şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapılması mantıklı eylemlerden. son bir yıldır ciddi ciddi düşünmeye başlamıştım. dün şu haber ve şu videoyu izledikten sonra da harekete geçmeye dahi karar verdim.

  yaşadığımız ülke öyle bir hale geldi ki; artık sabah işe giderken arabamızın altında el yapımı bomba var mı, dolmuşta seyir halindeyken yanımızdaki adam neden boncuk boncuk ter döküyor, durakta otobüs beklerken etrafta şüpheli paket var mı, kalabalık caddede ayakta dikilir vaziyette duran adam birazdan kendini mi patlatacak? bir gün içerisinde istanbul'un göbeğinde onlarca ışid'li militan gözaltına alınıyor, birbirimize tahammülümüz gitgide azalıyor vs. vs.

  ne olacağını kestiremediğimiz bir girdabın içinde yaşıyoruz. çocuklarımızın geleceğinden, kendi geleceğimizden emin değil vaziyetteyiz. bir anda ülkelerinden olan ve dilendirilen suriyeli çocukların yaşadıkları ortada.

  iş böyleyken bir gereklilik ve hatta teminat olarak gerçekleştirilmesini kendimce gerekli görmekteyim.

  edit: gelecekte sığınacak bir yerimiz olsun. (bkz: yurtdışından ev alma gerekliliği)
 • fırsatçılık 101 dedirten düşünce
 • fiyatlari , yunanistan bu krize girmeden once de takip ediyordum. hani alacagimdan degil de, maksat hayal kurayim falan filan iste...
  neyse, gecen gun fiyatlara yine baktim, hicbir degisiklik yok, yine euro uzerinden satiliyor ve yine ayni para.
  zaten bizim insanimiz cok akillidir, bir yerde kriz olsa bile , bunun etkilerinin hemen yarin degil de, minimum 1-2 sene sonra ortaya ciktigini biliyordur...kendi ulkesinde kriz olsa, yapacagi ilk is evini satmak degildir ve bu akla uygun da degildir zaten ...
  dedigim gibi, bizim insanimiz bunu bilir zaten...
  bilir mutlaka...
  bilir degil mi ya?
  bilmez mi yoksa?
 • oturum izni verdiği için yapılması akıllıca iş. geçen yaz arabayla baya gezdik. atina ve selanik gibi büyük şehirler değil de, gidip tatlı tatil koylarından ev almak daha mantıklı. en azından her sene yunanistan’daki yazlığına gidersin hem de bodrum’daki evlerle aynı fiyata denk geliyor. en azından paran sağlamda euro üzerinde.