şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dökmek için her zaman kapagı kullanılır, özel çizgisi vardır.
 • kızmış,öfkeli birini yatıştırmak için o kişinin yanına onunla konuşup sakinleştirmek amacıyla gönderilen kişi.bu kişi çoğunlukla mahallenin ağır abilerinden biri olur ve sözü dinlenir.dinlemeye niyeti olmayanları özel bir ikna kabiliyeti olur bu ağır abilerin.
 • yumu$atıcıda olcu olarak kapak kullanıldıgından, gerekli olan miktar konuldugunda kapagı kapatmak niyetiyle ters cevirirsiniz ve illa ki kapakta kalmı$ olan yumu$atıcı akar a$agıya dogru. yapı$ yapı$ olur hem eliniz hem de plastik, igrenirsiniz.
 • ne guzel dizayn edilmi$ yeni yumu$atici kapaklari, artik kapagin icinde ayri bir silindir hazne var. orasi kullaniliyor; yumu$atici elinize degmeden, kapaktan irak, govdeden irak kapakla beraber iceriye akiyor ta$madan. gec kalinmi$ bir ba$ari oykusu (ya da bazi markalarda gozlemledigimiz gecikmi$ donu$um).
 • özellikle havlular için vazgeçilmez bir unsurdur.. havlu yumuşatıcı kullanılmadan yıkanmış ise bir hayli tatsız olur *
 • ayarini tutturmanin zor oldugu, super kokulu, hatta camasirlari koklaya koklaya icinize cekmeye sebep olan kimyasal. bunyede koku hafizasini cok cabuk tetikledigi icin sadece koku degil anne evi kokusu gibi cok hassas konulari da cagristirir. insan akli bu, artik yumusatici ile neyi pekistirerek hafizaya aldiysa, o an aklina gelir. ayrica insana tertipli, duzenli, temiz oldugu hissi verir. tabi camasir yikama gunu olarak pazar aksami secildigi icin de kisinin buyudugune de bir ornek teskil eder, cunku butun hafta sacma sapan kosturmalarla gecmis ve pazar aksami, yani olay gecesi, camasir sepeti dag gibi bir goruntu sergilemistir. pazar aksami en ulvi gorev o buyuk dagi kucuk bir tepecige dondurmektir.

  suan olay gecesi ve olay yerinden aktarmaya devam ediyorum. az once bahar kokulu yumusatici ile yikadigim, evin cesitli yerlerine yaydigim camasirlar buram buram yumusatici kokuyor. her ne kadar olcu birimi olarak kapagini kullanmis olsam da sanirim cok geldi. bir yandan alerjimi azdirdi, bir yandan migrenime davetiye cikardi. tek kurtulus kurutma makinasina tikmak olacak ki o zaman da cok cabuk eskiyor camasirlar. bunlar kuruyana kadar geceyi komsuda mi gecirsem, butun gece cam kapi acik mi dursam bilemedim simdi. sevgili sozlukculer siz siz olun, yumusatici kullanirken dikkat edin, ne kadar ekmek o kadar kofte gercegini baz alin, ama yine de bir kapaktan biraz az koyun. isin en guzel yani, her yikamadan sonra camasir sepetinin kucuk bir tepecige donustugunu unutmayin.
 • 80'lerin sonu 90'ların başında süper otomatik çamaşır makinelerinin devreye girmesiyle annelerin kollektif bir hata sonucu şampuan yerine kullanıp, bugünkü pırlanta gibi temiz yürekli yumuşak erkeklerin yetişmesine sebebiyet veren kimyasal silah.
 • soğuk havalarda evi havalandırmamak için kullandığım sıvı. mantıksız gelebilir ama ev soğusun istemiyorum. kötü koksun da istemiyorum. atıyorum birkaç çamaşır, döküyorum yumuşatıcısını. sonra gelip salonda ımh diyerek asıyorum. (bu esnada gözler kapanır, burun yukarı bakacak şekilde kafa kaldırılır.) hem evim güzel kokuyor, hem de çamaşırlarım. sonra da gelip reklam kokan entry'ler yazıyorum.
 • esterquat yada quarthamin'in 30 derecede suyla karıştırılması ve su içinde eritilmesi sonrasında citric acid ile ph düşürülmesi ,sonrasında da koruyucu ve parfüm eklenmesiyle imal edilir.
  yapımında kokunun çamaşırlarda kalıcı hale gelmesine yarayan katkı maddeleri ile çamaşıra parlaklık veren noniyonik de kullanılır. (her firma kullanmaz bunları maliyet açısından)
  maliyeti çok yükselmese ölü bir çamaşırı diriltecek kadar etkilisi yapılabilir.
 • annelerimizin çamasır makinasını çalıştırırken hiçbir zaman eksik etmediği ve üstümüzde yumuşaklıktan çok buram buram rahatsız edici kokusunu hissettiğimiz bir kimyasal.