• debe editi: debe'ye yumurtayla girmek hiç beklemediğim bir şeydi. siz değerli yazarlara ve tavuk götüne teşekkürler.

yumurta kırılacağı zaman yıkanırsa iyi olur. haşlarken zaten kaynıyor ama kırarken tavaya kabuk düşerse tavuğun götünü öbmüş gibi olursunuz.

edit: tesiste yumurta falan yıkanmaz arkadaşlar. yumurta yıkandıktan sonra hemen tüketilmezse küflenir.
  • ben makineye atıyorum.
  • çıktığı yer düşünüldüğünde normal karşılanan durumdur.
  • (bkz: salmonella)
  • lisedeyken sağlık öğretmenimiz demişti(öyle bir ders var mıydı), hala hatırlarım, yıkamak yerine ıslak bezle silmek lazımmış, yumurta kabuğu gözenekli olduğundan yıkayınca her şey gözeneklere kaçarmış.
    bizzat hiç ıslak bezle silmem ama.
  • herkesin eksik bildigi bir uygulama. eger ki yumurtanizi bulasik makinasinda yikarsaniz hem tertemiz olur hem de piser. cikarip direkt yersiniz.

ıste bunlar hep korona
  • yıllar var ki tek bir yumurtayı yıkamadan kırmış değilim. kırınca da elimi sabunlar işime öyle devam ederim. öyle temizlik düşkünü biri de değilim ama tavuğun malum bölgesinden çıkmış bir şeyi yıkamadan kullanmak da, bilemedim. elbette kabuk yemiyoruz ama kırılırken içi kabuğa değebiliyor.
  • normaldir. kırılırken içine falan düşen parçaları insan her zaman fark edememektedir. tavuğun götünden direkt tabağımıza servis edilmesin yani bir zahmet...
  • beyaz yumurtayı beyaz çamaşırlarla, kahverengi yumurtayı renkli çamaşırlarla yıkadığınız sürece çok faydalı eylemdir. mesela ben sadece paskalyada beyaz yumurtayı renklilerle yıkıyorum.
  • mikrobiyoloji doktoru olan teyzemin bu konu hakkında bir çalışması vardı. yumurta yıkanmaz; eğer his olarak yıkamak istiyorsanız da kırmadan hemen önce yıkayıp sonrasında da mutlaka kurulamanız gerekiyor.

yıkanıp saklanırsa kabuk gözenekli yapıda olduğu için suyla bozunuyor ve mikro organizmaların içeriye girişi kolaylaşıyor.
hesabın var mı? giriş yap