şükela:  tümü | bugün
 • en onemli sehir devletleri
  -atina
  -sparta
  -kronit'tir.
  ekonomisi deniz ticaretine ve kolonicilige baglidir.
  kolonilerini 2. yurt olarak gormuslerdir.
 • burjuvazinin rönesans sürecinde yeniden keşfedip baştacı yaptığı uygarlıktır. çağının en demokratik doğrudan yönetim biçimine sahip ( köleler, kadınlar ve yabancılar hariç herkesin yönetime direk katılımı mümkündü), felsefe ve bilim alanında bugüne izleri uzanan bir altın dönemdir yunan uygarlığı. ve bu uygarlığın temelinde bulunan köleci üretim ilişkilerini gözardı etmeden, şu an batının çağdaş değerleri adı altında yayılmaya ve benimsetilmeye çalışılan pek çok kavramın kökenini, tıpkı tüm batı uygarlığı (kapitalizm) gibi antik yunan uygarlığından aldığı bir gerçektir.
 • (bkz: antik yunan)
 • (bkz: hellenizm)
 • iskender ile birlikte doğudan aldığı kral=tanrı inanış biçiminin bir türlü hizmete geçemediği uygarlık.

  işte roma ile yunan arasındaki medeniyet farkı budur.
  biri pratiktir, yönetici vasfı kuvvetlidir, diğeri ise kültüre bağlılık ile çağa ayak uyduramama arasında gidip gelmiştir.

  bu ettiğim kelam iddialı bir zıkkımdır, zira roma kültürü, yunan medeniyetinden öyle çok yararlanmış, öyle çok o'nu taklit etmiştir ki; iç içe giren kavramlar yüzünden bugün etrüsk kültürü tam olarak çözülememiştir.

  o zaman son söz olarak şunu söylemeli;

  medeniyetler yüceleştirilemezler, yerilemezler. zira her dönem kendisinden sorumludur, önceki veya sonraki döneme göre yargılanamazlar. işte modern batı'nın en büyük yanılgısı da budur. yoksa binlerce tablet, okunmadan öyle yatmazdı taş toprak içinde..

  tarihten böylesne bir ders çıkarılamaz, zira aynı ırmakta iki defa yıkanılamaz.. "o insan" artık "bu insan" değildir efendim.
 • avrupada gittigim bir yunan meyhanesinde piyanist santöz esliginde ictiklerini ve göbek attiklarini gördügümde;

  -bunlar mi lan koca yunan medeniyetinin torunlari?

  diye kendi kendime sordugum, biraz da 400 yil kafalarina tokmak gibi vurarak nasil kendimize benzettigimize üzüldügüm, dünyanin üc büyük medeniyetinden biridir.

  merak edenler icin dünyanin diger iki büyük medeniyeti;
  (bkz: misir medeniyeti)
  (bkz: cin medeniyeti)
 • oluşmasında ve gelişmesinde anadolu ve islam coğrafyasının büyük rolü olan medeniyettir. sonuçta diyojen sinop'ta, ezop iç anadolu'da yaşamıştır. yine batı anadolu'da (çanakkale,bergama,izmir) yaşamış birçok filozof bulunmaktadır, bu filozofların ortaya koyduğu değerler anadolu ve buradaki kültürden bağımsız olarak düşünülmemelidir. hatta bu medeniyetin yunan medeniyeti olarak anılması bile bizim bu medeniyet üzerindeki hakkımızı koruyamadığımızın göstergesidir.

  bugün baklavayı,iskender kebabı yunanistan'a kaptırıyoruz diye kendimize kızan bizler konu medeniyet olunca maalesef hiç ama hiç duyarlı değiliz.kısacası bu medeniyet sadece yunanlara ait olmayıp tüm anadolu'nun, mezopotamya'nın medeniyetidir.
 • bugün hala dönmekte olan dünyaya sayısız olumlu katkısı olan medeniyet. tarih, bilim, sanat vb gibi konularda bıraktıklarına karşın, insanlığın nasıl da nankör oluşu, haklarında sadece birkaç entry girilmiş oluşundan belli. ekşi'de, hugo'da küfür eden it kadar değerli değiller anlayacağınız.
 • jacob burckhardt’ın hayatı (1818-1897) tarih yazımının 19. yüzyıldaki altın çağına rastlar. burckhardt gençliğinde berlin’de hegelci tarih anlayışına isyan ederek pozitivizmi kuran bilim adamlarından ders aldı; öğretmenleri august boeckh ve j. g. droysen gibi yunan tarihçileriyle, modern tarih ve arşiv araştırmacılığının kurucusu leopold von ranke idi. charles darwin’in, karl marx’ın ve theodor mommsen’in çağdaşıydı. düşünürler içinde en çok schopenhauer’e hayranlık duyardı ve genç nietzsche’nin dostu ve meslektaşıydı.

  italya'da rönesans kültürü eseriyle tanınan kültür tarihçisi, bu kez yunanlara ve yunan medeniyetine eğiliyor. uzman olmayanların da rahatlıkla takip edebileceği derslerden oluşan bu eser, eski yunanların mitolojisi, şehri ve günlük yaşamı gibi unsurlar üzerinden bir medeniyeti gözler önüne seriyor.

  https://www.kitapyurdu.com/…-medeniyeti/520938.html