şükela:  tümü | bugün
 • eğer yükselen burcu daha ağır basıyorsa;

  rahat ve kendi başlarına yaşama istekleri her şeyden önce gelir. bunu engellemek isteyenlere karşın sert bir tavırlar alırlar. verdiği sözleri yerine getiren eli açık iyimser kişilerdir. özgürlüklerini, enerjilerini gösterebilmek için iyi yollardan biri spor yapmaktır onlara göre. sezgi güçleri çok güçlüdür. her şeyi çabuk kavrar, sonuca ulaştırırlar. genellikle huzursuzdurlar.

  hakla ilişkiler konusunda çok başarılıdırlar. bir işin sonuçlandırılabilmesi için çok az umut ışığı olsa bile aşırı bir iyimserlikle böyle işlere girerler. yeni ortaya çıkan her durum, her olayı neşelendirir, coşturur. fakat bir işe koşarken zamanlarını boş yere yitirme tehlikesi de vardır. başkalarına yardım etmeyi seven dost canlısı kişilerdir. para kazanabilecek, servet biriktirebilecek bir zekaları vardır. özellikle "köşeyi dönmek" ilgilerini çeker. kumar ve benzeri şans oyunlarına düşkündürlerdir. pahalı arabalara, yatlara, yazlık evlere sahip olmak gururlarını okşar. o zaman toplum içinde saygın bir yerleri olduğunu düşünürler.

  hiç bilmediği konuda bile birkaç söz edecek ve bununla ilgili üzerine çekecek bir yaradılışları vardır. başkalarına yardım edebilmek için fazla gayretli davranmaları onları zor duruma sokar.

  başkalarının mutluluğu için ellerindin geleni yaparlar; yine de " acaba gerekeni yapıyor muyum? " diye bir kuşku vardır . ailelerinin severler , fakat hiçbir zaman kıskıvrak bağlanmak istemezler. aynı yerde kalıp eğlenmek onlara göre bir iş değildir. sürekli yenilik peşinde koşarlar. sevgi konusunda başarılı olmalarına karşın kavgacı ve tutkulu olabilirler.

  boks futbol gibi yarışmalara dayanan sporlar ve fiziksel çalışmalar başarılı oldukları dallardır. çocukları ile olar ilişkilerde biraz baskıcı davranırlar,.

  yapacakları işin kendilerine düzenli bir gelir getirmesini bekler , bunu böyle sağlayabilecek işler için harcama yaparlar. yapmak istedikleri işi önce kafalarında görüntü olarak belirler , sonra bunu gerçekleştirebilmek için ellerinden geleni yaparlar.

  eş seçmede pek ince eleyip sık dokumazlar; üstelik bu gelişigüzel diyebileceğimiz eşe karşıda büyük bir duygusal bağlılık gösterirler, zihinlerinin canlı kalabilmesi için bir çok kişiyle tanışmak ve konuşmak onlar için gereksinimdir.bu nedenle yeterince ilgi gösteremeyeceklerinden eşleri acı çekebilir.

  cinsel isteklerinde duygusal davranırlar. cinsel isteklerini doyurunca da gizli kalmış yönlerini keşfederler. ölüm ve ölümden sonra ki yaşam sonları onları yakından ilgilendirir. onlara göre yaşam bir okuldur. bu okuldan diploma almak için gezmek ilk koşuldur. başka ülkeleri gezip, yabancı insanları tanımak, bilgi almak çok önemlidir

  din ve ahlak konuları ilgilerini çeker. şan şöhretle pek araları yokmuş gibi görünmelerine karşın , bilinç altında bu hedeflere ulaşmak konusunda büyük bir istek yatmaktadır. gözleri hep yükseklerdedir

  değişik görüşleri olan kişileri bir araya getirme yetenekleri güçlüdür. grup çalışmalarında bu yüzden aranan ve sevilen bir kişilik sergilerler. büyük bir olasılıkla arkadaş, ortak ya da çok eskiden tanıdıkları biri ile evlenebilirler. kendilerine karşı dürüst oldukları söylenemez. kendileri ya da yaşam ve ölüm üstünde düşünmenin pek hoş olmayacağına karar vermişlerdir. gizli aşk ilişkileri ve kin duygusu yüzünden çok sarsılabilirler.

  eğer ana burcu ağır basıyorsa ;

  (bkz: başak burcu)
 • uyuz basak burcundan biraz olsun yirtabilmis bi kombinasyondur* tipik basak ozelliklerini taşısalarda yay in getirdigi ucarilikla basak kaliplarini asabilme yetilerine sahiptirler. gereksiz basak ozelliklerini bi nebze olsun elimine edebilecek yildiz konumunda dogmus kisiler de digebiliriz. titiz olucam diye risk alamayan basak yerine karsimiza yeniliklere acik, onu deniyeyim, sunun tadina bakalim ama temkini de elden birakmayalim diyen bir karakter ortaya cikar.

  edit: baska bir kitapta bu tanimdaki kisinin yukseleni akrep cikti
 • başak burcunun kalıpları ve katılığıyla, yay burcunun avareliği ve özgürlüğe düşkünlüğü arasında gelip giden insan frofilidir. yazıktır bu insana. sürekli ikilem içindedir yani.
  ayrıca para konularına pek kafa yormazlar, zaten çok cömert insanlardır, ellerindekini sürekli paylaşırlar.* enerji ve heyecanları sınırsızdır. yaratıcılıklarını zekayla birleştiklerinde kimse onların önüne geçemez.***

  (bkz: kekil)
 • yüksek ihtimal bu insanlardan birisi benim. anneme soruyorum: "ben ne zaman doğdum?". "cuma namazı sırasında." diyor. babam cumaya gitmiş o sırada annemi sezaryen ameliyatına almışlar. lan iyi de babam ben kendimi bildim bileli namaza herkesten 2 saat önce gider, 3 saat sonra döner. anne zaten narkozlu; kafa güzel... bir de ikiz var işin içinde, üstelik sezaryenle doğum... erinmedim araştırdım amk. doğduğum gün namaz saat kaçtaymış diye. götümü yırttım ve sonuca ulaştım. gel gelelim öyle bir zamanda ki 15 dakika önce doğsam yükselenim farklı, sonra doğsam yine yükselenim farklı. ya yay veya akrep. ikisinin de özelliklerini kısmen görüyorum kendimde. yükseleni yakrep olan bir başak gibi bir şeyim sanırsam. ama başak ağır basıyor. bu çabamın nedeni de sadece ne bok olduğumu anlamaya çalışıyorum. hepsi bu. hoş... anlasam ne değişecek orası da başka bir mallık ama neyse...
 • temiz ama dağınık ++
  alışkanlıkları sever ama değişikliğe açık ++
  azimli,hırslı ama sabırsız --
  aileyi sever ama çok samimi bağlı davranmaz --

  dönüp bakınca bu kombinasyonu (bkz: piç başak burcu) olarak niteliyorum.