*

şükela:  tümü | bugün
  • et yerine yumurta konulan çiğ köfte.etlisi kadar lezzetlidir iyi yapılırsa.sanlıurfada sıkça rastlanır
  • adının geçmesiyle bile içimi bir koşu köftelik bulgur alıp gelme isteğiyle dolduran, yedikçe yenilen, çatlanılsa da yemeye devam edilen, ateşler basana kadar da yenmesi durmayan muhteşem yiyecek (bkz: orgazmik yiyecekler)
  • kendisiyle sizleri tanıştırmak isterim...
    http://www.facebook.com/…510899&id=903420194&ref=nf

lezzetli bir besin kaynağımızdır..
  • bir gün önceden artan, bulgurları şişmiş çiğ köfteleri, az sıvıyağla tavada çevirip, üzerine yumurta kırarsanız olan harika şey.
  • etli/etsiz çiğ köfteyi utandıran olağanüstü yemek.

yumurtasının yapılış şekli de biraz farklıdır. bizim evde yapıldığında yumurtayı hep ben kırarım mesela. bulgur miktarına göre değişse de ortalama 3 ya da 4 yumurta bir kaseye kırılıp 3-5 dk çırpılır. bu arada tavaya döktüğünüz bol yağ cızırdamaya başlar. sonra kasedeki yumurtaları tavaya dökersiniz, birkaç dakika içinde acayip kabarmış koca bir tava köpük yumurta elde edersiniz.

yumurtayı annenizin hala yoğurmakta olduğu bol acılı ve baharatlı köftenin üzerine cozur cozur dökersiniz. birkaç yoğurma hareketinden sonra marullarla bezenmiş tabaklara paylaştırmak suretiyle servis edebilirsiniz. hım, bu arada bolca yıkanmış bir tabak roka ve yanında limonu unutmayın. afiyet olsun.
  • şanlıurfa'da hafta sonu yemeklerinden biri.
  • urfalı komşumuzun sık sık yaptığı, bize de bir tabak yolladığı yemektir. karadenizli olan eşim ve ben başlarda çok garip karşıladık bu yemeği. ilk kez komşumuz sayesinde tattık. dairenin önünden geçerken elimize tutuşturmuşlardı birer sıkım, gözümüzün içine bakmışlardı yerken, nasıl lezzetli olduğunu söylememizi istercesine. e tabi adam öyle hevesli hevesli ikram etti. bize çok garip geldi, eşimin gözünden anladım onun da benim gibi zor yuttuğunu ama eline sağlık çok lezzetli olmuş dedik kırmamak için. eve girdikten sonra ikimizde mahçuptuk, adam uğraşmış o kadar nasıl beğenmeyiz! suçluluğuyla. adam da beğendik diye her yapışında yolluyor sağolsun. eşim hala sevmiyor, alışamadı. ben tekrar tekrar şans verdim kendisine ve artık damağım alıştı. gayet lezzetli ve doyurucu vallahi.