• sakız adasında 1.5 litre suyu 0,37 euro'dan aldığım için biraz abartılmış gibi gözüken durum.
    edam peynirin kilosu 7,40 euro - türkiye'de 90 tl
    gouda peynirin kilosu 5,50 euro - türkiye'de 63 tl
    danish blue cheese peynirin kilosu 8,55 euro - türkiye'de 90 tl
    corona bira 1,67 euro - türkiye'de 8,65 tl
    1 litre black label 20 euro - türkiye'de 180 tl
    1 tam tabak kalamar 7 euro - türkiye'de aynı miktarda doluluk 60 tl
    butik cheeseburger menu 4 euro - türkiye'de 25 tl

türkiye'de asgari ücret : 385 euro
    yunanistan'da asgari ücret : 684 euro

bu veriler yeterlidir sanırım.

debe editi: öncelikle (bkz: öğretmen kumru konak'a yardım kampanyası)

bu kadar tutacağını bilmiyordum. faydalı olması açısından bir kaç fiyat bilgisi daha vereyim.

1 litre smirnoff : 20 euro
    büyük bardak lavazza frappe : 1,10 euro
    admiral erkek spor ayakkabı : 55 euro
    playstation 4 : 399 euro
    kinder joy: 1,07 euro
    smirnoff ice : 2 euro
    amstel beer : 1,67 euro
    chios beer: 1,65 euro
    0,5 lt su : 0,17 euro
    1 litre riviera(sanırım) zeytinyağı : 2,70 euro
    1.5 litre rose şarap (sakız adası üzümlerinden üretilmiş) : 5,50 euro
    ceviz reçeli ve antep fıstığı reçeli (950 gr) : 4,50 €
    damla sakızı reçeli 600 gr : 1,65 €
    0,70 lt uzo : 7,70 €
    jagermeister 0,70 lt : 17 €
    1 kilo dana sucuk : 7,50 €
    1 porsiyon ahtapot: 8 €

edit 2 : kafalardaki bazı soru işaretlerini kaldırmak için fiş eklenmiştir. http://i.hizliresim.com/ejgzyz.jpg
  • 50 ml su = yunanistan'da: 50 cent - türkiye'de: 75 kuruş
    33 cl kola = yunanistan'da: 1.3 euro - türkiye'de 2 tl
    50 cl bira= yunanistan'da: 27 cent - türkiye'de: 6 tl

türkiye'de gsmih tüik verilerine göre 25130 tl
    yunanistan'da gsmih imf verilerine göre 24905 euro

türkiye'de bir yıllık gelirin tamamıyla 33506 şişe 50 ml su alınırken, yunanistan'da 49810 şişe alınabiliyor.

türkiye'de yine aynı şekilde 12565 kutu kola alınabiliyorken, yunanistan'da 19157 kutu kola alınabiliyor.

türkiye'de aynı şekilde 4188 kutu bira alınabiliyorken, yunanistan'da 92240 kutu bira alınabiliyor.

edit: rakamlar güncellendi.
  • objektif bir şekilde bu konuyu değerlendirirsek türkiye daha kötü haldedir.

kişi bazında satin alma gücü paritesi yani purchasing power parity per capita sıralamasında türkiye dünyada 63. sırada, yunanistan ise 45. sıradadır.

kaynak

he eğer soracak olursanız "ne malum kişi başına düşen milli gelirin (bkz: gdp per capita) eşit olarak dağıtıldığı?". o konuda da yunanistan'dan daha kötü haldeyiz.

kaynak

sonuç olarak avrupa'nın en berbat ekonomisine sahip ülkesi ve vatandaşları dahi türk vatandaşlarından daha refah içinde yaşamaktadır.
  • pahalı falan değildir. bir seneye yakın atina'da yaşamış biri olarak diyebilirim ki gelir durumlarına göre hatta ucuzdur.
    bak kardeşim sen istanbul'da turistik bir semte gidip yemek yersen asıl o zaman pahalılığı görürsün.
    ben en ucuz peyniri, en ucuz eti, en ucuz birayı, en ucuz hazır yemeği atinada yedim. en az kirayı, faturayı atina'da ödedim. yunanistan'da vergiler gelir durumuna göre çok düşük, sağlık ve eğitim tamamen ücretsiz. toplu taşıma çok ucuz. yemekler kaliteli ve ucuz. tatile gidemiyorum diyen yok çünkü yunanistan'ın tüm kıyıları temiz ve halka açık. teknoloji ucuz, trafik yok vs. bu liste uzar gider. yunanistan'da hatta atina'nın merkezinde bir dairede yalnız başına aylık 600-700 euroyla rahat rahat geçinebilirken istanbul'da merkezi bir semtte kira zaten 600 euro.
    kısacası yunanistan'ın ekonomik kriz yaşamış, yaşayan hali senin ülkenin en güzel zamanlarından katbekat daha iyi durumda.

edit: plaka'da bile 100 gram pişmiş saf et [souvlaki] 1-2 euro arası restaurantlarda.
    butik hamburgercide 150 gram burger 4 dolara
    şebeke suyu sudan ucuz bile diyemiyorum bedava gibi bir şey ve içilebilir bu nedenle şişe su pahalı zaten restaurantlarda asla şişe su gelmez istenmedikçe ve millet dalga geçiyor şişe su isteyenlerle.
    sınırsız internet + tv + mobil paket 25 euro
    toplu taşıma aylık sınırsız 80 lira
    burada 1000 liralık telefon orada 200 euro
    burada 1500 lira olan beko fırın ocak orada 200 euro türk malı olduğu halde.
    adamlar mcdonalds'ı starbucks'ı kapattırdı gitmeyip gereksiz pahalı olduğu için
    kahve ortalama 1 euro
    bira mekanına göre 1-7 euro
    en çok para elektriğe gidiyor çünkü ısınma da elektrikle sağlanıyor ancak yine de aylık ısınma, su ve elektrik faturası kışın dahi 200 euroyu geçmiyor.
    burada 150 lira gelen su faturası orada 10 euro geliyor
    sebze fiyatları pazarda marketlerin yarı fiyatı ve evet köylülerin organik sebze meyve sattığı sokak pazarları var.
  • türkiyeye kıyasla az olandır.
    aga şu mevzuyu satın alma gücüne göre yapın az. adamlardaki asgari ücret senin iki katın ama ödediğin rakamlar ya senle aynı ya ucuz.
    git market gez. alkol et süt sebze meyve su vs fiyatlatına bak. adam asgari ücretin 0.5 i ile yani 700 de 0.5 ile aldığı suyu sen 400 de 0.5 ile alıyosun. et süt peynir vs zaten senden çok daha ucuz.
    git bi yerde yemek ye. kalite ve ödediğin rakamı aklında tut. bir de burada ye bakalım sonuç ne?

daha bunlar yeni yeni adam gibi vergi vermeye başladı. ötv vs zaten yok bildiğim kadarıyla. çok da rahat yaşıyolar.
    bi hesapla bakalım kaç aylık maaşıyla araba alabiliyorlar, sen kaç maaşla alıyosun?
    sen kaç depo dolduruyorsun onlar kaç depo dolduruyor bir maaşla

avrupa bitmiş abi yeeaaaa

(bkz: #61275098)
  • devaluasyondan anlamam, euro/drahmi bilmem; iki gün sonra yunanistan'a on günlük tatile gidiyorum, acil olarak düşmesi gereken fiyatlardır.
  • kiralar evler ucuz ama yemek pahalı
    mutfak normal ama disarda yemek alinan maaslara gore pahalı.
    ıcki ucuz ama icecek pahali.
    toplu taşıma cok ucuz, araba da ucuz ama benzin gorece pahalı (yine de tr den ucuz o ayrı)

bunlara göre karar vermek lazim size nasil geldigine.

ama şunu demem lazım issiz olana her sey pahali ve yunanistanin derdi zaten işsizlik. bir de yunanistan fakirliği türk insaninin cok anlayabilecegi bir durum degil, adamlarin evi arabasi var yeri geliyor ama nakdi yok. donmuş gibiler, likit sorunlari var. o yüzden fakir diyemiyorum ama parasizlar. kulağa nasil geliyor bilemiyorum ama umarim dogru tarif edebilmisimdir, edam peyniri yiyebilen ama ay sonunu getirmekte zorlanan arabasina benzin koyamadığı için sokaga cikamayan bir ortam. ama kahve ve ickilerinden taviz vermiyorlar o ayri *
  • yunanistan'ın kendi ekonomik durumuna göre doğru bir değerlendirme olabilir. fakat bence kendi ülkemizle kıyaslayacaksak yunanistan'ın pahalılığından ziyade türk lirasının diğer para birimleri karşısında çakılmış değerinden bahsetmeliyiz.
  • ne yani yunanistan çok pahalıymış halime şükredeyim mi dememi bekliyor birileri. türkiye sanki çok ucuz. bırak asgari ücreti mühendis bile bu ülkede doğru düzgün ev araba alamıyor. 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen denize girmek yerine para harcamamak için tatillerde memleketine gidiyor. sinema,tiyatro desen zaten yok. haftada bir akşam kaliteli bir akşam yemeği için dışarı çıkmak yok. maaş alan bir türk mühendis bunları yapamazken maaş alabilen bir yunan mühendis bunların çok daha fazlasını yaptığına eminim.
  • eurodan dolayı olup devalüasyon yapamadıklarındandır.
hesabın var mı? giriş yap