şükela:  tümü | bugün
 • bugün sabah 9.15 itibariyle 4 tanesinin birden körfezde görüldüğü muhteşem balıklar... inanılmaz tatlı davranışları ve deniz kenarına gelenlere yaptıgı oyunlarla harika bir güne başlamamıza sebep olmuşlardır...
 • yunus balığı ile isim benzerliğinden dolayı karıştırılan memeli.
 • insandan sonra en akilli hayvan yunustur. bunlar aralarinda konusurlar, cok sevimlidirler. o gun okyanusta ne kadar boktan bir gun gecirmis olsalar dahi bir insan gorduklerinde gulumsemeyi ihmal etmezler. bizler de eger suyun icinde yeteri kadar guclu osurabilirsek, onlarla iletisim kurabiliriz. ama dikkatli olmak lazim. yanlislikla ters bi laf ederiz heriflerle iliskilerimiz zedelenmesin.
 • yunan da apollo nun simgesi denizcilerin uguru olarak simgelenen hep guluyormus gibi duran neseli balik
 • gösteri için kullanılanları içimi kan ağlatan..
  pek bir isterdim onlarla yüzmeyi.. geçenlerde bir yunus gösterisi izlemek durumunda bırakıldım ve vazgeçtim..
  herşeyi kendi çıkarları için kullanan insanlar, doğaya, diğer yaratıklara yalnızca kendi için yaratılmış muamelesi yapan, kullanan, sömüren insanlar yeniden midemi bulandırdı..
  şartlanma yoluyla öğretilen her figürü, hareketi itaatle yerine getiren yunuslar..
  çünkü karşılığında doyacak, midesine bir balık daha girecek..
  kıç kadar havuzda hapsedilecek ve insanları eğlendirecek.. karşılığında karnı doyacak.. sanki mecburiyeti varmış gibi.. sanki kendi kendine doyamazmış, avlanamazmış gibi denizlerde.. sanki para kazanmak zorundaymış gibi..
  evet para kazandırmak zorunda.. doymak için.. mecbur bırakıldığı için.. belki de farkında bile değildir.. belki de mutludur.. yüzünde hep o gülümser ifade var ya.. bakan mutlu der zaten yunuslara.. ifadesi öyle yaratılmış.. biliyor muyuz peki mutlu olduğunu? denizden alınıp havuza kitlenmiş bir canlı mutlu olabilir mi peki?
  havuz ortamında doğan farkı bilemez evet.. gerçeği orası olmuştur.. hayat budur.. hoplayıp zıplayıp, çemberin ortasında başarıyla atlayacaksın, karnın doyacak.. 2 yunus.. her talimatı yerine getirir getirmez kafasını eğitmenine doğru uzatan, balığını bekleyen 2 yunus.. ne de eğleniyor insanlar.. yunuslar gülüyor.. mutlular..
  görevlilerden birine, ''benim içim kaldırmıyor bunu'' diyorum.. yazık bu hayvanlara.. ''niye ki'' diyor? ''niye ki''mi?
  e kapatmışsınız havuza.. bu hayvan deniz ister, okyanus ister, oyununu orada oynamak ister..
  e diyor bak karnı doyuyor.. e diyorum, o karnını zaten doyurabilir, sana muhtaç değil ki.. ona mı sordun kapatıyorsun buraya? gülüyor.. para kazanıyor işte diyor.. bakıyorum adama.. bakıyorum.. çekiliyorum yanından..
  yunus para mı kazanıyor? yunusun para kazanması mı gerekiyor? yunus insanların şaklabanı olmak için mi yaratılmış? ahah..benimki de soru yani!.. herşey insanların kulu kölesi olmak için yaratılmış şu bizim insan türüne göre.. hiç! ne dion sen kızım yaaaa!
  orada olmak zorundayım, çekip gidemiyorum..oturuyorum.. izliyorum..
  kendi kendime çok hassassın diyorum.. belki de mutlulardır.. belki eğitmenleri çok sevgi gösteriyordur onlara, belki de çok iyilerdir.. ama onları izlemeye devam ettikçe bu düşüncelere tutunamıyorum.. kahkahalarla gülen insanları gördükçe daha da sinirim bozuluyor.. çocuklara ne denebilir? onlar haklı eğlenmekte.. benim aklım yetişkinlere ermiyor.. hayran olunur yunuslara seyrederken ama katıla katıla eğlenenleri anlayamıyorum..
  havuz suyunda yüzmek, gösteri yapmak, küçük küçük balıkları her başarılarında gıdım gıdım yemek zorunda bırakılan, doymak için eğlendirmekten başka şansı olmayan, kilometrelerce yolu kendi türüyle denizde kat etmenin zevki varken, bir kısır döngüde hayatını geçiren yunuslar.. bundan kazanç sağlayan insanlar.. pek çok moral bozucu insan türü bencilliğinden bir hikaye daha..
  gösteri bitiyor.. ama yunusların işi biter mi? şimdi de sahipleri daha da çok para kazansın diye insanlarla yüzecek ve poz verecekler.. giriyor havuza biri.. yüzgecinden tutuyor, komutla bir tur atıyor yunus.. çıkış noktasına döner dönmez, eğitmenine kafayı uzatıyor.. hop.. bir balık daha.. bir kişi daha.. bir balık daha..
  bitmiyor kişiler.. her yenisiyle yeni bir tur ve bir fotoğraf.. poz veriyor yunus.. sonra balık yiyecek.. karnı doyacak biraz daha..

  hep isterdim ben yunuslarla yüzmek.. vazgeçtim.. imkan vardı ama gidip dokunamadım bile..
  bir yük de ben olmak istemedim.. her yeni insan bir yüktü o canım yunusa.. bir an önce balığına kavuşturan bir yük.. bir gün bir yerde belki.. ama bir gösteride değil.. izledim yalnızca.. midemi sıktım.. bitsin diye bekledim..
  insanlara baktım.. eğleniyorlardı.. yunus yalnızca onlar için vardı..
 • türkiye dışında bu şekilde her hangi bir kullanımı olmayan deniz memelisi ismi.(yunancadan dolphin) türkçede peygamber isminden yunus
  yunus:1.uğursuzluk getiren adam.2.barış getiren adam.kaynak:ingilizce 1000 isimlik bebek isimleri kitabı
 • tırtaklar diğer yunus türlerine göre küçük boylular ve uzunlukları yaklaşık 1,7-2,6 m.; ağırlıkları 70-135 kg. arasında. çeneleri, öne doğru kuşların gagasına benzer şekilde uzamış ve herbir çenede konik yapıda 80-120 küçük dişçik var. dışarıdan belirgin bir boyun kısımları yok. sırt kısımları genellikle koyu siyah, kahverengi ya da gri; karın kısmı beyaz. gözlerinin çevresi açık renkli. yan taraflarında gözden kuyruğa kadar uzanan sarımsı kahverengi "°°" şeklinde bir desen var. sırtlarında bağ dokudan oluşmuş sırt yüzgeçleri de büyük ve belirgin.

  yüzey ısısı 10 0c'nin üzerinde olan suları tercih ediyorlar ve bu nedenle özellikle tropik ve subtropik denizlerde yaygınlar.

  çok hareketli olan yunuslar, memeliler içinde en iyi yüzen ve dalan hayvanlar. yüzmelerinde en etkili yapıları da kuyruk yüzgeçleri. kuyruk yüzgeçleri balıkların tersine, yatay konumlu ve bu yüzgeçlerini seri bir biçimde aşağı-yukarı hareket ettirerek hızlı yüzebiliyorlar. yüzerken hızları saatte 35 km'ye ulaşıyor.

  çok sosyal hayvanlar oldukları için genellikle 10-500 bireyden oluşan gruplar halinde eşgüdümlü olarak yüzüyorlar. bunun yanısıra 2000'den daha fazla bireye sahip gruplar da görülebiliyor.

  yunuslar insana en yakın hayvan gruplarından biri. oyun oynamayı çok sevdikleri için ağızları ve yüzgeçleriyle numaralar yapmayı, grup halinde yüzerken aynı anda su dışına sıçramayı, gemilerin çevresinde dönüp onlara eşlik ederek yüzmeyi çok seviyorlar. insanlara olan yakınlıkları nedeniyle özel olarak yapılmış büyük havuzlarda rahatlıkla beslenebiliyorlar. bu havuzlara "delfinaryum" adı veriliyor. delfinaryumlarda, vücutları tamamen su dışında kalacak şekilde sudan dışarı sıçrayıp tekrar dalmak, bazen tüm vü-cutlarıyla su dışına çıkıp takla ve parende atmak ve akrobatik hareketler yapmak en sevdikleri oyunlar. yine özellikle havuzlarda suyun yüzeyinde, yalnızca kuyrukları suyun içinde kalacak şekilde dik durup geri geri yüzmeyi de çok seviyorlar.

  yunuslar dünyanın en zeki hayvanlarından biri. zekalarının akıllı bir köpeğinkine eşit olduğu düşünülüyor. bu nedenle çok çabuk öğreniyorlar. hem bu zekaları hem de insanlara karşı olan dostça davranışları nedeniyle eski yunan'dan bu yana efsane ve öykülere konu olmuşlar. örneğin yunusların deniz kazalarında insanları kurtardığına ilişkin bir inanış var. ama bugüne kadar bir deniz kazasında yunuslar tarafından kurtarıldığını ileri süren hiç kimse çıkmamış. yunusların suyun yüzünde duran bir cismi burunlarıyla itme ve eğer yakındaysa kıyıya atma gibi bir dürtüleri var. belki bu inanışın ortaya çıkmasında bu özelliklerinin rolü de olabilir. bu inanış doğru olsun ya da olmasın, yunusların insanların en iyi dostlarından biri olduğu kesin. diğer bir yanlış inanış, yunusların tıpkı insanlar gibi anne, baba ve çocuklardan oluşan bir aile kurdukları yolunda. oysa yukarıda da söylendiği gibi büyük gruplar oluşturuyorlar.
  bunun yanında rusya ve bazı avrupa ülkelerinde sinir sistemi rahatsızlığı bulunan çocukların tedavisinde yunuslardan yararlanılıyor. bilimsel bir kanıtı olmamakla birlikte, delfinaryumlarda yunuslarla bir araya gelip oynayan bu çocuklarda iyileşmeler görülebiliyor.

  islığa benzer, çok güçlü sesler çıkartıyorlar ve sesleri teknelerin çevresinde dolaşırlarken suyun dışındakiler tarafından duyulabiliyor. bu sesler bazen şarkı söyler gibi melodik oluyor. önceleri bu seslerin çok karmaşık olduğu ve yunusların, kendi aralarında neredeyse insanlar gibi bir iletişim sistemi kurdukları sanılmış. ama yapılan incelemeler bunların oldukça basit sesler olduğunu ortaya koymuş. özellikle yaralandıkları ve yavrularını kaybettikleri zaman bu sesler daha da güçlü oluyor.

  küçük balıklar ve mürekkepbalığı gibi küçük omurgasızlar, en severek yedikleri besinler. yüzeye yakın yaşıyorlar, ancak bunun yanında 300 m kadar derine dalabiliyorlar. yalnızca üreme zamanında eş tutuyorlar. bunun dışındaki zamanlardaysa ayrılar.

  çiftleşme dönemleri genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları. eş yunuslar yüzerken yanyana geliyorlar ve kuyruklarını birbirlerine yaklaştırarak çiftleşiyorlar. gebelikleri 10-12 ay kadar sürüyor ve genellikle 1 ya da 2 yavru doğuruyorlar. doğum sırasında önce yavrunun kuyruğu dışarı çıkıyor. doğan yavrular hemen yüzmeye başlıyor ve annelerini izliyorlar. 19 ay kadar süt emen yavru yunus 15-16 ay sonra da erginleşiyor. memeler karında, eşey açıklığı bölgesinde yer alıyor. sütleri yağ, protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olduğu için yavrular çok hızlı gelişiyorlar. yaşam süreleri 30 yıl kadar.

  yunuslar özellikle japonya, güney amerika ve azorlar'da balıkçıların hedefi. bunun yanısıra pasifik, akdeniz, batı afrika ve yeni zelanda denizlerinde ağlara takılarak yanlışlıkla avlanabiliyorlar. türkiye denizlerinde de çok bulunan bu türe ait hayvanların sayısı, özellikle karadeniz'de bir dönem çok fazla avlanma nedeniyle azalmış. 1971 yılında türkiye'de 88.000 kadar yunusun öldürüldüğü kayıtlı. bu nedenle, sayılarının giderek azaldığı bilinen bu sevimli memelilerin avlanmalarının kesin olarak önlenmesi ve mevcut populasyonların yoğunluklarının sürekli denetlenmesi öneriliyor.
 • daha çok tropikal sularda görülen yunusların yetişkin olanları ortalama 2.5 - 3.5 m. arası boylarda ve 450 kg. ağırlığında olurlar. dişileri erkeklere oranla daha küçüktür. duyma yeteneği gelişmiştir, ancak koku almada pek başarılı değillerdir. 12'ye kadar yunustan oluşan sürüler halinde yüzerler.
 • suyun girmesini önleyen güçlü kaslarla kapanan bir soluk deligi yardimiyla , saniyenin beste birinden daha az bir sürede soluk alip verirler..