şükela:  tümü | bugün
  • tavuk çiftliği açmak isteyen insanların işine yarayabilecek şeylerdir.

eğer yumurta tavukçuluğu yapacaksınız lohman brown veya ligorin cinslerini tercih edin. yumurtlayan ırkların çoğunun gövdesi et tavuklarına göre daha küçüktür. yumurtaları ise kahverengi ve beyaz olarak ikiye ayrılır.

not: hem et hem de yumurta tavukçuluğu yapacaksanız çift amaçlı tavuk cinslerini değerlendirin.
  • (bkz: yarka)
  • tavuk yumurtadan çıkar.
    horozun ibiği çükü değildir.
  • insanlar tarafından hayvanlara uygulanan bir çeşit işkencedir.
  • yumurta tavuktan çıkar, tavuk yumurtadan çıkar.
  • tavuğun yemine katılan kimyasallarla yumurtanın sarısının rengini belirleyebileceğinizi unutmayın.
  • horoz polemiğe girmez, çakar geçer.
  • tavukların memelerinin olmamasının tek sebebi horozların ellerinin olmayışıdır.
  • fiyati uygun oldugundan dolayi tum tavuk yemlerinde gdo’lu hammadde kullanilir.

organik sertifikali satilan yumurtalarda da belli basli markalardan baska tercih etmeyiniz. evet, cunku onun da bugu var.

kaynak: 2 yil salma tavukculuk yapan biri.

ekleme;

organik yumurta demek, civciv halinden itibaren organik sertifikalı ve faturalı hammaddelerden oluşan yem ile büyüyen tavuğun verdiği yumurta demektir. sertifika firmaları faturaları kontrol eder, üretim partisine organik bir seri verir adios santos diyip siktirolup gider.

hayvansal bir üretim olduğu için üretim sabit değil değişkendir, reel üretim %70 ise, firma bu üretimi kağıt üzerinde %95 olarak gösterir. aradaki %25 lik üretim farkı ise, arka kapıdan giren yumurtanın önden organik çıkması ile son bulur.

yine üretimde hayvan sayısı azaltılarak, arka kapıdan giren yumurta sayısı arttırılarak karlılık yükseltilebilir. tamamen işletmenin vicdanına kalmış.

kısacası, arka kapıdan 0.3 krş a giren konvansiyonel yani kafes yumurtası organik bir üreticinin ön kapısından toptan fiyatta 0,6 krş + %8 kdv ile satışa hazır organik yumurta olarak çıkar, çıkabilir.