şükela:  tümü | bugün
  • on numara olmuş dizi. diriliş ertuğrul dizisinin mekanlarını ve kostümlerini kullanıyorlar anladığım kadarıyla. zaten oyuncuların çoğu da aynı. başrol ise çok iyi bir tercih. 50-55 dakika bir süresi var. bu da olumlu bir yanı. oyunculukları, mekanları, kostümleri beğendim. hikaye de saracağa benziyor. özellikle aralara çok güzel ayrıntılar serpiştirmişler. bu çok önemli.
  • yunus emre'yi gökhan atalay'ın canlandırdığı ramazana özel trt 1 dizisi. ilk bölüme ön yargıyla yaklaşmama rağmen kendine çekti ve izlemeye devam ettim. velhasılı kelam özellikle diyaloglarını çok güzel bulduğum yapım oldu. oyunculuklar ve dekor da gayet güzeldi.
  • trt 1 ekranlarında ramazan boyunca yayınlanacak olan dizi.maalesef berbat bir dizi olmuş.okumuş yunus'u esas almışlar ama cidden olmamış.mahvetmişler fakir yunus'umu.flash tv dizilerine benzemiş ve müziklerde berbat.sanki ibrahim erkal yapmış arabesk müzik bildiğin.
  • kötüleyenlerin açık ve net artniyetli olduğu yapım. ramazan ayı için iki üç ayda toplamda 20 saatlik bir dizi ortaya çıkarmışlar. buna göre değerlendirilmeli. 6-7 ayda çekilen 9-10 saatlik yabancı dizilerle karşılaştırmak anlamsız olur.
  • trt'de yeni başlayan dizi. merak ettik öyle takıldık kaldık. atmosfer, sahne tasarımı, çekimler falan oldukça başarılı ama esasen işlenen hikaye birçok vatandaşın bilmediği bir yunus emre anlatıyor. fakir, dünyadan kopmuş gitmiş bir yunus yerine medrese görmüş, kadı olarak atanmış kibirli bir yunus emre'yi tapduk emre'nin önüne atıp nefsinden arındıracaklar. bence başrol sırf bu yüzden bile çok iyi (tip itibariyle) çünkü yüzündeki mağrur ve hırslı ifadenin yavaş yavaş silineceğini rahatlıkla görebiliyorum.

ayrıca neredeyse her dizinin ilk 1-2 bölümünde izleyici karakterleri tanıyana kadar bir süreye ihtiyaç duyar ve bu sebeple dizinin karmaşık ya da tam tersine yavan gelmesi normaldir. ha bence daha ilk bölümden serinin devamını merak ettiren bir tat yakalamışlar ki dizinin devamının geleceğine eminim. umarım bu tarz yapımlar -tarihi karakterlerin gelişimi üzerine kurulu dizi ve filmler- artar.
  • bölük pörçük menkıbe parçacıkları içinde boğulan zihnimdeki resimden epey farklı bir yunus portresi çizmesine rağmen çok iyi başladı.. allah utandırmasın..

tapduk emre hazretleri; gerek hareketleri ve tavırları gerekse hikmetli sözleri bakımından çok itinalı hazırlandığı belli olan bir karakter.. havalı olsun diye sözü uzatmadan, tumturaklı nutuklara girmeden son derece basit ve net çizmişler karakteri.. hayran kaldım.. izleyecek olanlar için tadı kaçmasın ve bundan sonraki paragrafı okumasınlar.. kilit bir sahne değil, gidişatta bir yeri aydınlatmıyor ama onu hiç beklemediğim anda görmek beni çok derinden etkiledi..

--- şipoylır ---

kadı namzeti yunus nallıhan'a ilk kadılık görevine giderken karşılaştığı ihtiyarla bir süre birlikte yol alır.. yürümeler, dinlenmeler, sohbetler falan derken geceleyin namaz vakti girer.. ihtiyar derviş örtüyü yayıp imamete geçecekken bizim medreseli, tahsilli, kadı yunus önce davranır ve örtüsünü ihtiyarın önüne yayar; "kametle" deyiverir.. tam o sahnede tapduk emre'yi canlandıran oyuncunun o bir anlık tereddütü, o kısacık anda televizyonun karşısındaki bana kadar geçirdiği o binbir duygu dille anlatılır mı bilmiyorum.. saniyenin binde birinde binlerce savaş verip kazanır sanki o an.. geri çekilip yunus'un ardına yayar örtüsünü..

oyuncularının, yönetmeninin ellerinden öperim.. ben bir oyuncunun bu kadar kısa sürede bu kadar çok duyguyu izleyiciye sözsüz, konuşmasız geçirişine tanık olmadım.. pek çok filmde jestlerle, mimiklerle benzerleri çoktur böylesi sözsüz duygu geçişlerinin.. rolün güzeli çok.. ama bu o kadar hızlı ve o kadar yoğun bir duygu bombardımanıydı ki.. ve rolden öte, öyle gerçek bir andı ki nefesim kesildi.. helal olsun..

--- şipoylır ---

çok güzelsiniz, sakın bozmayın..
  • yahu kırk yıllık yunusumuz ne zamandan beri mürekkep yalamış, upper class (bkz: creme de la creme) bir kadı oldu? bildiğimiz kadarıyla köyünde rençberlikle uğraşan bir genç idi. bir yıl kıtlık oldu ve birçok keramet ve himmetlerini duyduğu hünkar hacı bektaş'a gidip yardım istemeyi düşündü. sığırının üstüne bir miktar alıç koyup dergaha gitti.bir miktar buğday istedi.hacı bektaş ondaki manevi kapasiteyi sezdi ve lütufla muamele ederek, bir kaç gün dergahta misafir etti.yunus geri dönmek için acele ediyordu.dervişler hünkar'a yunus'un acelesini anlattılar.o da: "buğday mı ister,yoksa erenler himmeti mi?" diye haber gönderdi.o buğday istedi.bunu duyan hacı bektaş tekrar haber gönderdi: "isterse o alıcın her tanesince nefes edeyim!" dedi.yunus buğdayda ısrar ediyordu.hacı bektaş üçüncü defa haber gönderdi: "isterse her çekirdek sayısınca himmet edeyim" dedi.yunus yine buğdayda ısrar edince; emretti, buğdayı verdiler.yunus dergahtan uzaklaştı.yolda yaptığı kusurun büyüklüğünü anladı.pişman oldu.geri dönerek kusurunu itiraf etti.o vakit hacı bektaş, onun kilidinin taptuk emre'ye verildiğini ona gitmesini söyledi. yunus bu cevabı alır almaz hemen taptuk emre'nin dergahına koştu ve kırk yıl dergahında hizmette bulundu.

(bkz: taptuk'un tapusunda kul olduk kapusuna
    yunus miskin çiğidi bişdi elhamdülillah )

ilerleyen bölümlerde bizim yunusu 6.5 milyon tl'lik iftar davetlerinde arz-ı endam ederken görmeyiz umarım, sonrasında da karatay medresesine rektör olarak atarlar senaristler bu kafayla...

sonradan gelen edit: bu akşamki bölümde bana neyi unuttuğumu hatırlatmıştır, işittim ve itaat ettim (bkz: ölen hayvan imiş, aşıklar ölmez)
  • hafta sonu tevafuken keşfettiğim ve çok beğendiğim bir yapım olmuştur, takipteyim. kostümler, mekanlar, oyunculuklar, kurgu, senaryo işlenişi ve bir sonraki bölümü merak ettirebilitesi; her şey olmuş, bravo. geçmişte hbo'nun bbc'yle ortak çektiği rome'u izlerken o zamanki ambiyansını yansıtma başarıları açısından bizde böyle bir şey ne zaman olur acaba demiştim ve olduğunu görüyorum ve gurur duyuyorum açıkçası. 10 numara.
  • şöyle bir bakayım derken 4 bölümünüde ardı ardına seyrettiğim dizi.tabi bunda sürenin uzun olmamasınında etkisi var.tarihsel gerçekliklerini bilmiyorum,kaynak kitap vermişler,bir araştırmak,okumak gerek ama yunus'un bende kadı olduğunu bilmiyordum.dizide yunus emre ile tapduk emre arasındaki aşağıdaki diyalog gibi beni etkileyen nice güzellikler vardır.

--- spoiler ---

yunus emre: ihtiyar,yine karşılaştık.
    tapduk emre: eee yol bu.yola çıkıp varmayan,yoldan çıkıp varan yoktur.

--- spoiler ---
  • izlenilesi bir dizi...

--- spoiler ---

tabduk emre: adalet suçu suçluyu değil, sonuna kadar masumiyeti aramaktır.

--- spoiler ---