şükela:  tümü | bugün
  • on edit: yazi biraz uzun ama sonuna kadar okuyun, baya heyecanli detektif gibi calistim.

sanirim biraz once basima gelmis hadise. ama hala isi cozemedim gercek mi fake mi hersey film gibi diye belki suserler bu konuda bir yardim ederler.

hersey bugun linkedinden bir mesaj almamla basladi.

nikitas mansour sayegh adinda garip isimli bir arkadas bana bir mesaj gonderdi. mesajinda benim calistigim sektorle ilgilenen bir yatirimciyla calistiklarini bu konuda benimle bir 5 dakika konusmak istedigini soyledi. eleman telefon numarasi icin usteleyince ben de dedim kimsin necisin abi.

nikitas linkedin profili

sonra adam firmasini ve isini duzgunce tanitti, dialectica diye bir firmada calistigini yeni pazarlara girmek isteyen yatirimcilar icin o sektorun ilgili ulkedeki calisanlariyla bilgi toplamak icin gorustuklerini benimle de bu sektorde calistigim icin gorusmek istediklerini soyledi. sektor hvac sektoru aslinda baya teknik bir sektor. ben de merak ettim dedim ne ayak bunlar diyerek numarami verdim.

akabinde londra numarasindan arandim. actim telefonu karsimda heralde nikitas var guzel ingilizce konusuyor hafiften yunan veya italyan aksani var bozuntuya vermedim. bana vrf sektoruyle ilgili sorular soruyo basitce, ben de cevapladim. sonra eleman bana bu on gorusmeydi ben sizi musterimize tavsiye edicem onlarda sizi uygun zamanda arayacaklar ne zaman aranmak istersiniz falan dedi, dedim yarin arasinlar.

bu arada lafin arasinda bana bu arastirmaya katilan sizin gibi sektor profesyonellerine bir compensation veriyoruz dedi, alla alla nedir diyince konusmanizin uzerine saatlik 100 usd verecegiz diyince bi killandim. ne diye bana para veriyorlar? size konuyla ilgili detayli mail aticam dedi eleman tamam dedi mailimi teyit etti, ama bu benim kisisel mailimdi ben de bozuntuya vermedim.

telefonu kapatinca hemen bilgisayar basina gectim. oncelikle firmanin websitesine baktim.

firma web sitesi

bana biraz ucuz bir websitesi gibi geldi, wordpress yapilmis sanirim.

firmanin linkedin hesabi:

firma linkedin hesabi

129 linkedinde profili olan calisan var 1165 tane takip var. burada biraz killandim usenmeden 129 profil mi olusturmus bu adamlar, profillere soyle bir goz gezdirdim cogunlukla harvard falan iyi okullardan tipler ve hepsi de 500 baglantiya sahip linkedin kullananlar bilir.

sonra websitesindeki firma kurucusuna baktim. adamin adi george tsarouchas.

firma kurucusu linkedin hesabi

gayet ust duzey egitimli bir adam falan. ama 2 yil dialectica da calismis baska bir tecrube yok??

sonra adami google dim tabiki. iste asil bomba burada cikiyor. siz de bakin ilk sirada bir youtube linki. bizim george bey bbc ye cikmis yunan ekonomisi hakkinda ahkam kesiyor.

george baba yunan ekonomisini tartisiyor

sonra george abinin de facebook profiline bakalim.

georgu un feysi

yani biraz fake account gibi duruyor. az foto var fotolar ayni falan ama joined august 2007 diyor aga bu adam. 10 senedir milleti mi kazikliyor. simdi ozet geciyorum.

adamin bana attigi maili koyuyorum.

adamin maili

buraya bir link koymus. linkin uzantisini gosterdim. tabiki tiklamadim. ama bir bokluk var bana guvenli gelmedi.

son olarak maili sildim. sirketi de linkedinde sikayet ettim, spam mailler atiyor diye, linkedin eminim arastirip geri doner.

ama hakikaten fake mi degil mi anlayamadim tam olarak eger fakese adamlarin calismalarina falan hayran kaldim yani o kadar olur.
  • websitesinin whoisi kapaliymis onu da simdi fark ettim.
  • dolandırıcılık gibi görünmeyen olay.

bence yazar kişisi burda bir fırsatı kaçırmış gibi görünüyor.*
  • adamlar dolandırıcı olabilir ama eldeki veriler dolandırıcı diye net bir karara varmak için yetersiz.

iş para istemeye gelene kadar beklenmeliydi. belki de ilginç bir fırsattır hakkaten.
  • (bkz: yunanlilar)

sen türklü müsün kardes?
  • 1- görünene göre yeni bir şirket. 1-2 yıllık gibi duruyor. sanırım büyümeye çalışıyorlar. consultancy şirketine benziyor. alanında uzman kişileri bulmaya çalışıyor olabilirler.
    2- dolandırıcıya benzemiyorlar.
    3- 1.165 takip olması normal. muhtemelen iş ilanlarına başvuranlar takip ediyordur.
    4- bence fırsatı kaçırmışsın.
  • firsati kacirma durumu yok aslinda mail geldi ben de sildim. ama mail adresi bana biraz fake gibi geldi, bir de websitesi falan bana guven vermedi. adamlarla ilgili tum icerik sadece kendilerine ait webde.