci sayısının liseye kıyasla çok fazla olması hem de ortaokul öğrencilerinin daha küçük olmasından dolayı bahçe onların elinde. teneffüs zili çaldığı gibi büyük gruplar halinde koşarak bahçeyi dolduruyorlar. bu yüzden o bahçeyi kullanabileceğiniz tek zaman beden dersiniz diyebiliriz.

***bahçeyi geçip okulun binasına gelecek olursak eğer, en başta bu binanın lise için tasarlanmamış olduğunu bilmeniz gerekir. bu bina yükselen kolejinin ilk binasıdır ver yükselen koleji eğitime ilkokul ile başlamıştır. yani lisenin binası aslında ilkokul öğrencileri için tasarlanmış küçük bir okuldur diyebiliriz. özellikle lisenin son 2 senede çok popülerleşmesiyle okul adeta öğrencilerle dolup taşar. koridorda hareket edemezsiniz, kantini yeterli değildir, yemekhanesinde yer kalmaz. lisenin alan açısından iyi olan tek yanı liseye özel arkadaki havuzlu bahçedir fakat yine okulun bu kadar öğrenci için tasarlanmadığına havuzun gereksiz büyük yer kaplamasıyla şahit olursunuz. ben eğitim gördüğüm 2 sene boyunca o havuza sadece 2 ya da 3 sefer birilerinin girdiğini gördüm ki onlar da emin olun eğlence arayan liselilerdi.

***eğlence demişken okulda öğrencilerin kafasını dağıtabilecekleri, eğlenebilecekleri tek bir alan yok. hatta onu geçtim öğrencilerin oturup sohbet edebilecekleri bir yer dahi yok. bildiğiniz okul size sınıftan dışarı adım atmayın diye tasarlanmış durumda. yani adeta buranın öğrencileri kapalı bir kutuda okuyorlar.

***bu sorunlardan bahsettiysek okulun laboratuvarlarına gelebiliriz demek isterdim ama zor. özel bir okul olmasına rağmen ben 2 senede sadece 2 kez biyoloji laboratuvarına çıktım. fizik laboratuvarı da var fakat içinde ne olduğuna ait hiçbir fikrim yok. sınıfları küçüktür ve maksimum 12 lise*öğrencisi için yeterlidir. fakat dediğim gibi okulun popülerleşmesiyle 20 kişilik nefes alınamayan sınıflar ile doluydu.

***binayı bırakıp okulun yemekhanesine gelirsek yemekleri hiç ama hiç iyi değildir. durumu söyle açıklayayım biz mezun olduktan sonra girdiğimiz üniversitelerdeki yemek kötü çıktığında yükselen yemeği çıktı derdik. ben oradaki yemekleri yiyemediği için 12. sınıfta günde 24 saat oturmasına rağmen kilo veren çok kişi tanıdım. hatta durum şöyle ki okuldaki öğrencilerin neredeyse hepsi yemeklerde motor yağı kullanıldığını düşünüyor.

***okulun başka kötü bir sistemi ise servis sistemi diyebiliriz. okul zaten ankara merkezine çok ama çok uzak. fakat bunu kapatabilen bir servis sistemi olsa sıkıntı olmayacakken yine yükselen kendisinden bekleneni yapıyor ve sorunu çözmüyor. bazı öğrenciler ilk önce pursaklar'daki ilkokula servisle gelir, ardından 5 dakika soğukta bekleyerek ring servisleriyle 15 dakikalık yolculuğun ardından gelirdi okula. zaten 9-5 arası olan bir okulda durum böyle olunca 7'de servise binen kişi sayısı hiç ama hiç az değildi. zaten okul 5'te bittiği için evine 6.30 da dönen kişi sayısı da hiç az değildi. ayrıca servis rotaları o kadar salakçadır ki pursaklar'da oturan öğrenci servis akyurt'tan dolaştığı için 20 dakikada gitmesi gerektiği okula 1 saatte gider.

binasından yeterince dert yakındıysak sıra yönetiminde. çünkü bu okulun yönetim kadrosu öğrencileri dinlemeyen, sorun çözmek için uğraşmayan ve deneyimsiz bir kadro.

***mesela bu okulda öğle aralarında kantinden tost almak yasak. inanabiliyor musunuz, sırf 2 kuruş fazla kazanabilmek için yönetim tarafından lise öğrencilerin getirilmiş bir yasak. çünkü onlar da biliyorlar bu okulun yemeklerinin ne kadar kötü olduğunu fakat satması gerekiyor. kantinden öğlen tost istediğinizde sizden müdür imzalı kağıt istiyor ki müdür bu kağıdı genelde vermiyor.

***yukarıda bahsettiğim servislerin ring olayını kurucuya defalarca iletmelerine rağmen kurucu bunları çözmek için 1 sene bekledi. ha çözdü dediysem de herkesinkini çözmedi sadece bazı kişilerinkini çözdü.

***ya da bu okulda sevgili yapılması yasak. sevgili olan öğrenciler düzenli aralıklarla müdürün odasına çağrılır ve azarlanır, tehdit edilirdi. okul bu yetkiyi kimden alıyor hiçbir fikrim yok.

***bu yönetim kısmını da yönetimin en büyük hamlesiyle kapatayım. bu okul açılırken gerçekten çok iyi öğretmenler getirilerek açılmış. ben bu öğretmenlerle 11. sınıfta tanıştım ve 12. sınıfa onlardan ders göreceğim diye kaydoldum. ne oldu biliyor musunuz? yönetim artık okula yeterince öğrenci çektiklerini düşündüğü için sanırım bu öğretmenlerimize mobbing uyguladı ve ayrılmalarına sebep oldu. fakat bu en kötüsü değil. benim gibi 30 tane sırf bu öğretmenler için kaydolmuş öğrenciye bu bilgi 12. sınıf başında yani her şey bittiğinde verildi ki kaydımızı alamayalım.

ve geldik en inanılmaz yere yani 12. sınıfta yaşadıklarımıza. ilk olarak söylemem gerekir ki sakın ama sakın 12. sınıfta bu okula çocuklarınızı göndermeyin.

***bu okul geçen sene matematik fen puan türünde türkiye 38. çıkardı fakat emin olun ki o çocuk yükselen'de olmasa yine aynı dereceyi yapardı. okulun ona kattığı bir şey yok anlayacağınız (bunu kaydolurken size yutturmaya çalışacaklar o yüzden söylüyorum).

***ikinci olarak şöyle söyleyeyim: bizim dönemimizde bu okulun öğrencileri genel olarak ankara'nın en iyi 3 anadolu lisesi öğrencileriydi. yani kötü öğrenciyi iyi yere getirme gibi bir durum yok. hatta iyi öğrenciyi köreltme durumu var. atatürk anadolu'dan, gazi anadolu'dan gelen çok fazla öğrencisi şu an mezundan hazırlanmakta üniversite sınavına.

***öğrenci profili hakkında bilgi verdiğimi görünce başarının düşük olduğunu göreceksiniz. neredeyse 20 tane iyi öğrenciden 10 tanesi falan mezuna kaldı (burada yine ilk 3 anadolu lisesinden gelenlerden bahsediyorum). ve bu başarısızlık durumu önceki seneden mezuna kalanların bir sonraki sene kazandığında listeye eklenmesiyle kapatılmaya çalışıldı. mesela geçen sene 6 tane öğrencisinin tıp fakültesi kazandığını söylüyorlar fakat durum öyle değil. o 6 öğrencinin 3'ü geçen sene yükselen'den mezun olmuşken 3 tanesi de mezundan yükselen ile alakaları yokken kazandı.( burada küçük bir dipnot: 38. olan öğrenciler bilkent eee'yi değil bilgisayar mühendisliğini kazandı. daha bunu bile yanlış yazan bir okuldan bahsediyoruz.)

***neyse gelelim 12. sınıfta ne yaşadığımıza. öncelikle şunu demeliyim ki bizim geometri öğretmenimiz yoktu. sene başında başlayan geometri öğretmeni 4 ay sonra okuldan ayrıldı ve kurucumuz nedendir bilinmez okula geometri öğretmeni almadı. tüm okul sorularını tek bir hocaya götürüyordu ve bu yüzden biz 12'ler geometri sorularımız soramıyorduk. aslında düşününce neredeyse tüm ders hocalarımız bizim değil 9 ve 10'ların sorularını çözüyordu, çözmek zorunda kalıyordu. bunu idareye sene içinde 10'larca kez iletmemize ve çözüm önerisi sunmamıza rağmen tam olarak kendilerinden bekleneni yaptılar ve sorunumuzu çözmediler. sene sonunda artık pes etmiştik ve sorularımızı öğretmenlerimiz çözmüyordu, kendimiz aramıza çözüyorduk.

***matematik fen grubu için felsefe dersi son 2 ay başlandı ve tahmin edin ne oldu. konularımız yetişmedi. zaten felsefe hocası haftada sadece bir gün okulda olduğu için yine sorularımızı soramıyorduk.

***sene başında ilk 3-4 ay arkadaşlarımız farklı okullarda haftada bir kez deneme olurken biz o dönem ayda 1 deneme oluyorduk ve inatla türkiye geneli sınavları talep etmemize rağmen o sınavlara sokulmadık. ancak aralık ayı gibi bizi türkiye geneli sınavlara sokmaya başladılar fakat o zaman da tüm hepsine giremiyorduk. hatta özdebir'in yüz bin kişinin katıldığı sınava girmeyi istediğimiz zaman ilk başta tepki bile gördük. bizi yüz bin kişinin girdiği sınava sokmazken kurucumuzun ( kendisinin lise ile hiçbir bağlantısı yoktur. ne durumumuzu ne de lisede ne yapılması gerektiğini bilir.) isteğiyle içinde onlarca hatalı soru bulunan, lüzumsuz ve beş bin civarı kişinin girdiği sınava girmişliğimiz de vardır. aynı zamanda bu okulun kendi deneme yayını yoktur ve denemeleri dışarıdan alır. fakat ne hikmetse aldığı denemeler hep hatalı, ösym ile alakasız sorularla doludur. biz yine bunu idareyle onlarca kez tartışmamıza rağmen kendilerinden bekleneni yine ve yine yaparak o denemeleri inatla bize aylarca dayattılar. sadece sene sonunda doğru adam gibi deneme getirmeye başlamışlardı ki biz artık umudumuzu okuldan kestiğimiz için o sıralar evde kendimiz çalışıyorduk.

***bir de bu okul o kadar paragözdür ki yüzde yüz burslu öğrencilerinden dershane bedeli altında parayı alır.

biraz uzun bir yazı oldu biliyorum ama ben ve arkadaşlarım bu okula çok dolmuştuk. bu yazıyı okuyup okulu bir kez daha düşünürseniz benim için bu yazı amacına ulaşmış demektir.