şükela:  tümü | bugün
 • asgari miktarda vicdanını hürleştirebilmiş, komplekslerinden sıyrılmış sinema severlerin kabul edeceğidir.

  evet shawshank redemption isimli film izleyicinin bir numarası olarak görülüyorsa, the citizen kane sinemanın en büyük zaferi olarak görülüyorsa yumurcak filmi sinemada zirvedir.

  öncelikle bu film dramatik yapı olarak aşılamaz. birden çok duyguyu içiçe yaşatmanın yanısıra, sayısız olumlu mesaj ve yönlendirme bu filmde bulunur.

  sözgelimi, çitlembik karakteri ile ırkçılığa karşı çıkılırken sjw bataklığına düşülmüyor.

  hakeza eşcinsellik ve benzeri meseleler dayatilmadan aile mefhumu en ince noktasına kadar işleniyor.

  bu filmde aşk, annelik, babalık, dedelik, üvey akraba sorunu, iftira meselesi, entrika, soygun, mahalle ilişkileri daha burada sayılamayacak kadar mesele muhteşem şekilde işleniyor.

  filmin sanatsal boyutuna gelirsek, herkesin kabul edeceği gibi sinema tarihinin en iyi çocuk oyuncu performansına şahit oluyoruz.

  görsel estetik en üst düzeyde.

  filmin mizahi boyutu tartışılmaz. yumurcak'ın dedesi ile roma askeri kılığında oynarken "şimdi cavlağı çektin" dediği sahnede kahkahalarla gülmeyen bir insan olduğunu düşünmüyorum. varsa da, uygun bir psikoloğa görünmelerinde fayda var.

  ayrıca bu filmde, türk sinemasının cameo olayının en muhteşem örneği vardır. o dönemde zirvede yer alan ediz hun ve sadri alışık bu filmde misafir sanatçı olarak görünmektedir.

  bu bahis uzadıkça uzar, ancak kesin sonuç şudur ki, yumurcak filmi dünya sinemasının en güzel filmidir.