şükela:  tümü | bugün
 • bir (bkz: ayhan sicimoğlu) tespiti.
 • onu bunu bilmem de bir caciki yapıyorlar balkanlarda, bizim cacık, yanında cacık kalır.
  süzme yoğurtla yapıp marul yaprağında servis ediyorlar.
  bizimki gibi sarımsaklı ayran tipinde değil.
 • böyle laflara normalde çok sinirlenirim ama bu seferkine katılıyorum. arkadaş, yediğim yunan lokantalarının hepsi türk mutfağının kötü örnekleriyle doluydu. mutfak bizde, komşi. ama nolur sen gel bir inşaata el at. siz gittikten sonra çok bozduk biz mimaride.
 • katılmadım.

  yukarıda bir arkadaşın dediği gibi cacık,
  musakka,
  zeytinyağlılar ve
  mezeler bizdekinden çok daha iyi.

  hamur işleri tabii ki bizden iyi değil, ama hamur işi ne bizim ne yunanların değil zaten. orada da ermenilerle yarışmak lazım.

  kebap konusunda emin değilim. bence ikimizinki de iyi değil, bunu suriyeliler gelince anladım. araplar bizi kebap konusunda döver.

  kuru fasulye(fasuli), nohut, pilav gibi yiyeceklerde, etli ağır yemeklerde de bence biz daha iyiyiz. ama araplar da bizden çok çok daha iyi, tartışmasız.

  ya zaten biz türkler o kadar aradayız ki hiçbir yemeği en iyi yapamıyor, ama her yemeği bir şekilde kıvırıyoruz gibi. cidden has be has türk işi olan hangi yemek var, hangisi civardaki rakiplerini döver, bilen varsa bana da deyiversin.
 • ayhan sicimoğlu (bkz: latife) yapmış.
 • patlıcan ve kabak kızartmasını süper lezzetli yapıyorlar.
 • saçma sapan bir tespit. harika yemekleri var.
 • baba diyorsa doğrudur. hastasıyız.

  kabak kızartma ve kalamar dışında pek numaraları yok.
 • birkaç meze ve çok lezzetli deniz ürünleri yemekleri dışında genel olarak doğru saptama.

  cacıki'den söz edilmiş, adamların yoğurtlar çok güzel bir kere. bizim sahtekar şirketlerin ne idüğü belirsiz yoğurtları gibi değil. midye, kum midyesi, kalamar, sübye, istakoz, yengeç, karides, iskenderun karidesi, ahtapotla yaptıkları meze ve yemekler muhteşem. atina'da kökenleri istanbul'a dayanan rumların mekanlarında en güzel örneklerini yersiniz.

  gelgelelim, iş hamur işlerine, tencere yemeklerine, şiş, döner, köfte gibi et ve ızgaralara gelince değişiveriyor. doğru dürüst pirzola bile bulmanız zor.

  çeşitlilik deseniz o da hikaye.

  bu durum aslında çok normal. türk yemeği dediğiniz şey bir imparatorluk mutfağı. çok değişik kökenlerin ve coğrafyaların içinden süzülerek geliyor. yunanistan bu etnisitelerden ve coğrafyalardan sadece biri. büyüklerinden öğrendiklerinin kötüce taklitleriyle idare ediyorlar işte.

  öyle dolmaya dolmades demekle iyi dolma yapılamıyor!

  tüm bunlar tabi ki ortalama lokantalarda yenmiş kısıtlı sayıda öğünün gözlemlerine dayanmakta. çok boktan türk lokantaları, berbat yemek yapılan türk evleri de, damağınızı çatlatacak yemekler sunan yunan lokantaları ve muhteşem yemekler yenilen yunanlı evleri de vardır şüphesiz.

  şurası da bir gerçek ki birçok avrupa ülkesinde aç kalabilirsiniz ama yunanistan'da mutlaka ağzınıza göre bir şeyler bulursunuz!
 • uzun zamandır gördüğüm en doğru tespittir.
  özellikle dolmaları migros'un hazır dolmalarından beter. yoğurt desen o da öyle. greek yoğurdu adı altında satılan yoğurtların bizim yoğurtlarla alakası yok.