şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle az çalışan ve çok eğlenen yunanistan halkının üretmekten çok tüketerek ve dolayısıyla borçlanarak sürdürdükleri yaşamlarının artık borçlarını geri ödeyememe riski ile içinde bulunduğu durumdur. ilk olarak 2009 yılında içinde düştükleri ve giderek derinleşen bu kriz sonucunda bugün iflas etme noktasına gelmiştir. sadece bu derin ekonomik kriz yüzünden marjinal bir parti sayılabilecek syriza iktidar olmuştur ve yeni başbakan eurogroup ile ciddi pazarlıklar içine girmiştir ancak henüz bir sonuç alınamamıştır.
  yunanistanda ekonomi tamamen turizm ve eglence üzerine kuruludur, çok az sanayi vardır. issizlik oranı %25 üzerindedir ve çok ciddi bir rakamdır.
  yunanistan için euro'dan çıkması ve kendi para birimine dönmesi ile bu krizin bir miktar düzelebileceğini savunanlar vardır, karşı görüş ise euro'dan çıkması halinde ab'de euro sisteminin çökeceği ve başka ve daha büyük ülkerin de çıkmak isteyebilecekleri varsayımıdır. bugün için haziran sonuna kadar bir sonuca bağlanması beklenmektedir.
 • yunanistan daki acentamızın son attığı maile istinaden;
  hükümet avrupa komisyonu ile ilgili gorusmeleri durdurmus ve 5 temmuz da komisyon un tekliflerini referanduma sunmaya karar vermiş..
  bankalara hücum edilecek olmasından dolayı da, bankalar pazartesi gununden beri kapalı ve ne zaman acılacağı belli değil.
 • almanya dan nefret etmemi sağlayan kriz. almanya nın neoliberal dogmaları ve uyguladığı neokolonyal politikalar yunanistan ı darboğaza sokmuştur. almanlar, yunanistan ın özelleştirelecek 50 milyar dolar malvarlığını kendi kurumlarında el koyacak ve tutacaklardır. böylece yunanistan a uygulanan kemer sıkma politikaları ve özelleştirmeler yunan ekonomisini batıracaktır.ileride ab ye üye olmak isteyen küçük ve orta ölçek ekonomideki ülkeler bence tekrar düşünmeli çünkü karşılarında son derece kibirli ve neokolonyal bir almanya bulacaklar. hani avrupa birliği bir birlik, dayanışma, işbirliği ve siyasal entegrasyon projesiydi. sizin ben yalanınıza tüküreyim. troyka verdiği borçların hepsini fitil fitil faiziyle yunanistan dan alacak. çipras tan intikam alacam, diğer ülkelere de gözdağı verecem diye; mis gibi cennet gibi yunanistan ın içine sıçtınız bir daha zor toparlanır adamlar. bence avrupa birliği almanya nın kendinden küçük balıkları yeme projesi.
 • prof. garrett jones tarafından 90 sâniyede özetlenen kriz.
 • kriz deyince aklıma bir şey geldi, yanlış bilinen bir konu “yunan halkı çalışmıyor”

  oecd’nin çalışması var ki güvenilir veriler. mesela türkiye’de ylda ortalama 1877 saat çalışıyor. birleşik krallık’ta 1647 saat. yunanistan’da kriz gündem olunca almanya-yunanistan kıyaslaması yapıldı. almanlar çalışıyor yunanlar çalışmıyor diye bir şey yok. almanlar yılda 1458 saat çalışırken yunan halkı 2017 saat çalışıyor. buradan yola çıkarsak yunan çalışkan alman tembel gibi görünüyor. lakin alman’ın verimlilik rakamı 62 iken yunan’ın 38. yunan çalışıyor ama verimli çalışmıyor. verimlilik yok sıkıntı burada.

  alman işçinin 1 saat çalışması ile yunan işçinin 1 saat çalışması arasında dağlar kadar fark var.
 • 2019'u kazasız atlatabilirse, 2020'de azalarak bitiş trendine gireceği söylenmeye başlanan krizdir. ülke piyasası geçmiş yıllara göre 2018'de ciddi anlamda hareketlenmiştir.
 • ülkemize gelmekten korkan turistlerin yönelmesi sayesinde komşumuzun atlatmaya başladığı krizdir.

  bize faydaları yok, en azından komşunun işine yarıyor bunlar.