şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye gibi büyük bir komşuya sahip olduğu için giriştiği çabadır. avrupa birliği bu anlamda yunanistan için önemli bir araç olmuştur. en ufak krizde meseleyi brüksel'e taşıma çabası, yunanistan sınırlarının ab sınırları olduğuna yapılan vurgu, ikili müzakerelerle çözülebilecek anlaşmazlıkları bölgesel düzeyde tartışmak istemesi bu araçsallaştırmanın önemli örnekleridir. yine de birliğin high politics üretemeyecek düzeydeki low regioness durumu yunanistan için bir handikaptır. bu nedenle natoyu, türkiye'yi ege'nin diğer yakasında tutmak için ikinci bir araç olarak kullanmaktadır. lakin buradaki handikapı da türkiye'nin nato'da etkin bir askeri güç olmasıdır. ve son olarak, her ne kadar yakın zamanda dikkat çeken bir örneği olmasa da özellikle kimlik siyasetinin önem kazandığı soğuk savaş sonraki dönemde rusya'yı da ab ve nato'nun potansiyel alternatifi olarak kullanmaktadır. yunanistan'ın s-300 hava savunma sistemini satın alan tek nato üyesi olması tesadüfi bir durum değildir. toparlarsak, yunanistan'ın bu yamanma çabası temelde iki hareket noktasına dayanmaktadır; o da türkiye'yi yalnızlaştırmak ve uluslararası hukuku ihlal eden bir ülke pozisyonuna sokmaktır. türkiye'nin yapması gereken şey nato'daki pozisyonunu sağlamlaştırırken, ab üyeliği sürecinden vazgeçmemek ve aynı zamanda avrasya'daki güçlerle olan ortaklığını devam ettirmektir.
 • yunanistan'ın dünya politikasını iyi anlayıp, yeterli ve kaliteli diplomatlar yetiştirmesi sonucu uluslararası ilişkiler düzleminde türkiye'yi zor durumda bırakması durumu.

  burada yamanmak tamamen bir araç olup, yunan ulus milletinin çıkarlarını korumak ise amaçtır. uluslararası politikada her şey çıkar ilişkisi üzerinden yorumlanmalıdır, ve yunanistan'ın en iyi yaptığı şeylerden biri de budur.

  ayrıca daha önce yazdığım şu entry'e de bakabilirsiniz.
  (bkz: #74902151)

  bir de (bkz: yunanlıların en iyi olduğu konu) gibi bir başlık açılmışken, bu başlığa gerek var mıydı bilemiyorum.
 • başka bir ülkeyi daha hatırlatır.
 • emirlere uyarak yaptığıdır.

  o emirlerle açıklamalar yapılıyor, oraya buraya asker yığdık deniyor, kardak'a yalaşmaya çalışılıyor ve ardından "türkler gemimizi batırıyordu" diye ağlanıyor falan.

  verilen emirleri yerine getiriyor işte. yoksa her ne kadar gerizekalı yunan da olsa insan önce bir durup "ya biz yunanız, onlar türk. çocuğa sorsan bilir. bunlar bizim anamızın ağzını siker" diye düşünür.

  ama emir işte. ne yapcan?
 • el y... ile yatağa girmek
 • valla yunan ayağını denk alsın, karşısında osmanlı zamanındaki gibi 10 milyon insan yok. 80 milyon vahşi türk var.

  ulan orduya bile gerek yok, yunan nüfusundan fazla kudurmuş abazanlarımız var, bi salarız var ya, bir günde kütürdetirler kara gözlü yunan dilberlerini.

  orc sürüsü gibi bağıra çağıra dalarlar ipsala sınırından... röearrrghhh... karıııı, karıııı, karıııı... hrrrrgh..hrghhhrghh..