şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu tür övünme şenliklerinde beni çok rahatsız eden bir şey var,anlatayım.

  koca bir imparatorluk zayıflamış,kötü duruma düşmüş,tehditler yüzünden ingiliz, fransız ve rus devletlerinin eline bakar olmuş:nereden baksan utandırıcı,boynumuzu bükmeli.

  yetmemiş,bulgar ve yunanlar gibi bizim yönetimimizde olanlar ayaklanmış, bizden bağımsızlığı koparmış:en azından üzücü

  daha da kötüsü bu hadsiz yunan utanmamış, bünyesinden koptuğu osmanlıyı (yardımla da olsa)işgale gelmiş ve ege'ye çıkarma yapmış,yerleşmiş.

  şimdi buradaki felaket derecede utandırıcı durumu bir tek ben mi görüyorum.

  ingiliz asaleti gibi bir asalet neden bizde olamıyor dostlar.

  adamlar,irlanda ayrılmak istediğinde''gelsin elimizi öpsünler onlara özerklik verelim''gibi bir tondan konuşabiliyor ve dünkü sömürgelerine ancak bu tondan konuşuyorlar.

  biz ise, bizden bağımsızlık koparmış, üstüne gelip ege'de birtakım yerleri işgal edebilerek bizi utandırmış bu ülkeye karşı, neden denize dökme işini bu kadar çok önemsiyoruz.

  zaten bizim dengimiz olmayan bir ülkeyi,üstelik işgal ettikleri bizim topraklarımızdan kovabilmek neden bu kadar yüceltiliyor

  yunanın bizi işgal edebildiği bir duruma düşmek son derece onur kırıcıdır.

  bu durumdan kurtulmak ise, yapılması zorunlu bir hamleyi yapmış olduktan sonra gösterilmesi gereken ve asla kutlamalarla değil ancak ''vakur ve sessizce'' anılması gereken bir durumdur.

  biz büyük geçmişi olan bir ülkeyiz.
  ancak ona uygun davranmıyoruz.
  büyük bir devlet olmak,aynı zamanda o düzeyde bir asalet, onur ve gurur sahibi olmayı gerektirir.

  yunan'ı denize döktük''sözü,beni ağır utandırıyor.

  edit:elini öptürüp başını okşamazsan böyle oluyor,bak,gelmiş hala bik bik konuşuyor.
 • günümüzde bir övünmeden çok bir avunma olmuş mottodur.

  yunan'ı denize biz değil, istiklal savaşını kazanmış yiğit dede ve nenelerimiz döktü. bugün adaların işgalini kabullenen ve hatta haberi olmayan türk gençliği birinci vazifesini unutmuş.

  neydi bizim birinci vazifemiz?
 • ingiliz asaletinden sonrasını okumadım.

  hep söylerim "ingilizlerin tarihteki en büyük başarıları görgüsüzlüklerini tüm dünyaya asalet diye yutturmalarıdır."
 • ingiliz asaletine sahip olsaydık denize döktükten sonra da devam eder, eski topraklarımızı geri alırdık. ama bir fark vardı. biz daha asildik. (bkz: mustafa kemal atatürk) (bkz: yurtta sulh cihanda sulh)
 • yunan meselesi çok önemsiz gibi geliyor olabilir ama istanbul işgal altında iken ingilizler talep ve isteklerini hatta sevr antlaşmasını böyle kabul ettirmiştir. devamlı surette padişah'a "yunanlılar buraya gelir, yunanlılar istanbul'u alır" şeklinde yapılan bir baskı vardır. hatta 1922 civarı kurtuluş savaşı sürerken yunan kuvvetlerinin istanbul'un kendilerine verilmesi ile ankara hükümetinin "barışa zorlanacağı" yönünde bir notası vardır.

  yani "utanılacak" bir durum varsa bu zaten 1918'de istanbul'un işgali ile başladı. eski eyaleti ve tarihsel manada istanbul'da hak iddia edebilecek olan tek millet yunanlılar (tabi anadolu'ya geldiğimizden beri düşman olarak konumlandırabilecek tek millet olması da etkilidir) bu manada baskı unsuru olarak kullanılabilirler ama tek başlarına savaş işgal yapacak kadar güçlü ve donanımlı değildiler.

  bu açıdan "yunanı denize döktük" esasında ingiliz ve müttefiklere karşı kazanılan zaferi kapsayan bir cümledir. nasıl ki şu an süpergüç denilince abd geliyor, o vakitler süper güç ingiltere... günümüzde kendi amaçlarını gerçekleştirmek için abd'nin modern, gelişmiş silah, para ve yardım yağdırdığı oluşumlara, olaylara bakın, o vakitler olanda aynısı.

  batan bir imparatorluk için bunlar normal olaylar ve bizde ingiliz hatta genel manada avrupa tipi bir asalet anlayışı durumu yok. osmanlı şahsına münhasır bir devlet, imparatorluk ve hanedana sahipti ki zaten ingilizleri asalet mevzusu o kadar büyütülecek birşey değil, tarihi yalan dolan dalavere ile dolu, baş düşmanları ile akraba olan bir milletten söz ediyoruz, yahu şu anki kraliçe elizabetin kocasının nereden nasıl geldiği ortaydayken neyin asaleti olacak bu? (kraliyet ailesinin rezillikleri say say bitmez o ayrı)