şükela:  tümü | bugün
  • anne adayinin cesitli nedenlerden(bkz: gelismeyen yumurta) vb.embriyo uretimine katki saglayamadigi durumlarda saglikli ve anne adayina fiziksel benzer ozelliklerde bulunan bir yumurta bagiscisi tarafindan uretilen yumurtalarla baba adayinin spermi labaratuar ortaminda birlestirilir (bkz: blast).donasyon turkiyede etik konulardan dolayi yasaklanmistir.turk vatandaslari donasyon icin sanslarini baska ulkelerdeki merkezlerde aramaktadirlar.
  • başarı yüzdesinin yüksek olduğu söyleniyor... türkiye de islami nedenlerle yasak... girit ve kıbrıs tercih ediliyor çoğunlukla... kıbrısta bağışta bulunan donörlerin para karşılığında yumurtalarını satan hayat kadınları olduğu iddialar arasında... isteyen bir yakının yumurtasını alabiliyor... başkasının yumurtasıyla hamile kalan kadın , kocasının çocuğunu taşıdığından ve kendi içinde büyüttüğünden , emzirdiğinden dolayı annelik duygusunu tam olarak tadıyor... fiyatlar 5000 -6000 euro arasında... bu ücrete konaklama ve diğer masraflar dahil...
  • gebe kalma imkanı olmayan kadınların bir başka kadının yumurtasıyla gebe kalmasını sağlıyor. elbette eşinin spermleriyle.
    kıbrıs sınırları içinde bunu yapan pek çok merkez var.
    hatta donör seçme formu dahi var sitelerinde.
    yani belli özellikler seçiyorsunuz karşınıza seçiminize uygun donörler çıkıyor.
    boy, kilo, kan grubu, saç, ten ve göz rengi, eğitim durumu, medeni hali ve ırkı sıralanıyor donörlerin.
    ağırlıklı olarak türk, rus, ukrayna, azeri, bulgar, moldova'lı donörler var. bunlar dışında az da olsa ingiliz, ermeni, tatar falan var. içlerinde evli olanlar da var.
    şimdi benim anlamadığım ya da aklıma yatmayan şu; üniversite mezunu evli bir kadın neden yumurtalarını verir?
    hadi bekar olanlar para için yapıyor desem üniversite mezunu bekar bir kadının yumurtalarını satmaya ihtiyaç duyması da ilginç.
    sevaptır ya da iyilik olsun diye mi yapılıyor acaba. yumurta bile olsa bana ait bir insanı tanımadığım insanlara nasıl emanet edebilirim diye düşündüm, cevap bulamadım.
    gerçekten bebek sahibi olamayan ama anne olmak isteyen kadınlar için bir mucize olsa gerek. yine de allah her isteyene kendi bebeğini nasip etsin diye dua edebilirim. zor işler, karışık işler. bir yandan bebek sahibi olmak için bu kadar uğraşan insanlar var diğer yandan istemedikleri bebeklere sahip olanlar. bir de suriyeliler var tabii, her birinin kucağında minicik bebekler.
  • bağış lafi akillarina gelmiyor ve donasyon diye donation'i kendi kafalarindan uyduruyorlarsa bence seceneginizi bir daha dusunun.
    donasyon ne yahu? ya egg donation de, ya yumurta bagisi.
  • doğaya aykırıdır.. tüp bebek, sezeryan, taşıyıcı annelik gibi doğa karşıtı her şey aslında insan ırkının sonunu getiriyor.
    çocuk sahibi olamayacak genler çocuk sahibi olmayacak o kadar... doğal seçilimi mahvederek saçma sapan bir nesil üretiyoruz.
    kadınlar kapitalizmin rüyasına kanıp kariyer peşinde ergenlikten bu yana binlerce yumurtasını orkid'le birlikte çöpe atıyor, sonra 35'ine geldiğinde eyvah ne yapacağım?
  • bu işleme yumurta donasyonu denmesinin sebebi aslında bağışlanan değil "satılan" yumurtaların kullanılmasıdır diye düşünüyorum. bana göre mantıklı değil. çünkü o çocuk ilerde nasılsa annesinin başka biri olduğunu öğrenecek ve ömrünü gerçek annesini arayarak geçirecek. bir de annem ne kadar sefilmiş ki parayla beni satmış diyecek. sokağa, çaresizliğe salınmış bir çocuğa kol kanat germek daha insani bir şeydir kanaatimce.
  • sperm bağışı kadar normal bir olay. bence yaygınlaşmalı. evliliklerde er kişisi dayatıyor olmasa yumurta donasyonu yerine evlat edinme yolu seçilir zaten. aynı şekilde er kişisinden kaynaklı bir çocuksuzluk hali de sperm bankaları ile nihayete erebiliyor. iki farksız olaydan biri. ve evet, sanırım ülkemizde yasal olmadığından genellikle kıbrıs'ta bulunan tüp bebek merkezleri bu işi yapıyor. bunlardan biri de (bkz: mucize ekip kıbrıs tüp bebek)