şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizcede oat milk veya oat drink, almancada hafermilch veya hafer drink adıyla bilinen süt alternatifi içecek. markasına ve hazırlanışına göre kalori miktarı değişiyor ama sütten daha düşük kalorilisini bulmak mümkün. şu an içtiğimde 38 kcal var mesela, sütte 60.

  süte göre avantajları hiç kolesterol ve neredeyse hiç doymuş yağ içermemesi. ama diğer bir süt alternatifi olan soya sütüne göre tat olarak sütten biraz daha uzak, tahıl kokan bir tadı ve koyu bir rengi-kıvamı var, herkes sevmeyebilir.
 • yapması en kolay bitkisel sütlerden biri. yalnız sek içmesi diğerleri kadar lezzetli değildir. sonuçta kimse bir badem sütü değil.

  ölçüsü 1 ölçek yulafa 4 ölçek su şeklinde iyi sonuç veriyor genelde ama daha kıvamlı isteyenler suyu azaltabilir.

  iki yöntem var aslında:
  1. yulaf ezmesini blenderdan geçirip una yakın bir hale getirmek. sonra suyu ekleyip 1-2 dk daha karıştırıp süzmek. (süzmek tercihe kalmış. eğer kek için kullanacaksanız hiç posasından ayırmaya gerek yok yavrucağı.)
  2. yulaf ezmesine üstünü örtecek kadar ılık su eklenir ve 5 dk yumuşaması beklenir. sonra su koyup blenderdan geçirip süzme işlemini uygularsınız.

  içmek istiyorsanız tatlandırmak için tarçın, pekmez, kakao, vanilya, vs istediğiniz bir şeyi kullanabilirsiniz ya da meyveli içecek * hazırlayabilirsiniz. en güzeli tabi ki muz ve kakaonun dayanılmaz birleşimidir.

  dolapta beklemek bu yulaf sütüne iyi geliyor, kendine geliyor. ancak dibine çökecektir endişe etmeyiniz ve çalkalayınız.
 • isvecce'de havremjölk ya da havredryck olarak bilinir. koyu kivami ve kremamsi tadiyla kahveyi epey lezzetli hale getiriyor.
 • hayvansal olmayan diğer sütlerden farklı olarak, pişirilmeye uygun yapısı yoktur. hele de süzülmeden kullanılıyorsa, sıcak süt içme hevesinizin lapa ile sonuçlanmaması mümkün değil.

  soğuk içiniz.
 • şu aralar favorim olan içecek. yapımı çok kolay ve creamy kıvamı çok hoşuma gidiyor ameke.
  besin öğeleri için buyrun
 • benim gibi lactose sevmeyen insanlar icin, alternatif bir secim. normalde kahvemi alirken hep lactose-free milk ile aliyordum. bu sefer oat milk istedim. tadi fena degil ama her zaman icilcek bisi degil.
 • yulaf sütü, soya sütü ve badem sütü arasında bir kıyaslama yapılacak olursa en tatsız tuzsuz olanı budur. eğer olur da kahveye eklerseniz kahvenizi tatsız tuzssuz hale getirir. bunun yerine soya sütünü kullanmak daha mantıklıdır efendim. *