şükela:  tümü | bugün soru sor
  • herhangi bir yunanlıya sorulduğunda "kendimiz atladık" ya da "çok sıcaktı" yorumları alınan olay.
  • afyon'dan başlayıp esas aksı dumlupınar, kısmen uşak, kemalpaşa(o dönemdeki adıyla nif) üzerinden ve bornova'ya selam ederek geçen sürecin 9 eylül tarihli atraksiyonu. gerçi urla-çeşme hattında birkaç gün daha devam etmiştir ancak izmir'in kurtuluşu esas itibariyle baz kabuş edilir.
  • bir kisim suserlarin 6 7 eylul olaylarinda da ayni seyin yasandigini iddia ettigi son vurus. kitlesel bir milliyetcilik vandalliginin* kurtulus savasiyla ozlestirilmesi aci vericidir.
  • yunanistan milli egitim bakanligi'nin ilkokullarda okutulan tarih kitaplarinda, kralin orduyu basariyla ege denizi'ne cektigi yazilidir konuyla ilgili olarak.
  • -dur dur lan allaaa
    +hassittir
    -e naaptın be döktün yunanlıların hepsini denize
    +abi ee çok özür eeee valla yanlışlıkla oldu
    -yaa olmaz ki ya mundar ettin hepsini
  • yunanlilarin $ansi olan tarihi olay. ya agri dogubeyazit'tan denize dokseydik?
  • yunan sporunda yeni bir sayfa acarak, yunanlilar'in yuzmeyi ata sporu bellemesine yol acan olay.*
  • ilkokullarda inkılap tarihi anlatmanın vazgeçilmez kalıbıdır. netekim benim ilkokula başladığımda atatürkle ilgili öğrendiğim ilk şey, devrimleri falan değil yunanlılar'ı denize dökmüş olmasıydı. çocuk aklımla "atatürk" denilince elinde kılıç yunanlıları denizin kenarından aşağı atan bir adam aklıma gelirdi. sonra asıl başarısının savaşmak olmadığını öğrendik o ayrı.
    bir ülke çocuklarına tarihini anlatmaya savaşlardan başlamanın mantalitesini anlamış değilimdir hiçbir zaman. bu fikrin temelinde, savaşın daha basit anlaşılabilecek birşey olduğunu düşünmek yatar ki saçmadır. evet, küçük dimaglar iki kişinin birbirini öldürüyor olmasını anlayabilir ama bunu neden yaptıklarını anlayamaz. zaten onlardan anlaması da beklenmez, en kötüsü de budur. oysa tarihi anlatmaya başka yerlerden başlamak gerekir. nereden geldik, kimiz, nasıl bir milletiz..maalesef bizim ilkokullarda çok karışık bir kronoloji izlenmektedir. ilk basamak atatürk'ün düşmanı izmir'den denize dökmesidir. bize tarih dersi anlatırlarken ilk cümleler şöyleydi: "osmanlının kötü padişahları vardı (cümleler aynen hafızamda, birebir yazıyorum) , astığı astık kestiği kestikti, sonunda osmanlı zayıfladı, düşman heryeri işgal etti, sonra atatürk geldi düşmanı denize döktü"
    çok kabaca ve "naapalım,ilkokul çocuklarına anlatıyoruz kardeşim" teorisine sığınırsak çok da yanlış değildir bu ifade. fakat bir çocuğa ülke tarihini anlatmaya en ortasından başlamanın üstelik de ortalığın en karışık olduğu, en çok kan aktığı zamandan başlamanın bir alemi de yoktur. ilkokulun ilk yıllarında tu kaka osmanlı ile tarih dersine başlıyorsanız, bir yıl sonra birden bire osman gazi'nin ne iyi bir adam olup osmanlı diye süper özelliklerde bir devlet kurduğunu öğrenip afallıyorsunuz. ulan hani bunlar kötü adamlardı,bir yıl önce öyle öğretmiştiniz..hadiii sil baştan..neymiş, kötü olanlar son padişahlarmış..neyse..oku oku..sonraki yıllarda "bizim tarihimiz 3000 yıl önce başlamıştır, mete han ilk türk hükümdarıdır" hoppalaaa..ulan nereye gittik? daha demin anadoludaydık, ne işimiz var ortaasya'da? oolum biz anadolu'ya sonradan geldik...iyi de hocam baştan niye söylemediniz, tersten gidiryoruz...karıştırma, müfredat böyle, oku...
    başlarsınız, vezir tonyukuk, orhun kitabeleri, bilge kağan, bumin kağan..dönem biter...ertesi yıl..selçuklular olarak anadolu'da at koştururkeeen....hoppalaaa..ulan ne zaman geldik anadoluya....e olum malazgirt savaşı oldu ya hani...oldu mu...oldu oldu, sen kaçırdın oraları..yok hocam ben hep dersteydim..karıştırma, müfredat böyle...
    işte böyle bir müfredatla gider geliriz.her yıl, geçen yılın anlatılanların eksik ve resmi tarih olduğunu, asıl tarihin başka olduğunu öğreniriz..dolayısıyla bir yerden sonra "tarih dersine sinir oluyorum ben" der çıkar bir sürü genç, benim gibi herşeye rağmen tarihi sevmiş yarımanyaklar hariç.