• ben bu bitti sanıyordum. ne büyük yanılgı. bugün yine içinde bir insan tasviriyle bizim iş yerine geldi. gözlerimi alamadım ondan. eski bir tanışlık, hasret giderme duygusu belirdi içimde. giderken de arkasından evladının okula gidişini izleyen anne gözleriyle baktım. ama aslında modayıda ucundan köşesinden yakalamıyor değil kereta. uzak akraba gibi, seviyor muyum tiksiniyor muyum belli değil.
  • ingilizce de cuban heel denilen topuk turu, birebir aynisi. tek fark yumurta topuk giyince kiro, cuban heel giyince cool latino esintili olunuyo herhalde.
  • kirolugun ve dayiligin liyakat nisanidir arkasi ezilmis yumurta topuk ayakkabi. ezilmis kisimdan beyaz corabin topuk kismi gorunmezse amactan % 50 sapilmis olur. bu tur ayakkabilain sivri burunlu olmasi ise allahin emridir.
  • delikanlı mükremin abininde giydiği ayakkabı tipi. ahmet kayanın
    sivri burun top yumurta,
    nara basar uluorta
    bekçileri tarta tarta
    tir tirina nirinomda
    tiririnina rininom

diye bir şarkısı vardır. ayrıca bu tarz ayyakkabılar halk dilinde pezevenk ayakkabısı olarak da adlandırılmaktadır.
  • beyaz çorabın* ekürisi.
  • orhan gencebay'in senelerden beri ayagindan cikarmadigi ayakkabi turune verilen isim. kimileri topuk kismini ezerek ayakkabiyi terlik niyetine kullanirlar.
  • beyaz çorabın kan kardeşi...
  • bir gün tekrar moda olacağını düşündüğüm ayakkabı türü. bir kimse de iyi bir şey yazmamış hakkında. beğendiğim ayakkabıdır.
  • menşei çarşamba ilçesi olan kabadayılığın olmazsa olmazı.

çarşamba'da halen daha üretilen ve tamamıyla deri olan bu ayakkabıyı yurtdışına ihraç dahi ediyoruz.

yeşilçam filmlerinde cüneyt'in ayağına alın yazısı filminde; kadir'in ayağına tatar ramazan filminde kondurulmuştur.

her babayiğit giyemez diye de söylerler.
  • samsun'un çarşamba ilçesinde el işçiliği ile üretiliyor.
hesabın var mı? giriş yap