şükela:  tümü | bugün
  • her türlü sikik konunun tartisildigi eksi sozlukde dert edilmeyen, kaaleye alinmayan bir hadisedir bu.. ki benim en büyük dertlerimden, mutsuzluk anlarimdan bir tanesi yumurta soyma işlemi.. "uf uff ufff sikeyim uff uff ufffff" seklinde sozleri olan bir halk oyunu sergiliyorum yumurta yenilen kahvaltilar da ki felaket..

yarin bir gün işkence altina alinirsam, işkencecilerin cok ugrasmamalarini, koltuk altlarima soyulmuş sicak yumurta koymalarini, bildigim her seyi ve bilmediklerimi 15 saniyede anlatabilecegimi buradan bildirmek istiyorum.. yormasinlar beni.
  • - yumurtanın kabuğuna işaret parmağının ucuyla vura vura her tarafı kırılır.
    - kırılmış yumurta iki avuç içinde biraz yuvarlanır.
    - yumurtanın svri tarafından az bir şey açılır.
    - açılan delik ağza sokulup pufffft diye yumurtanın içine üflenir. böylece kırılmış kabul yumurtadan ayrılır.
    - açılan delikten tutarak elma soyar gibi çabucacık soyulur.
  • öncesinde bi güzel haşlamak gerekir.
  • yumurtayı ay yüzeyi ile eş değer hale getiren aktivite. *
  • angel heart'ta robert de niro'nun tırnağıyla mükemmel bir şekilde gerçekleştirdiği eylemdir*. kişisel yöntemim ise yumurtanın kabuğunu tepeden açtıktan sonra araya soktuğum uygun boyuttaki bir kaşığı kullanmaktır, çok hızlı ve temiz sonuç verir.

edit: http://www.youtube.com/watch?v=kxrjls6gi7i
  • onca ugras verilip en kücük bir kabuk parcasi kalmamasicana soyulan yumurta bayatsa depresan etkisi yaratabilir, hayattan sogutur. bu acidan haslanmadan önce sallanarak tazeliginin kontrol edilmesi oldukça yararlidir.
  • tazesi daha zor soyulur derler, hani böyle parça pinçik olur kabuklar filan.

daha az taze olanları ise 2-3 hamlede sorunsuzca şeyapılır, soyulur. *
  • yumurtanın kıvamından emin olmadan her yerini çatlatmamak gerekir. zira yumurta tam pişmemişse ve siz onu iki eliniz arasında yuvarlamışsanız maymun olursunuz yerken. o sebeple önce tepesinden küçük bir delik açmak ve delikten çay kaşığıyla bir miktar yumurta alıp içinin pişip pişmediğine bakmak gerekir. eğer pişmemişse yumurtayı yemeye açtığınız delikten devam ediniz. eğer pişmişse ister delikten yiyin ister kabuğun hepsini soyun beni ilgilendirmez.
  • yumurta ne kadar tazeyse kabugunu soymak o kadar zordur. o yuzden bu isin kolaylastirilicak bir tarafi yoktur. soguk sudan gecirmek de yumurtanin sarisinin renk degistirmesini onler, sogutma amacli degildir aslinda.ama biz o amacla yapiyoruz,olsun.
  • herkesin bu konuda dertli olduğu bir eylem