şükela:  tümü | bugün
672 entry daha
  • adam süt ve süt ürünlerinde yüksek insülin var demiş. çıldıracağım yemin ederim. arkadaşlar lütfen ve lütfen bir sikten anlamayan insanların söylediklerine bakmayın. hatta kimsenin söylediklerine bakmayın. gidin kendi araştırmanızı yapın, bilimsel raporlara bakın. gıdalardan insülin mi alınır vücuda he sikko? insülin tüketilecek birşey mi? insülin dediğin şey pankreastan salınan şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlar. glisemik indeksi düşük olan gıdaları tükettiğinizde kan şekeriniz yükselmez ve bu durum vücudunuzda insülin salınmasına gerek bırakmaz. bu sebeple insülin artışı söz konusu olmaz ve vücutta yağ depolanmaz hepsi budur. lütfen alacağınız bilgilerin doğruluğunu sorgulayın uygulamadan önce. ortalıkta götten duyma bilgilerle bi bok bildiğini zanneden çakma diyetisyenler dönüyor.
  • öğütülmemiş haliyle ancak hayvan yemi olabilir tüm tahıllar. yerken zaten otçulların niye geviş getirdiğini anlıyorsunuz ki siz de geviş getiriyorsunuz. ek olarak tat sorunu da var ve doyma reseptörlerini tatmin etmiyor. o burun kıvırdığınız şeker tuz ne kadar (tat alma duyusu) önemli yoksa ağınızın tadı bozulup doyuma ulaşılmaz oluyor.

sadece yulaf için yazmıyorum isterseniz aynı şeyi aşurelik buğdayda* deneyin. sonuçta tane halinde glisemik indeksi çok düşük. parçalandıkça un haline getirildikçe tüm tahılların gi leri yükseliyor. o yüzden tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği yiyerek kurtaramazsanız. tek kurtuluş sert kepek ekmeği, o da oksalat tuzları yüzünden böbreklere ciddi zararlı. insanlar boşuna değirmeni icat etmemişler. zaten diş çene yapımıza da hiç uygun değil.

edit: sindirme berbaber yenen şeylerde bile en yüksek gi ye göre oluyor. yani pirinç pilavı kuru fasulye yediniz. pirinç 90 fasulye 50 ama beraber yediğiniz için fasulye de 90 gibi sindiriliyor. dürüm/ekmek arası köfte/döner/yumurta yerseniz onlarda ekmek gi si ile beraber sindiriliyor. yüksek gi ve düşük gi yiyecekleri beraber tüketmenin faydası yok.
  • bugün birde muzla deneyeyim dedim aman aman süper tadı var. diyette muzla olur mu? muz süt yulaf ?
  • yulaf ezmesi ile ilgili entry okumaya geldiysen, düşük kalorili beslenme ile ilgili bir arayışı içerisindesindir diye tahmin ediyorum.

çok keyifli yenecek birşey değil. fakat, uyguladığın bir diyet varsa bozmayacak türden lezzetlendirme ile ilgili bir önerim var.

- süt, yulaf ezmesi, tarçın, muz -

tarçın, kan şekerini dengeleyecek ve şeker kullanma isteğini baskılayacak
    orta boy muz ise senin uzun bir süre acıkmamanı sağlayacak.
    eğer varsa 1-2 adet ceviz katarak voltran'ı tamamlayabilirsin.
  • bu kadar reklamını yapmayın şu meretin. sizin yüzünüzden iyice fiyatı yükselecek.
  • şu #82552368 entry de yüksek gi ve düşük gi yiyecekleri beraber tüketmenin faydasının olmadığını ve yiyeceklerin en yüksek gi den sindirildiği yazdım.

gi kadar diğer önemli diğer konu da insülin. süt ve süt ürünlerinde yüksek insülin var. yulafa süt yoğurt katınca çok sağlıklı olduğunu mu zannediyorsun? yüksek gi den kaçarken kan şekeri üzerine doğrudan etkili yüksek insülin tüketiyorsun. süt ürünlerinin tek istisnası peynir, düşük insülin ve gi ye sahip.
  • en sağlıklı ve lezzetli halini keşfettiğimi düşündüğüm, kompleks karbonhidrat ve bol lifli, sağlıklı yiyecektir.

kuru meyveleri ayrı alıp ufak ufak doğruyorum(incir, kayısı, üzüm, elma) ve içine katıyorum, bir avuç cevizle beraber üzerine biraz bal katıyorum ve üzerini kapatacak kadar su koyup mikrodalgada 1 bucuk dakika tutuyorum. şahane bir lapa haline geliyor. yani taneli ve tatsız yapısı gidiyor. yanında da 2 yumurta ve portakal suyu ile kahvaltımı yapıyorum.

bundan önce akdeniz kahvaltısı diyebileceğimiz, beyaz peynir, domates, salatalık, hindi jambon, zeytin ve omlet yapardım, ekmek yemezdim. onda da hemen acıkmazdım ama enerjim düşük olur, yorgun hissederdim.

açıkçası yulaf ezmeli versiyon ile kafam daha açık ve enerjik hissediyorum, kilo kısmına gelirsek hiçbir değişiklik yaşamadım.

herkese tavsiye ederim dostlar, deneyin farkı görün.
2 entry daha