şükela:  tümü | bugün
 • üreticiler zor durumda görünüyor. yum-bir yumurta üreticileri birliği açıklama yapmış.
  umarım acil önlem alınır ve ilerleyen zamanlarda ithal etmek zorunda kalmayız.

  bloomberg ht link

  edit: sektöre teknik destek veren bir firma sahibi olarak 2 aydır hissediyordum.
 • ırak pazari gercekten turkiyeyi sirtlayan bir pazardi ve yaklasik iki aydir yumurta sektoru cok zor durumda. umarim her sey bir an once cozulur veya gerekli altyapilar tamamlanarak avrupaya yumurta satmayi beceririz.
 • savaş olan suriye'den patates ithal ederiz, savaş içindeki ırak'a yumurta gönderemedik diye sektörümüz iflas eder. ne kadar pamuk ipliği dengeleri olan bir memleket olduk böyle.
 • ırak'a yumurta ihracı yok diye sektör batıyorsa batsın zaten millet yanmış, bitmiş, kül olmuş iki tane kümesçiyi düşünemeyeceğim. köyden gelen yumurta ile marketten alınan yumurta arasında bildiğin tat farkı var. sorsan ikisi de tavuk götünden çıkıyor. yediğimiz yumurta değil zaten.
 • migros'ta 39.95 liraya tavuk but satılmasıyla bir alakası olup olmadığını merak ettiğim durum.
  migros tavuk fiyatları
 • banvit yumurta üretmiyor bildiğim kadarıyla. yumurta üreticisi tavukları kesime gönderince ucuzlar bir süre ancak arz azalınca göreceğiz. @nimda
 • inşaat sektöründeki gibi plansız büyüme sonucu ortaya çıkan durum.

  liseliler bilmez; yakın geçmişte bu ülkede devlet planlama teşkilatı diye bir kurum vardı. cumhuriyetimiz kadar eski bir kurumdu. 1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık planlamalar yapılır, kamu iktisadi teşekkülleri, özel sektör bu planlamalara göre yönlendirilirdi.

  malum kişi plansız büyümeyi ve yandaş palazlandırmayı sevdiği için bu kurumu kapattı. ülke belirli bir zümre tarafından vur patlasın çal oynasın tarzı yönetildi. normal bir şirkette çaycı olamayacak adamlar dolar milyarderi oldu. birileri cumhuriyet birikimlerini bababar gibi satıp semirirken etrafındaki kılçık kapanlar "hülooooğğğ", "egonomi çoğeyi" diye muhalif olanlara saldırdı. bazıları da önüne küçük bir kemik atılsın diye mankurtlaştı, trollük yaptı.

  şimdi müzik durdu. ilk olarak "inşaat ya resullah" diyenler ayakta kaldı. seçim dediler bir daha mehteri verdiler. müzik yine durdu yumurtacılar ayakta kaldı. böyle böyle saraylı olmayan, hanedanın dışındaki herkese sıra gelecek. önce baba, sonra ata mirası herşey haraç mezat kelepir fiyatına satıldı, yendi. üstüne bir dünya borç yapıldı. 20 yıl hazine ödemesi garantili köprüler, hastaneler, havaalanları, tüneller yaptırıldı.

  parti bitti beyler. şimdi önünüze konulan hesabı ödeme zamanı.
 • rusya'yı falan geçtim, ırak bile bize posta mı koyuyor artık ya. vay emenike.
 • ntv az önce 1 koli yumurtanın 5 tl ye düştüğü haberini verdi. üreticimize geçmiş olsun.
 • hala devam etmekte olan kriz. kimsenin kilini kipirdattigi yok, zarar tolere edilemez boyutlara ulasiyor.