• yazık! şu başlığı açan pkklı bir terörist değilse, solculuk adı altında kürtçülük oynayan biri değilse, gerçekten yazık. yunanistan haklı falan değildir. net haksızdır. yunanlara kalsan denize bile sokmayacaklar.

edit: profiline bir baktım da kürtçü, türkiye düşmanı ve faşist bir arkadaş. zaten hiç şaşmaz. dikkate almayın.

edit2: player one nickli arkadaşımızın önerisiyle bir görsel ekliyorum. işte doğu akdeniz olayında doğru adımlar atamazsak bu haritaya kalırız; https://pbs.twimg.com/…pr5j?format=jpg&name=900x900
  • ne ak partiliyim, ne reisçiyim.

ama doğu akdeniz ve ege davasında yunanistan haklı diyen ya haindir yada haysiyet yoksunudur. yada maaşını başka ülkeden alıyordur. utanmadan bide başlık açmış. yazıklar olsun.

tanım : haysiyet yoksunlarının bu konuda bile devletinin yanında olmadığını gösteren başlık.

edit: argüman demiş bide utanmaz. argümanına sıçtırtma. eğer https://eksisozluk.com/img/73p17heq şu haritada bir yanlışlık ve adaletsizlik görmüyorsan git beynini değiştir. aslında beynimi değiştirme ya. git bu ülkeden bi daha gelme

ayrıca. bu konu gözümde siyaset üstüdür arkadaşlar. akp mhp chp hdp zerre umrumda değil. ne de bu partileri yönetenler. benim için oğullarımın benden rahat yaşaması önemli. bu da devletin gücüne bağlı. hem siyasi hem askeri hem ekonomik.

ama işte muhaliflik altında haince yunan haklı yae yazan kansızlar az değil. birilerine muhaliflik adı altında devletinizle ters düşmeyin. vatanınızı sevin. nacizane tavsiyemdir. gün gelir keşke dersiniz
  • kahramanı kadar haini de çok bir milletiz demişti atatürk yine haklı çıktı.
  • şu iki haritaya bi bakın

iki taraf arasında karşılıklı anlaşma desen yok, unclos diye ağızlarına pelesenk olmuş anlaşmanın işlerine gelmeyen taraflarını çiğniyorlar, ama buna rağmen yunanistan haklıdır diyebiliyorsan sana sözlük üzerinden edilecek bütün küfürleri hak ediyorsun
  • şakaysa komik , değilse çok daha komik olan başlık.
    adamlar senin ege bölgesinde ki 2805 kilometrelik , akdeniz de ki 1577 km’lik kıyı şeridini yok sayıyor , yunanistan anakarasına 600 küsür km , türk kıyılarına ise 2 km uzaklıkta ki sik kadar bir ada’nın 500 katı büyüklükte bir deniz alanını gasp ediyor olması mı haklılık ?

eğer türkiye bu gün senin gibi “adamlar haklı yeaa” diye düşünseydi bu gün bırak istanbul’dan antalya’ya bir savaş gemisi göndermeyi , bırak günübirlik gezi teknesi ile ege’nin , akdeniz’in koylarını gezmeyi , bırak balıkçı teknesi ile ege ve akdeniz de balık avlamayı , marmaris sahilinde denize girerken bile yunanistan’a sormak zorunda kalacaksın.

ülkenin hakkını uluslararası alan da savunmak seni reisci veya tayyipci yapmaz evlat , bu bir ulusal çıkar meselesidir.
    türkiye ne yunanistan ne de başka bir devletin hakkını gasp etmemektedir, kendi hakkını korumaktadır.
    bu gün bu anlaşma seni beni ve belki de bizler den sonra gelecek doğmamış çocuklarımızı ve torunlarımızı ilgilendirmektedir.
    bedeli ne olursa olsun türkiye kendi hakkını korumaya devam etmelidir.
  • kesinlikle yunanistan bu konuda haksız. ancak sağda solda görüyorum ada bize yakın niye onlarda önermesi saçma. bu mantıkla japonyayı çin ve rusyanın kendi aralarında paylaşması gerekir. malum ülke tamamen karaya yakın adalardan oluşuyor. yunanistan silahsızlandırma vs gbi şartlarla kendisinde olan birçok adayı ana karanın parçası gibi ele alarak hesap yapıyor bu durum zaten tartışmalı. ayrıca doğu akdenizde bir taraf bile değil yunanistan o kısma da karışıyor. biraz imparatorlukçuluk oynama sevdası var iki tarafta da bu düşünce kaos dışında birşey getirmez.
  • ekşi sözlük için şaşırtmayan başlık.

oğlum hiç türkiye haklı olur mu burada amk tabii yunanistan haklı.
  • yunanistan çok şımardı. elbette bunda bizimkilerin dış politikalarının başarısızlığı da var. öyle bir basiretsiz dış politika ki, tüm akdeniz ülkelerini bize karşı bir safta birleştirebiliyoruz.

atatürk'ün ingiltere, fransa, italya'yı birbirine kırdıran, hepsini paşa paşa hizaya getiren, komünist sovyetleri tüm itilâflara karşı yanımıza alan politikalarından eyyyy, meyyy'lere.
  • geçiniz efendim. bu yavşaklara göre yunan yarın istanbul'a talip olsa haklı der.
    hukuki olarak elimiz mahkum olabilir ancak yeniden tarihi yazmak ta mümkündür.
  • başlığı açanın troll olmadığını varsayarak yazıyorum.
    hayır yunanistan haklı değildir, bunu da daha önce ülkelerin birbiri arasında yaptığı hakkaniyet ve hukuka dayalı münhasır ekonomik bölge anlaşmalarına göre yazıyorum.
    diyelim ki a ülkesi ile b ülkesi adaların da bulunduğu bir denize kıyıdaş. denizin tam ortasından iki ülkenin kıyısına da eşit uzaklıkta bir çizgi çekiliyor. a ülkesinin bazı adaları çizginin b ülkesine yakın tarafında kalmış diyelim (aynen yunanistanın meis adası gibi mesela). iki ülke arasında yapılan anlaşmalarda bu adalara ya çok az meb ayrılmış ya da hiç verilmemiş. yunanistan ve türkiye arasındaki bölgeye benzer kıyıdaş ülkelerin imzaladıkları meb anlaşmalarında hep hakkaniyet ilkesi gözetilerek paylaşım yapılmış.
    ---- mesela 1971 de tunus ile italya arasındaki anlaşmada
    ---- mesela 1992 de kanada ile fransa arasındaki anlaşmada
    ---- mesela ispanya-fas ve fransa-ingiltere ülkeleri arasındaki anlaşmalar.

ayrıca emekli koramiral kadir sağdıç yunanistan'ın mısır ile meb anlaşmasında adaların meb alanında taviz vererek kendi bacağına sıktığını, bunu kullanmamız gerektiğini söylemişti.
    yani mısır ile yaptığı anlaşmada hakkaniyet esasına göre hareket eden yunanistan iş türkiye ile anlaşmaya gelince tamamen yan çizmekte.
    yazdıklarım düzeltmelere açıktır.
hesabın var mı? giriş yap