şükela:  tümü | bugün
  • hemen hemen her tursucunun vitrininde görülebilen dekorasyon objesi.
  • kemeralti tursucusunun spesiyallerindendir.
  • tadi dunyanin butun tatlarindan daha guzel deseler de yiyebilecegimi sanmadigim, adiyla saniyla bastan kaybeden sey. merlin dizisine gore, arthur'un en sevdigiymis. o istesin yapar yediririz canim.
  • yiyen kişiyi atmosferden çıkarabilecek kadar kuvvetli bir gaza maruz bırackacağını düşündüğüm turşu çeşidi.
  • benim gibi hayatında yemek seçmemiş birisini bile kokusuyla tiksindirten ingilizlerin geleneksel yemeğimiz dediği yumurta turşusu. kardeşim yumurta zaten kokan bişey, turşu ve sirke de aynı bokun yahnisi. sen tut yumurtayı haşla ve turşusunu kur.
    aferin doğrusu.

fish and chipsçilerde sıkça rastlayabilirsiniz. bırakın denemeyi siz orda bişiler atıştırırken, kavanozun açılmasına izin vermeyin yada çıkıp dışarıda ıslanın derim.

(bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/pickled_egg)
  • anlaşıldığı kadarıyla bir kaç bin kişilik suserı olan ekşi sözlükte kimsenin tatmadığı hede...
  • ingiltere'de hemen her fish and chips'cide bulunur. dev bir kavanoz icinde, salatalik tursusu dev kavanozunun yaninda durur ve tek tek satilir.

ayrica henuz merakima yenilip de denemeye cesaret edemedigim nanedir. salatalik tursusunu denedik de ne oldu, eksi tursu beklerken tatli bisey cikti, bogrk
  • (bkz: o ne ya)
  • normaline tahammül edemezken,turşusunu düşünemiyorum bile.. tarifi de oldukça basitmiş..lezzetli olduğunu düşünen varsa buyursun..mmhhh leziz (!)

10 adet haslanmis (7 dk.) ve kabuklari soyulmus yumurta
    üzerini örtecek kadar sirke
    biberiye,dereotu, 2-3 dis dogranmis sarimsak,
    bolca tuz,
    havayla temasini kesecek kadar zeytinyagi
    kaynatilip kurutulmus bir kavanoz (steril bir kavanoz)

yapilisi:

yumurtalar kavanoza iyice bastirirlarak dizilir, üzerine tuzu ve baharati eklenir ve üzerini gececek kadar sirke doldurulduktan sonra zeytinyagi gezdirilir.kapagi kapatilarak kuru ve serin bir yerde saklanirsa 2 hafta sonunda yenmeye hazirdir...
  • nacizane önyargım.
    gurur duymuyorum elbette ama şu başlığa bakan türk insanının %90'ı beni anlıyor.